2022 - PaedDr. Igor Novák

(futbal) (10. 4. 1948 - 13. 11. 2006)

Vynikajúci futbalista a tréner, jedna z najvýraznejších osobností v histórii prešovského futbalu. Jeho srdce ako hráča a trénera patrilo Prešovu. Mal talent, vynikal húževnatosťou, bol tvorca hry, v prvej lige patril medzi najtechnickejších hráčov. V prvej československej lige odohral 170 zápasov a dal v nich 25 gólov. V Tatrane Prešov zažil najväčšiu radosť v ročníku 1972/73 – Prešovčania v ňom druhý raz vystúpili na strieborný piedestál medzi československou elitou. Hral i v Pohári UEFA. V závere hráčskej kariéry hral za Bohemians Praha.
V rokoch 1972 až 1974 šesťkrát reprezentoval Československo, v zápase s Anglickom v roku 1973 dal gól skvelému brankárovi Shiltonovi. V olympijskom tíme odohral päť zápasov a pričinil sa o postup Československa na olympijské hry v roku 1980 v Moskve.
Rozhľadený, vzdelaný muž, vnímajúci svet okolo seba, sa s veľkým nasadením venoval trénerskej práci. Jeho dôsledná trénerská a pedagogická práca priniesla ovocie. V Tatrane Prešov bol úspešný tréner mládeže, podieľal sa na výchove viacerých kvalitných hráčov, reprezentantov. V trénovaní presadzoval viac hravosti, mladým ľuďom vštepoval lásku k futbalu, usiloval sa, aby pre nich bol viac ako prvá láska. V ročníku 1991/92 sa so staršími dorastencami tešil z titulu majstra Československa a Slovenska. S mužstvom Tatrana Prešov sa v jeseni 1994 prebojoval do druhého kola Pohára víťazov pohárov. Ako tréner pôsobil aj v Ománe a Katare, v prvoligových kluboch v Bardejove, Ružomberku a Banskej Bystrici. Naposledy trénoval v Giraltovciach, kde si ho veľmi obľúbili. Nová športová hala v tomto meste dostala jeho meno. Veľký kus práce urobil aj v združení bývalých futbalistov Internacionál Tatran Prešov.
Igor Novák bol v prestížnej ankete športového týždenníka Stadión Futbalista roka raz tretí. Štyrikrát – v rokoch 1972, 1973, 1977, 1978 – sa stal najúspešnejším športovcom Prešovského okresu. Bol v desiatke najlepších prešovských športovcov dvadsiateho storočia. V roku 2011 mu bola in memoriam udelená futbalová Cena fair play MUDr. Ivana Chodáka.

Laureáti predchádzajúcich ročníkov