Kristína Bobovčáková

(armwrestling - AWK Prešov)

V roku 2019 sa prvýkrát v kariére predstavila na majstrovstvách Európy v pretláčaní rukou. Osemnásťročná Kristína vo veľmi ťažkej kategórii do 21 rokov a nad 70 kg ľavou rukou získala bronzovú medailu.

Poctivá príprava pod vedením trénera Gabriela Harčarika priniesla veľký progres a skvelý výsledok. Úspešnú premiéru mala i na svetovom šampionáte. V septembri oslávila devätnáste narodeniny a na majstrovstvách sveta si dala pekný darček – v kategórii do 21 rokov a nad 80 kg si vybojovala dve bronzové medaily. Medailové pozície dosiahla aj na majstrovstvách Slovenska v kategóriách žien a junioriek i v ligových zápoleniach.

"V septembri oslávila devätnáste narodeniny a na majstrovstvách sveta si dala pekný darček - v kategórii do 21 rokov a nad 80 kg si vybojovala dve bronzové medaily."
Igor Drotár 2019

Igor Drotár

(motorizmus - Drotár autošport)

Slovenská motoristická legenda aj vo veku úctyhodných šesťdesiatpäť rokov stále preteká a zožína úspechy na významných domácich i zahraničných súťažiach v pretekoch automobilov do vrchu (PAV), v klasických rely súťažiach aj v rely šprinte. V uplynulom roku obsadil so svojim sedemsto koňovým špeciálom na Medzinárodných majstrovstvách Slovenska PAV v absolútnom poradí skvelé druhé miesto. Ako najlepší Slovák za českým jazdcom takto v národnom šampionáte skončil prvý.

Na Medzinárodných majstrovstvách SR v rely mu so Škodou Fabia R 5 mu v absolútnom poradí patrilo piate miesto, zo slovenských pretekárov skončil druhý za M. Kočím. Na medzinárodne uznávanom Pražskom rely šprinte zo šesťdesiatich šiestich TOP európskych jazdcov bol absolútne ôsmy, zo Slovákov druhý najrýchlejší. V pretekoch, Stretnutí európskych majstrov v českej Sosnovej pri Mladej Boleslavi, obsadil v konkurencii osemdesiatich súťažiacich piate miesto.

"V uplynulom roku obsadil so svojim sedemsto koňovým špeciálom na Medzinárodných majstrovstvách Slovenska PAV v absolútnom poradí skvelé druhé miesto."
Matej Falat 2019

Matej Falat

(alpské lyžovanie - SAK Drienica Lysá, AK TJ Slávia PU Prešov)

Dlhoročný reprezentant v alpskom lyžovaní sa na majstrovstvách sveta v zjazdovom lyžovaní v Aare pričinil o piate miesto Slovenska v tímovej súťaži. Stal sa majstrom Slovenska v slalome, v obrovskom slalome získal striebornú medailu. Na podujatí Far East Cup v Južnom Sachalinsku obsadil v slalome tretie a piate miesto, v obrovskom slalome skončil jedenásty, na pretekoch FIS v Elizovo (Rusko) bol prvý v slalome, na šampionáte Ruska v slalome dosiahol štvrtú priečku.

Lyže sú súčasťou jeho života. V roku 2017 sa stal najúspešnejším športovcom mesta Prešov – v histórii tejto ankety zvíťazil reprezentant zimných športov prvý raz. Matej Falat je viacnásobným laureátom ankety o najúspešnejších športovcov mesta Prešov.

"Stal sa majstrom Slovenska v slalome, v obrovskom slalome získal striebornú medailu."
Martin Kapraľ 2019

Martin Kapraľ

(malý futbal - TO-DAY Hydrokres Prešov)

Slovensko reprezentoval na majstrovstvách sveta v malom futbale v Austrálii. Svojimi výkonmi sa pričinil o postup Slovenska do štvrťfinále – v ňom prehralo s Brazíliou 1:2. Vyniká pohotovosťou a dobrou rozohrávkou. S tímom TO-DAY Hydrokres Prešov sa stal majstrom Slovenska, podieľal sa na druhom mieste Prešova v superlige v malom futbale.

"Zubný technik hrá futbal, futsal a malý futbal. V malom futbale sa vypracoval na slovenskú brankársku jednotku."
Marek Karlík 2019

Marek Karlík

(kickboxing - Kickboxing klub Panter Prešov)

Patrí medzi najúspešnejších športovcov Slovenska. V dramatickom finále na 23. majstrovstvách sveta v kickboxingu WAKO v Antalyi obhájil titul majstra sveta z roku 2017 v disciplíne kicklight do 74 kg.

Pod vedením trénera Jozefa Kolozsyho pretavil svoju úžasnú formu v ťažkých zápasoch do skvelého úspechu. Taký úspech sa dosiaľ nepodaril žiadnemu Slovákovi.

Marek Karlík je viacnásobným lauerátom ankety o najúspešnejších športovcov mesta Prešov, za rok 2018 bol ocenený aj ako najlepší prešovský športovec akademik. V roku 2017 ako devätnásťročný získal svoj prvý titul majstra sveta v kategórii mužov – bol prvým mužom v histórii slovenského kickboxu s titulom svetového šampióna. V roku 2016 sa stal juniorským majstrom sveta.

"V roku 2017 ako devätnásťročný získal svoj prvý titul majstra sveta v kategórii mužov - bol prvým mužom v histórii slovenského kickboxu s titulom svetového šampióna."
Lívia Klučková

(hádzaná - ŠŠK SLŠ Prešov)

Lívia Klučková je odchovankyňou šurianskej hádzanej. Svoj hádzanársky talent neskôr rozvíjala v Slovane Duslo Šaľa. V staršom doraste hrala na poste strednej spojky. V Šali obhospodarovala pozície na oboch krídlach. Nasledoval prestup do Prešova, kde po ôsmich rokoch sa znova vrátila na strednú spojku.

Hráčka s citom pre prihrávky spoluhráčka je však aj obávanou zakončovateľkou. Vo vrcholiacom predošlom ročníku spoločnej slovensko českej MOL ligy zažiarila vo viacerých stretnutiach. Avšak v národnom play – off, v treťom semifinálovom stretnutí proti svojmu bývalého klubu priam excelovala. Trinástimi gólmi Šaľu doslova zostrelila. Prešov postúpil do finále o majstra Slovenska a aj pričinením tejto hráčky získal historické druhé miesto.

"Prešov postúpil do finále o majstra Slovenska a aj pričinením tejto hráčky získal historické druhé miesto."
Januš Lapajne 2019

Januš Lapajne

(hádzaná - Tatran Prešov)

Dnes dvadsaťštyriročný, niekdajší mládežnícky reprezentant rodného Slovinska prestúpil do Tatrana Prešov v októbri 2017 zaujímavou cestou. Po dvojročnom pôsobení vo francúzskom Paríž SG ho zlanáril macedónsky Metalurg Skopje. Dlho sa však tam neohrial.

Svojimi hernými parametrami a výkonmi vo farbách macedónskeho vicemajstra zaujal Prešovčanov, ktorí si ho napokon aj upísali. Stredná, prípadne aj ľavá spojka Tatrana zaujala hrou aj zostavovateľov seniorskej slovinskej reprezentácie.

Stodeväťdesiatdva centimetrov vysoký, pohyblivý, hráč s prekvapujúcou strelou rôznymi spôsobmi, neraz nebojácne vnikajúci do obrany súperov. V tíme slovenského šampióna sa tento inteligentný športovec stal užitočným a ceneným hráčom.

"Svojimi hernými parametrami a výkonmi vo farbách macedónskeho vicemajstra zaujal Prešovčanov, ktorí si ho napokon aj upísali."
Kamila Novotná 2019

Kamila Novotná

(športová streľba - Športovo-strelecký klub polície Prešov)

Pod vedením trénera Jána Šimu dosahuje pozoruhodné výsledky. Je slovenskou rekordérkou vo všetkých olympijských disciplínach v malokalibrovej a vzduchovej puške v kategóriách žien a junioriek.

Juniorská reprezentantka Slovenska získala titul dorasteneckej majsterky Slovenska v disciplíne VzPu 40 a juniorskej majsterky Slovenska v disciplíne malokalibrovka ŠpMa 3×40. Vo vekovej kategórii do 21 rokov je najlepšia strelkyňa na Slovensku.

Vyhrala Národnú ligu mládeže, je na čele reprezentačného rebríčka junioriek v disciplíne malokalibrovka 3×40. Reprezentovala na majstrovstvách Európy v Chorvátsku.

"Je slovenskou rekordérkou vo všetkých olympijských disciplínach v malokalibrovej a vzduchovej puške v kategóriách žien a junioriek."
Martin Sopko st. 2019

Martin Sopko st.

(volejbal - VK Mirad PU Prešov)

Kapitán prešovského tímu VK Mirad PU Prešov je stále jeho lídrom a v extralige volejbalistov je najlepšie podávajúci hráč a patrí medzi najviac bodujúcich hráčov. Je veľkou oporou tímu i podporou a príkladom pre mladých prešovských volejbalistov.

Martin Sopko má charizmu a je veľkým lokálpatriotom, vyniká pracovitosťou, húževnatosťou. 30. januára 2020 oslávil tridsiate ôsme narodeniny. V roku 2015 sa stal najúspešnejším športovcom mesta Prešov – v histórii tejto ankety od roku 1961 vystúpil na piedestál ako prvý volejbalista. Je viacnásobným laureátom tejto ankety.

"Kapitán prešovského tímu VK Mirad PU Prešov je stále jeho lídrom a v extralige volejbalistov je najlepšie podávajúci hráč a patrí medzi najviac bodujúcich hráčov."
Lukáš Urban 2019

Lukáš Urban

Jeden z najväčších talentov prešovskej i slovenskej hádzanej sa postupne vypracoval na jedného z dôležitých hráčov pätnásťnásobného majstra republiky.

Dvadsaťštyriročný „Luky“, odchovanec prešovského klubu, pripísal si na svoje konto po predošlej sezóne už siedmy seniorský majstrovský titul. Úžasný počin pre dvojmetrového hádzanára, využiteľného na všetkých troch pozíciách spojkového radu. Aj on sa výrazne pričinil o nesporné úspechy Tatrana v európskych i slovenských súťažiach.

Hádzanárske kvality hráča Tatrana i slovenskej reprezentácie sú dostatočne známe aj za hranicami našej krajiny. A tak nečudo, že aj on je „na lane“ klubov z hádzanársky najvyspelejších európskych krajín. V tomto ročníku ale nateraz ostáva verný prešovským klubovým farbám.

"Dvadsaťštyriročný „Luky“, odchovanec prešovského klubu, pripísal si na svoje konto po predošlej sezóne už siedmy seniorský majstrovský titul."