Vladimír Varga

Vladimír Varga

(Hráčsky agent SFZ - FIFA)

V roku 1974 sa stal najmladším športovým riaditeľom v 1. československej futbalovej lige zastupujúci FC Tatran Prešov a v roku 1992 sa stal jeho prezidentom.

Počas jeho pôsobenia v týchto funkciách Tatran Prešov dosiahol mnoho významných úspechov a výsledkov. V roku 1981 vyhral Stredoeurópsky pohár, v minulosti veľmi cenná trofej Európskej klubovej súťaže, ktorá neskôr zanikla nástupom Pohára UEFA. V roku 1992 Tatran jedenkrát vo svojej histórii vyhral Slovenský futbalový pohár.

V roku 1994 Tatran úspešne štartoval v Európskej lige, kde vyradil írsky FC Bangor, škótsky Dundee United a stroskotal až na neskoršom víťazovi tohto ročníka Real Zaragoza. Na stretnutí v domácom prostredí sa na štadióne Tatrana Prešov tlačilo 12 tisíc divákov. Počas pôsobenia v Tatrane patrila medzi jeho priority mládež.

V sedemdesiatych rokoch, Tatran ako jeden z prvých, založil futbalové triedy a v ďalších rokoch A mužstvo profitovalo predovšetkým z vlastných odchovancov. Ich kvalita sa prejavila aj v tom, že dorastenci boli v deväťdesiatych rokoch opakovane majstrami Slovenska i Československa. Veľa hráčov z prešovskej liahne sa stali reprezentantmi Československa, Slovenska a šírili dobré meno Tatrana doma i v zahraničí.

"Počas jeho pôsobenia v týchto funkciách Tatran Prešov dosiahol mnoho významných úspechov a výsledkov."
Ján Leško

Ján Leško

(Športový novinár)

Po futbalových trávnikoch, palubovkách športových hál či v blízkosti ľadových plôch, ale aj iných športovísk sa pohybuje už päťdesiat rokov. Známy športový novinár, ktorého v Prešove a jeho okolí vari neexistuje fanúšik, ktorý by sa s ním na nejakom športovom podujatí nestretol,. Málokto ho oslovuje krstným menom. Od malička mu prischla prezývka Džany,

Džanymu šport prirástol k srdcu. Ako žiak a mladší dorastenec hral futbal za Tatran. V zime si zahral aj dorasteneckú basketbalovú ligu za Lokomotívu OZKN Prešov, predtým v družstve starších žiakov hral vo farbách Tatrana na majstrovstvách Československa v Olomouci.

Keďže neskôr ho ale prestalo počúvať koleno, aktívny šport musel bokom. a tak v roku 1969 využil príležitosť, skúsiť o športe písať. Prvý článok o ligovom futbale v Prešove mu zverejnil pražský denník Lidová demokracie. Postupne ako spolupracovník či dopisovateľ, začal prispievať do ďalších periodík. Československého športu, Pravdy, časopisov Gól a Tip a postupne do Prešovských novín, ktorých profesionálnym športovým redaktorom sa stal v jeseni roku 1989. Futbal, hokej, basketbal, hádzaná mužov i žien, cyklistika, boli jeho dominantnými športami. Postupne sa vypracoval na zástupcu šéfredaktora Prešovských novín a keď tie sa stali súčasťou dnešného denníka Korzár, venoval sa už výhradne športovej oblasti v regióne. S futbalom, avšak najmä ostatných dvanásť rokov vďaka majiteľovi Tatrana Prešov Miloslavovi Chmeliarovi, s hádzanou precestoval poriadny kus sveta. Profesionálnej novinárčine sa venuje už celých tridsať rokov. Za ten čas nevynechal ani jedno jediné vyhlasovanie a odovzdávanie cien najúspešnejším prešovským športovcom. ako externý redaktor denníka Korzára, venuje dodnes.

"Profesionálnej športovej novinárčine sa venuje už celých tridsať rokov."
Laureáti predchádzajúcich ročníkov