Martin Sopko

(volejbal - VK Mirad PU Prešov)

Extraligový matador a kapitán volejbalistov VK Mirad PU Prešov Martin Sopko st. (nar. v roku 1982) je stále veľkou oporou tímu. Aj volejbalové súťaže v roku 2020 výrazne poznamenala pandémia COVID-19. Extraliga ročníka 2019/2020 sa nedohrala. V Slovenskom pohári skončil Prešov v štvrťfinále po prehrách s Myjavou 2:3 a 2:3. V jesennej časti ročníka 2020/21 sa Martin Sopko st. pričinil o víťazstvo VK Mirad PU Prešov v základnej časti najvyššej súťaže. M. Sopko st. v nej patril medzi najlepšie podávajúcich a najviac bodujúcich hráčov a v extralige sa stal najlepším hráčom mesiaca október a nechýbal ani v ligovom DREAM TEAME. Protihráčmi obávaný servis mu jednoznačne zabezpečil titul najlepšie podávajúceho hráča extraligy. Pedagóg v Spojenej škole na Ul. Ľudmily Podjavorinskej v Prešove je opora tímu i príkladom mladším prešovským volejbalistom v nasadení, pracovitosti, húževnatosti.
Rodák z Prešova hral v Prešove, Poľsku (Kedzierzyn Kozle, Vroclav, Bydgoszcz), v Spojených arabských emirátoch (Al Nasr Dubaj) i v Turecku (Galatasaray Istanbul). S Prešovom je dvojnásobným majstrom Slovenska (2005, 2015) a trikrát s mužstvom nad hlavu zdvíhal trofej Slovenského pohára (2005,2016,2017), s tímom Al Nasr Dubaj bol majstrom Spojených arabských emirátov v roku 2013.

Úspešný smečiar reprezentoval Slovensko dovedna 193-krát. Na majstrovstvách Európy v rokoch 2007, 2009, 2011 (5. miesto). Je víťazom Európskej ligy 2008 a 2011. Niekoľko rokov bol kapitánom slovenskej volejbalovej reprezentácie
V roku 2015 sa stal najúspešnejším športovcom mesta Prešov – v histórii tejto ankety od roku 1961 vystúpil na piedestál ako prvý volejbalista. Je viacnásobným laureátom tejto ankety.

Marek Copák

(športová streľba - ŠSK Prešov-Solivar)

Marek Copák (nar. v roku 2002) je nádejou slovenskej športovej streľby. Člen športovo-streleckého klubu Prešov-Solivar zbiera úspechy na domácich i zahraničných súťažiach. Maturant na súkromnej strednej športovej škole ELBA získal na majstrovstvách Európy v streľbe zo vzduchových zbraní juniorov v poľskom Wroclawe striebornú medailu v súťaži družstiev a bol štvrtý v disciplíne vzduchová pištoľ 10 metrov. V lige talentovanej mládeže SR bol druhý v disciplínach VzPi a SpPi 30+30.
V roku 2020 patril slovenský juniorský reprezentant medzi najúspešnejších športovcov Slovenského streleckého zväzu a od jeho prezidenta Miloša Bencu si prevzal ocenenie za dosiahnuté úspechy.

Lucia Fecková

(kickboxing – Kickboxing klub Panter Prešov)

Seniorská reprezentantka Slovenska a Kickboxing Klubu Panter Prešov ukázala v roku 2020 svoju silu, a to aj napriek nepriaznivým podmienkam. Už na začiatku sezóny sa predstavila v prvom kole ligy, kde si vybojovala dve zlaté medaile. V podobnom trende pokračovala aj na uznávanom Slovak Open, keď znova nedala šancu súperkám z celého sveta. Uzavretie tréningových priestorov ju v nezastavilo a vo forme sa počas leta predstavila na reprezentačných sústredeniach a zrazoch. Aj vtedy dala svojím súperkám jasne najavo, že si na septembrové MSR ide iba pre zlato, čo sa jej nakoniec podarilo hneď trikrát. 22. apríla sa Lucia stala súčasťou WAKO Game Changers, rady, ktorá pozostáva len z 15 mladých športovcov z celého sveta a Prešovčanka si už teraz buduje svoju budúcnosť v exekutíve WAKO.

Peter Gurecka

(armwrestling - AWK Prešov)

Osemnásťročný Peter Gurecka sa stál v roku 2020 ziskom 4 medailí najúspešnejším armwrestlerom na majstrovstvách Slovenska, ktoré sa konali v Prešove. Medzi juniormi vyhral suverénne pravou aj ľavou rukou a porazil aj reprezentačného kolegu, ktorý bol medailista na Majstrovstvách Európy. Svoju formu dokázal predviesť aj medzi mužmi, kde vybojoval svoje premiérové zlato v pravačke a v ľavačke sa musel „uspokojiť“ s bronzom. Peter je nádejný reprezentant Slovenska a medailista z viacerých domácich, medzinárodných súťaží v juniorských aj seniorských kategórii.  Tréner Gabriel Harčarik: „Peter musel zhadzovať do 65 kg a stálo ho to dosť síl, preto bolo ťažké odhadnúť ako sa mu bude dariť v silnej konkurencii. Jeho zlato medzi juniormi ma veľmi potešilo, ale zlato medzi seniormi bolo obrovské prekvapenie. Tu sa ukázalo aký je to talentovaný športovec, ktorý navyše na sebe tvrdo pracuje aj keď to nemá najjednoduchšie.“

Pedro Souza Pacheco

(hádzanár Tatran Prešov)

Atraktívnu akvizíciu získal Tatran Prešov začiatkom minulého roka. Rodák z
brazílskeho Sao Paola (4.04. 1998) prišiel na Slovensko s vizitkou najväčšieho
hádzanárskeho talentu v rodnej krajine. Vyrastal v majstrovskom klube Esportivo Pinheiros Sao Paolo, v ktorom sa vypracoval na reprezentanta Brazílie. Na MS juniorov 2019 ho vyhlásili za najlepšieho hráča šampionátu, na ktorom v šiestich zápasoch strelil dvadsaťšesť gólov. Po príchode do Prešova sa v drese Tatrana predstavil vo výbornom svetle vo finále Slovenského pohára. Žiaľ, v závere si poranil členok. Zvyčajný tvorca hry, nápaditý, s prekvapujúcimi hernými činnosťami i zakončením, si rýchlo získal sympatie fanúšikov a podieľal sa na úspešných výsledkoch Tatrana. Škoda, že jeho herný rozlet pribrzdilo zranenie kolena, pre ktoré mu ušla aj účasť na minuloročných MS mužov v Egypte.

Laureáti predchádzajúcich ročníkov