Klub slovenských turistov ZVL Prešov

Turisti ZVL Prešov oslávili šesťdesiatiny

„Pohyb človeka v prírode a jeho vzťah k nej je úplne prirodzený. Je taký starý, aké je staré ľudstvo,“ hovorí dlhoročný predseda Klubu slovenských turistov ZVL Prešov František Bednár. KST ZVL Prešov v roku 2021 oslávil svoje šesťdesiate narodeniny.
V roku 1960 sa vo firme ZKL Prešov stretla skupina deviatich ľudí – nadšencov prírody. Dohodla sa, že spoločne bude pripravovať turistické akcie v blízkom okolí. Túto skupinu tvorili M. Blaštiak, J. Demčák, V. Dajča, J. Brnová, V. Leláková, M. Marton, F. Tuhrinský, V. Horvátová, A. Halahyja. Ich prvou akciou bolo obľúbených 100 jarných kilometrov. Na nich nadviazali priateľské vzťahy s ďalšími prešovskými turistickými oddielmi Lokomotívou a Tatranom. A boli to práve ich vedúci Líška a Trenčan, ktorí pomohli oddiel oficiálne zaregistrovať. „Turistický oddiel Spartak ZKL Prešov bol oficiálne založený v roku 1961 vo firme ZKL, v súčasnosti ZVL a jeho prvým predsedom bol Albert Halahyja,“ spomína František Bednár. „Tento oddiel bol prvým, ktorý vznikol v rámci firmy ZKL. Pred tridsiatimi rokmi sme začali organizovať prechod Slanských vrchov na bežkách. Pri jeho zrode vtedy boli Marián Madej, Stanislav Halčák a František Bednár. V januári 1993 sa v Prešove uskutočnil Zimný zraz českých a slovenských turistov. Ako znalci Slanských vrchov sme počas troch dní pripravili štyri trasy na každý deň. Žiaľ, v posledný deň zrazu opustil tento svet veľký zanietenec a propagátor turistiky a cyklistiky na Slovensku Marián Madej, predseda nášho odboru turistiky. Prechod Slanských vrchov je tak už jeho memoriálom.“
Predseda Klubu slovenských turistov ZVL Prešov František Bednár podčiarkol, že každý rok pripravia dvadsaťpäť akcií. Na svoje si prídu peší turisti, cykloturisti, vysokohorskí turisti či vyznávači behu na lyžiach. Výber je ozaj pestrý.

Laureáti predchádzajúcich ročníkov