Do mozaiky stálych spoločenských podujatí v Prešove patrí anketa o najúspešnejších športovcov a športové družstvá dospelých a mládeže. Má bohatú tradíciu. Tá sa začala písať v roku 1961, keď z iniciatívy redaktorov Prešovských novín ich čitatelia predložili svoje prvé návrhy na miesta do rebríčka desiatich najúspešnejších športovcov Prešovského okresu.
V roku 1964 sa spoluorganizátorom ankety stal aj Okresný výbor Československého zväzu telesnej výchovy v Prešove.
Po roku 1970 sa slávnostné vyhlasovanie výsledkov ankety stalo významnou športovo-spoločenskou udalosťou. V ankete sa objavili nielen najúspešnejšie družstvá dospelých, ale aj mládeže. K organizátorom pribudla aj komisia pre mládež a telesnú výchovu Okresného národného výboru v Prešove.
Po hlbokých spoločenských, politických a ekonomických zmenách v roku 1989 anketu organizovali Okresný a Mestský úrad v Prešove, Okresný útvar Slovenského združenia telesnej kultúry a Olympijský klub Prešov. Po zmenách v územno-správnom členení Slovenska anketu organizuje Mesto Prešov v spolupráci s prešovskými športovými novinármi. Ocenenia dostávali aj jubilujúce prešovské športové osobnosti, v roku 2011 vznikla Sieň slávy prešovského športu (virtuálna), v decembri 2019 bola na pôde prešovskej radnice otvorená reálna Sieň slávy prešovských športu – bolo do nej uvedených pätnásť osobností.
Žezlo najúspešnejšieho športovca v 1. ročníku ankety za rok 1961 patrí legende prešovského plávania Mirianne Brtkovej.
Najúspešnejší športovec
Igor Čupryna
(hádzaná - Tatran Prešov)
Pre rodáka z ukrajinskej Odesy bol rok 2019 zvlášť úspešný. Rovnako pre jeho rodinku, manželku i dve dcérky. Práve v uplynulom roku získal v tábore hádzanárskych fanúšikov mimoriadne obľúbený brankár Igor Čupryna štátne občianstvo Slovenskej republiky a za miesto svojho druhého domova si jeho rodina zvolila Prešov. Tá si naše mesto a dnes už aj ich, už dávnejšie veľmi obľúbila. Rovnako, ako tvrdí hlava rodiny, celú krajinu pod Tatrami. Zvlášť ale tatranská vysokohorská pre človeka, ktorý vyrastal v prímorskej oblasti, je úchvatná.
Určite však nie pre tieto komplimenty sa stáva druhý raz v rade najúspešnejším športovcom mesta Prešov. Túto poctu si vyslúžil svojimi výkonmi v najprestížnejších európsky súťažiach i v domácich, v ktorých slovenský hádzanársky šampión štartuje. Aj v predošlom roku I. Čuprynu lákali na prestup viaceré špičkové európske kluby. Avšak aj tentoraz im odolal a profesionálny kontrakt s prešovským Tatranom spečatil do konca nasledujúcej hádzanárskej sezóny.
V zápasoch Ligy majstrov, nadnárodnej SEHA Gazprom ligy, či v extralige a domácom pohári, predvádzal nielen stabilne spoľahlivé výkony, ale niektorými extra efektnými a úspešnými zákrokmi si vyslúžil miestenku na piedestáli vyhlasovaných ankiet najkrajších zákrokov v jednotlivých zápasoch. Nuž a tie si hádzanárski fajnškermi mohli vychutnávať nielen naživo v samotných zápasoch, ale aj na telezíznych obrazovkách. Keďže Igor Čupryna má už slovenský pas, onedlho by sa mohol predsaviť už aj v slovenskom reprezentačnom drese.
Cena za športovú reprezentáciu
Kristína Bobovčáková
(armwrestling - AWK Prešov)
Igor Drotár
(motorizmus - Drotár autošport)
Slovenská motoristická legenda aj vo veku úctyhodných šesťdesiatpäť rokov stále preteká a zožína úspechy na významných domácich i zahraničných súťažiach v pretekoch automobilov do vrchu (PAV), v klasických rely súťažiach aj v rely šprinte. V uplynulom roku obsadil so svojim sedemsto koňovým špeciálom na Medzinárodných majstrovstvách Slovenska PAV v absolútnom poradí skvelé druhé miesto. Ako najlepší Slovák za českým jazdcom takto v národnom šampionáte skončil prvý.
Na Medzinárodných majstrovstvách SR v rely mu so Škodou Fabia R 5 mu v absolútnom poradí patrilo piate miesto, zo slovenských pretekárov skončil druhý za M. Kočím. Na medzinárodne uznávanom Pražskom rely šprinte zo šesťdesiatich šiestich TOP európskych jazdcov bol absolútne ôsmy, zo Slovákov druhý najrýchlejší. V pretekoch, Stretnutí európskych majstrov v českej Sosnovej pri Mladej Boleslavi, obsadil v konkurencii osemdesiatich súťažiacich piate miesto.
Matej Falat
(alpské lyžovanie - SAK Drienica Lysá, AK TJ Slávia PU Prešov)
Dlhoročný reprezentant v alpskom lyžovaní sa na majstrovstvách sveta v zjazdovom lyžovaní v Aare pričinil o piate miesto Slovenska v tímovej súťaži. Stal sa majstrom Slovenska v slalome, v obrovskom slalome získal striebornú medailu. Na podujatí Far East Cup v Južnom Sachalinsku obsadil v slalome tretie a piate miesto, v obrovskom slalome skončil jedenásty, na pretekoch FIS v Elizovo (Rusko) bol prvý v slalome, na šampionáte Ruska v slalome dosiahol štvrtú priečku.
Lyže sú súčasťou jeho života. V roku 2017 sa stal najúspešnejším športovcom mesta Prešov – v histórii tejto ankety zvíťazil reprezentant zimných športov prvý raz. Matej Falat je viacnásobným laureátom ankety o najúspešnejších športovcov mesta Prešov.
Martin Kapraľ
(malý futbal - TO-DAY Hydrokres Prešov)
Zubný technik hrá futbal, futsal a malý futbal. V malom futbale sa vypracoval na slovenskú brankársku jednotku.
Slovensko reprezentoval na majstrovstvách sveta v malom futbale v Austrálii. Svojimi výkonmi sa pričinil o postup Slovenska do štvrťfinále – v ňom prehralo s Brazíliou 1:2. Vyniká pohotovosťou a dobrou rozohrávkou. S tímom TO-DAY Hydrokres Prešov sa stal majstrom Slovenska, podieľal sa na druhom mieste Prešova v superlige v malom futbale.
Marek Karlík
(kickboxing - Kickboxing klub Panter Prešov)
Patrí medzi najúspešnejších športovcov Slovenska. V dramatickom finále na 23. majstrovstvách sveta v kickboxingu WAKO v Antalyi obhájil titul majstra sveta z roku 2017 v disciplíne kicklight do 74 kg.
Pod vedením trénera Jozefa Kolozsyho pretavil svoju úžasnú formu v ťažkých zápasoch do skvelého úspechu. Taký úspech sa dosiaľ nepodaril žiadnemu Slovákovi.
Marek Karlík je viacnásobným lauerátom ankety o najúspešnejších športovcov mesta Prešov, za rok 2018 bol ocenený aj ako najlepší prešovský športovec akademik. V roku 2017 ako devätnásťročný získal svoj prvý titul majstra sveta v kategórii mužov – bol prvým mužom v histórii slovenského kickboxu s titulom svetového šampióna. V roku 2016 sa stal juniorským majstrom sveta.
Lívia Klučková
(hádzaná - ŠŠK SLŠ Prešov)
Lívia Klučková je odchovankyňou šurianskej hádzanej. Svoj hádzanársky talent neskôr rozvíjala v Slovane Duslo Šaľa. V staršom doraste hrala na poste strednej spojky. V Šali obhospodarovala pozície na oboch krídlach. Nasledoval prestup do Prešova, kde po ôsmich rokoch sa znova vrátila na strednú spojku.
Hráčka s citom pre prihrávky spoluhráčka je však aj obávanou zakončovateľkou. Vo vrcholiacom predošlom ročníku spoločnej slovensko českej MOL ligy zažiarila vo viacerých stretnutiach. Avšak v národnom play – off, v treťom semifinálovom stretnutí proti svojmu bývalého klubu priam excelovala. Trinástimi gólmi Šaľu doslova zostrelila. Prešov postúpil do finále o majstra Slovenska a aj pričinením tejto hráčky získal historické druhé miesto.
Januš Lapajne
(hádzaná - Tatran Prešov)
Dnes dvadsaťštyriročný, niekdajší mládežnícky reprezentant rodného Slovinska prestúpil do Tatrana Prešov v októbri 2017 zaujímavou cestou. Po dvojročnom pôsobení vo francúzskom Paríž SG ho zlanáril macedónsky Metalurg Skopje. Dlho sa však tam neohrial.
Svojimi hernými parametrami a výkonmi vo farbách macedónskeho vicemajstra zaujal Prešovčanov, ktorí si ho napokon aj upísali. Stredná, prípadne aj ľavá spojka Tatrana zaujala hrou aj zostavovateľov seniorskej slovinskej reprezentácie.
Stodeväťdesiatdva centimetrov vysoký, pohyblivý, hráč s prekvapujúcou strelou rôznymi spôsobmi, neraz nebojácne vnikajúci do obrany súperov. V tíme slovenského šampióna sa tento inteligentný športovec stal užitočným a ceneným hráčom.
Kamila Novotná
(športová streľba - Športovo-strelecký klub polície Prešov)
Pod vedením trénera Jána Šimu dosahuje pozoruhodné výsledky. Je slovenskou rekordérkou vo všetkých olympijských disciplínach v malokalibrovej a vzduchovej puške v kategóriách žien a junioriek.
Juniorská reprezentantka Slovenska získala titul dorasteneckej majsterky Slovenska v disciplíne VzPu 40 a juniorskej majsterky Slovenska v disciplíne malokalibrovka ŠpMa 3×40. Vo vekovej kategórii do 21 rokov je najlepšia strelkyňa na Slovensku.
Vyhrala Národnú ligu mládeže, je na čele reprezentačného rebríčka junioriek v disciplíne malokalibrovka 3×40. Reprezentovala na majstrovstvách Európy v Chorvátsku.
Martin Sopko st.
(volejbal - VK Mirad PU Prešov)
Kapitán prešovského tímu VK Mirad PU Prešov je stále jeho lídrom a v extralige volejbalistov je najlepšie podávajúci hráč a patrí medzi najviac bodujúcich hráčov. Je veľkou oporou tímu i podporou a príkladom pre mladých prešovských volejbalistov.
Martin Sopko má charizmu a je veľkým lokálpatriotom, vyniká pracovitosťou, húževnatosťou. 30. januára 2020 oslávil tridsiate ôsme narodeniny. V roku 2015 sa stal najúspešnejším športovcom mesta Prešov – v histórii tejto ankety od roku 1961 vystúpil na piedestál ako prvý volejbalista. Je viacnásobným laureátom tejto ankety.
Najlepší športovec akademik
Jakub Tomáš
(taekwondo - ŠK Ge-Baek Prešov Taekwon-Do ITF)
Študent Fakulty športu Prešovskej univerzity reprezentuje Slovensko v športovom boji do 70 kg a v súborných cvičeniach do II. danu.
V roku 2019 reprezentoval na majstrovstvách sveta aj Európy, bol úspešný na slovenskom šampionáte, prvé miesta mu patrili v Slovenskom pohári. Na prestížnej medzinárodnej súťaži v Maďarsku získal zlatú medailu v športovom boji a bol strieborný v súborných cvičeniach do II. danu, na podujatí v Slovinsku dosiahol dve bronzové medaily. Na súťaži Prešov Open 2019 sa stal najúspešnejším pretekárom – získal štyri zlaté medaily (sparring do 70 kg, tul II. dan, špeciálne techniky yop chagi a ap chagi).
Vo svojej športovej kariére úspešne reprezentoval na podujatiach svetového a európskeho pohára.
Najúspešnejší športový kolektív - dospelí
Tatran Prešov
(hádzaná, muži)
Tak ako v predošlých rokoch, aj v roku 2019 najúspešnejší slovenský hádzanársky klub žal úspech za úspechom. Tím mužov získal pätnásty titul majstra republiky. Starších dorastencov jediné zakopnutie pripravilo o zlato, mladší dorastenci sú ale majstrami republiky a stali sa aj víťazmi Česko – Slovenského pohára. Majstrami Slovenska sú aj družstvá starších a mladších žiakov.
Nuž a aj úspechy mládežníkov si cení majiteľ klubu M. Chmeliar: „Dorastenci Tatrana majú k dispozícii na prípravu a zápasy jednu halu, žiacke družstvá druhú, so všetkým potrebným zázemím. V hádzanárskej Európe je to unikát a výsledkom vytvorených podmienok sú spomenuté umiestnenia, avšak aj úspechy na významných turnajoch v zahraničí. Tie sú ocenením všetkých ľudí v klube, ktorí sa o ne pričinili. A mužstvo mužov si dobre počínalo v predchádzajúcej edícii Ligy majstrov. V skupinovej fáze získalo rekordných a úctyhodných sedemnásť bodov. Žiaľ, jediný gól v konečnom účtovovaní napokon chýbal k postupu. Tesne skončil Tatran aj v nadnárodnej SEHA Gazprom lige, keď iba krôčik mu chýbal k účasti vo Final Four tejto prestížnej súťaže. Tréner: Slavko Goluža.
Najúspešnejšie športové kolektívy - dospelí
ŠŠK SLŠ Prešov
(hádzaná, ženy)
Historicky najúspešnejší ročník najúspešnejšieho ženského hádzanárskeho klubu, keďže staršie i mladšie dorastenky získali majstrovské tituly. V dlhodobej časti spoločnej slovensko – českej MOL ligy hádzanárok, obsadilo prešovské družstvo ôsme miesto. Avšak v národnom play – off sa postaralo o prekvapenie. V semifinálovej sérii Prešovčanky postúpili cez favorizovanú Šaľu tri jedna na zápasy. Finálová séria o majstra Slovenska bola už jasnou záležitosťou víťaziek MOL ligy Iuventy Michalovce. Po bronze spred roka, bol prešovský ženský hádzanársky tím ovenčený striebornými medailami. Tréner: Maroš Vikartovský. Asistent trénera: Dušan Olejár.
FK Ekoprim Prešov
(futsal, juniori U20)
Tím FK Ekoprim Prešov do dvadsať rokov aj v ročníku 2018/2019 potvrdil kvalitu prešovského mládežníckeho futsalu. Pod vedením trénera Lukáša Vrbovského obsadil v extralige i Slovenskom pohári druhé miesto.
Chlapci dali v extralige najviac gólov a najmenej ich inkasovali. Najlepším brankárom v lige sa stal Marek Šulík, najlepším strelcom Filip Marton s 37 gólmi. Kristián Medoň bol v all stars ligy. Juniori tvorili výbornú partiu, silný tím. V mládežníckej reprezentácii Slovenska v roku 2019 hrali Filip Marton, Kristián Medoň, Dávid Trojan.
AWK Prešov
(armwrestling)
Prešovský armwrestlingový klub v roku 2019 obhájil titul majstrov Slovenska klubov. Pre AWK je to už siedmy titul, pričom zisk titulu v roku 2019 bol sprevádzaný dominanciou, keď klub získal na MSR až 30 medailí (8x zlato, 9x striebro, 13x bronz). Žiaden klub v histórii nezískal toľko medailí na MSR.
O zisk medailí medzi seniormi sa postarali: Peter Spusta, Dominik Glod, Michal Girášek, Miroslav Bednarčík a Kristína Bobovčáková.
V klube pôsobí 6 reprezentantov, z toho je 5 juniorských. Juniori taktiež zberali úspechy na medzinárodných súťažiach: na ME 1x bronz a na MS 1x striebro. Tréner Gabriel Harčarik takto hodnotil svojich zverencov po MSR: „Aj keď je to individuálny šport, tak ma teší, že sme silný kolektív a aj preto dominujeme na slovenskej scéne.“
Najúspešnejšie športové kolektívy - mládež
Tanečno športový klub GRIMMY
TK GRIMMY je registrovaným členom Slovenského zväzu tanečného športu (SZTŠ), sekcie IDO tance. V roku 2019 klub získal dokopy 218 medaily na 20 súťažiach Slovenského pohára, Majstrovstvách SR, Majstrovstvách sveta, Európy a na Svetovom pohári v kategóriách HIP-HOP, DISCO DANCE, DISCO SHOW, STREET SHOW, DISCO FREESTYLE.
GRIMMY súťažili okrem Slovenska aj v Nemecku, Taliansku a Česku. GRIMMY zberal v roku 2019 úspechy aj na medzinárodnej scéne: 3 tituly majstra sveta, 5 titulov majstra eúrópy a tiež titul Majster majstrov 2019 udelený medzinárodnou porotou Judges choice. Medzi najúspešnejších reprezentantov klubu v roku 2019 patrili: Nicolas Smrek – najúspešnejší sólista a Samuel Žažo s Nelli Benkovou ako najúspešnejšie duo.
Tatran Prešov
(hádzaná, starší dorastencí)
Starší dorastenci, z ktorých viacerí úspešne účinkovali aj v slovenskej extralige, vybojovali pod taktovkou trénera Stanislava Kolpáka vicemajstrovský titul a v meraní síl s najlepšími českými tímami v rámci Československého pohára obsadili konečné 3. miesto.
Zvláštna cena mesta Prešov
Vladimír Varga
(Hráčsky agent SFZ - FIFA)
Vroku 1974 sa stal najmladším športovým riaditeľom v 1. československej futbalovej lige zastupujúci FC Tatran Prešov a v roku 1992 sa stal jeho prezidentom.
Počas jeho pôsobenia v týchto funkciách Tatran Prešov dosiahol mnoho významných úspechov a výsledkov. V roku 1981 vyhral Stredoeurópsky pohár, v minulosti veľmi cenná trofej Európskej klubovej súťaže, ktorá neskôr zanikla nástupom Pohára UEFA. V roku 1992 Tatran jedenkrát vo svojej histórii vyhral Slovenský futbalový pohár. V roku 1994 Tatran úspešne štartoval v Európskej lige, kde vyradil írsky FC Bangor, škótsky Dundee United a stroskotal až na neskoršom víťazovi tohto ročníka Real Zaragoza. Na stretnutí v domácom prostredí sa na štadióne Tatrana Prešov tlačilo 12 tisíc divákov. Počas pôsobenia v Tatrane patrila medzi jeho priority mládež. V sedemdesiatych rokoch, Tatran ako jeden z prvých, založil futbalové triedy a v ďalších rokoch A mužstvo profitovalo predovšetkým z vlastných odchovancov. Ich kvalita sa prejavila aj v tom, že dorastenci boli v deväťdesiatych rokoch opakovane majstrami Slovenska i Československa. Veľa hráčov z prešovskej liahne sa stali reprezentantmi Československa, Slovenska a šírili dobré meno Tatrana doma i v zahraničí.
Ján Leško
(Športový novinár)
Po futbalových trávnikoch, palubovkách športových hál či v blízkosti ľadových plôch, ale aj iných športovísk sa pohybuje už päťdesiat rokov. Známy športový novinár, ktorého v Prešove a jeho okolí vari neexistuje fanúšik, ktorý by sa s ním na nejakom športovom podujatí nestretol,. Málokto ho oslovuje krstným menom. Od malička mu prischla prezývka Džany,
Džanymu šport prirástol k srdcu. Ako žiak a mladší dorastenec hral futbal za Tatran. V zime si zahral aj dorasteneckú basketbalovú ligu za Lokomotívu OZKN Prešov, predtým v družstve starších žiakov hral vo farbách Tatrana na majstrovstvách Československa v Olomouci.
Keďže neskôr ho ale prestalo počúvať koleno, aktívny šport musel bokom. a tak v roku 1969 využil príležitosť, skúsiť o športe písať. Prvý článok o ligovom futbale v Prešove mu zverejnil pražský denník Lidová demokracie. Postupne ako spolupracovník či dopisovateľ, začal prispievať do ďalších periodík. Československého športu, Pravdy, časopisov Gól a Tip a postupne do Prešovských novín, ktorých profesionálnym športovým redaktorom sa stal v jeseni roku 1989. Futbal, hokej, basketbal, hádzaná mužov i žien, cyklistika, boli jeho dominantnými športami. Postupne sa vypracoval na zástupcu šéfredaktora Prešovských novín a keď tie sa stali súčasťou dnešného denníka Korzár, venoval sa už výhradne športovej oblasti v regióne. S futbalom, avšak najmä ostatných dvanásť rokov vďaka majiteľovi Tatrana Prešov Miloslavovi Chmeliarovi, s hádzanou precestoval poriadny kus sveta. Profesionálnej novinárčine sa venuje už celých tridsať rokov. Za ten čas nevynechal ani jedno jediné vyhlasovanie a odovzdávanie cien najúspešnejším prešovským športovcom. ako externý redaktor denníka Korzára, venuje dodnes.
Objav roka
Ján Sciranka
(plávanie - Diamond Swimming Club Prešov)
Pod vedením trénera Ivana Matúša dosahuje Ján Sciranka, narodený v roku 2008, pozoruhodné výsledky.
Na zimných majstrovstvách Slovenska získal v kategórii mladších žiakov v disciplíne 50 m voľný sp. časom 29,17 s prvé miesto – v roku 2019 to bol najlepší čas v kategórii ml. žiakov na Slovensku. Na letnom šampionáte dosiahol jedno druhé a dve tretie miesta.
Prvé miesto mu patrilo aj v Slovenskom pohári. Bol najúspešnejším pretekárom na Memoriáli Jozefa Baláža v kategórii ml. žiactva – vyplával si na ňom šesť prvých a tri druhé miesta. Na 50 m znak vytvoril rekord memoriálu časom 35,24 s.
Vyniká technikou plávania. Plávanie je jeho každodennou náplňou, jeho cieľom je byť reprezentantom Slovenska.
Mládežnícke talenty roka
Diana Mária Vargová
(hádzaná - ŠŠK Prešov)
Výnimočný hádzanársky talent. Športové gény zrejme zdedila po rodičoch. Mamičke Márii, bývalej atlétke a otcovi Stanislavovi, bývalému slávnemu futbalistovi. V predošlej sezóne hrávala zápasy za mladšie i staršie dorastenky a bola ťahúnkou oboch zlatými medailami ovenčených družstiev.
Šestnásťročná Diana Mária po „ostaršení“ v druhej polovici minulého roka premiérovo, a veľmi vydarene, zasiahla v prešovských farbách do zápasového diania aj v spoločnej slovensko českej MOL lige žien.
Bruno Rešovský
(vodné pólo - TJ Slávia PU Prešov)
Bruno Rešovský sa ako slovenský reprezentant v roku 2019 zúčastnil kvalifikácie na ME U15. Svojimi výkonmi pomohol reprezentácii obsadiť tretie postupové miesto.
S pätnástimi gólmi sa v kvalifikácii stal najúspešnejším strelcom reprezentácie. Na ME v Bulharsku následne nastrieľal 10 gólov a Slovensku tým pomohol obsadiť desiatu priečku. V roku 2019 sa dostal aj do nominácie v kategórii U17.
Na klubovej úrovni obsadil s družstvom starších žiakov 5. miesto na slovensku a v kategórii U17 6. miesto. V súčasnosti je okrem TJ Slávia PU Prešov aj členom klubu v Piešťanoch, kde hráva v kategóriách U19 a mužov.
Športovec v sieni slávy
Yvetta Paulovičová-Polláková
(basketbal)
Yvetta Paulovičová-Polláková (nar. v roku 1953) je najlepšou basketbalistkou v histórii prešovského ženského basketbalu. Hrala za Sláviu VŠ Prešov, v ženskej reprezentácii Československa odohrala 286 stretnutí, bola aj juniorskou reprezentantkou Československa. S družstvom Československa dosiahla na olympijských hrách v roku 1976 v Montreale štvrté miesto. Z majstrovstiev sveta má striebornú (1971) a bronzovú medailu (1975), z európskych šampionátov má dve strieborné (1974, 1976) a jednu bronzovú medailu (1972).
Pričinila sa o to, že družstvo Slávie VŠ Strojstav Prešov dosiahlo v prvej československej basketbalovej lige žien 1973/74 historický úspech – obsadilo v nej štvrté miesto a stalo sa majstrom Slovenska.
Už ako dorastenka nastúpila za družstvo žien Československa, v rokoch 1970 až 1977 hrala vo všetkých prvoligových stretnutiach bez prerušenia. Vynikala všestrannosťou, nerobilo jej problém v reprezentačnom drese sa preorientovať z pivotmanky na krídelníčku. Štyrikrát – v rokoch 1971, 1974, 1975, 1976 – sa stala najúspešnejšou športovkyňou Prešovského okresu.
V roku 1975 bola vyhlásená za najlepšiu basketbalistku Slovenska. Bol jej udelený titul zaslúžilá majsterka športu.
Najúspešnejší športovec
Igor Čupryna
(hádzaná - Tatran Prešov)
Rodák z ukrajinskej Odesy má za sebou ďalší vydarený rok v drese štrnásťnásobného majstra Slovenska. Tatranu Prešov sa upísal pred štyrmi rokmi a v tom uplynulom svoj kontrakt s klubom slovenského šampióna predĺžil do konca júna roku 2021. Aj to je dôkaz, že klub si jeho prácu na ihrisku i mimo neho i vzornú reprezentáciu klubu váži. V minulom roku I. Čupryna predvádzal tradične stabilné výkony, v mnohých doslova medzi žrďami exceloval úspešnosťou svojich zákrokov. Nimi pútal pozornosť priaznivcov i hádzanárskych expertov v zápasoch Ligy majstrov EHF či nadnárodnej SEHA Gazprom ligy, ale aj v slovenských súťažiach. V rámci SEHA ligy ho v závere roka zaradili do najlepšej sedmičky hráčov a vyhlásili ho zároveň za najužitočnejšieho hráča mesiaca december.
Nie je žiadnym tajomstvom, že I. Čuprynu lanárili špičkové európske kluby z Nemecka či Francúzska, no ostáva verný prešovskému Tatranu. Mesto Prešov je jeho druhým domovom, v ktorom by sa rád v budúcnosti usadil s manželkou i svojimi dvomi ratolesťami.
Cena za športovú reprezentáciu
Sofia Adamečková
(kickboxing - Kickboxing klub Panter Prešov)
Vo svojej zbierke má mnoho titulov a cenných umiestnení nielen na domácej, ale aj zahraničnej pôde. Ako 20-ročná získala bronzovú medailu na majstrovstvách Európy v gréckom Loutraki. V roku 2018 zlepšila svoju priečku na európskom „bojovom poli“ a stala sa vicemajsterkou Európy.
Pred kickboxom sa od detstva venovala viacerým športom a tancom, nakoniec však vo svojich 17 rokoch zakotvila v kickboxe a začala sa mu naplno venovať. Hoci začala s kickboxom pomerne neskoro, predsa sa dokázala umiestniť na špičkových priečkach v Európe. Jej prvým úspešným turnajom boli majstrovstvá Slovenska, kde si vybojovala prvé miesto, ktoré obhajuje už 4 roky po sebe. Jej ďalším úspechom bolo víťazstvo na Svetovom pohári v Budapešti 2016 a odvtedy získala viacero cenných kovov z iných Svetových a Európskych pohárov. Napríklad v roku 2017 zlato z Európskeho pohára v Karlovaci, bronz zo Svetových pohárov v Budapešti a Innsbrucku (Rakúsko).
Igor Drotár
(motorizmus - Drotár autošport)
Pretekať začal vedno s dlhoročným spolujazdcom Vladom Bánocim v rely súťažiach ešte v roku 1973. A hoci má už šesťdesiatštyri, chuť pretekať nestratil.
Štart v rely mu v uplynulom roku, už s novým spolujazdcom I. Ferenczom príliš nevyšiel. Ford Fiesta R5 neposlúchala a hlavne časté problémy s ňou spôsobili, že pilot I. Drotár skončil v slovenskom šampionáte absolútne šiesty a v triede a skupine štvrtý. Avšak v pretekoch automobilov do vrchu so Škodou Fabia DTRi, oveľa mladších súperov poriadne popreháňal a stal sa absolútnym vicemajstrom Slovenska.
Petra Jurčová
(hokej - ŽHK 2000 Šarišanka Prešov)
Skúsená hráčka, ktorá v kariére štartovala so slovenskou hokejovou reprezentáciou na viacerých svetových šampionátoch i na ZOH v kanadskom Vancouveri, je stále špičkovou hokejistkou. V sezóne 2016/2017 ju vyhlásili za najlepšiu útočníčku extraligy a skvelo si počínala i v nasledujúcej, v ktorej so 121 bodmi ovládla štatistiku kanadského bodovania. Konkrétne sa kapitánke „Šarišaniek“ podarilo streliť 65 gólov, ku ktorým pridala aj 55 asistencií v 27 zápasoch.
Lucia Langošová
(karate - Karate klub Junior Prešov)
Pre Luciu Langošovú bol aj rok 2018 úspešný, stále patrí do špičky ženského karate na Slovensku. Drina a húževnatosť jej prinášajú ovocie.
Na majstrovstvách Európy v karate Shito Ryu v talianskom Lanciane získala bronzové medaily v kumite do 60 kg a bez rozdielu hmotnosti. V súťaži družstiev sa pričinila o to, že Slovensko sa stalo majstrom Európy. Stala sa majsterkou Slovenska v karate Goju Ryu v kumite a v kata (súborné cvičenie) bola strieborná, na šampionáte Slovenska v karate Shito Ryu získala titul majsterky Slovenska v kumite do 60 kg a bez rozdielu hmotnosti, zlato a striebro dosiahla aj na majstrovstvách SR senioriek.
Martin Sopko
(volejbal - VK Mirad PU Prešov)
Kapitán prešovského tímu VK Mirad PU je stále jeho lídrom a v extralige volejbalistov patrí medzi najlepšie bodujúcich hráčov. Perfektnými výkonmi sa pričiňuje o to, že omladený prešovský tím hrá v najvyššej súťaži o popredné priečky.
Martin Sopko má charizmu a je veľkým lokálpatriotom, vyniká pracovitosťou. Je príkladom pre mladých spoluhráčov. V roku 2015 sa stal najúspešnejším športovcom mesta Prešov – v histórii tejto ankety od roku 1961 vystúpil na jej piedestál ako prvý volejbalista. Je viacnásobným laureátom tejto ankety.
Tatiana Šutranová
(hádzaná - ŠŠK SLŠ Prešov)
Svojimi výkonmi a streleckými schopnosťami sa vypracovala na výraznú osobnosť družstva a pričinila sa značnou mierou o zisk bronzových medailí klubu v rámci slovenského šampionátu.
V spoločnej slovensko – českej MOL lige hádzanárok bola v predošlej sezóne so stošestnástimi strelenými gólmi v desiatke TOP kanonierok interligovej súťaže.
Sofia Tarasovičová
(mažoretky - MK Flowers Prešov)
Na tretích majstrovstvách sveta v mažoretkovom športe v juhoafrickom Kapskom meste sa stala dvojnásobnou majsterkou sveta. Titul svetovej šampiónky získala v disciplínach sólo baton v kategórii junioriek a sólo 2 baton v kategórii senioriek. Medzi seniorkami bola Sofia najmladšia súťažiaca. V súťaži junioriek vynikla nápaditou choreografiou, energiou, náročnými a skvele prezentovanými twirlingovými prvkami. Pozoruhodným výkonom sa prezentovala aj v kategórii senioriek. V choreografii zaujala hlavne náročnou technikou práce s paličkami, prepojením hudby a kostýmu.
Lukáš Urban
(hádzaná - Tatran Prešov)
Hráč spojkového radu materského klubu v dvadsiatich troch rokoch patrí k výrazným oporám Tatrana i slovenskej hádzanárskej reprezentácie.
Má značný podiel na všetkých dosiahnutých úspechoch v súťažiach, v ktorých prešovskí hádzanári štartujú. Napriek tomu ostáva skromným a cieľavedome pracujúcim športovcom.
Najlepší športovec akademik
Marek Karlík
(kickboxing - Kickboxing klub Panter Prešov)
Patrí medzi najúspešnejších športovcov Slovenska. Je obhajcom mnohých titulov nielen na domácej, ale aj zahraničnej pôde. Len ako 19-ročný získal najvýznamnejší titul kariéry a stal sa seniorským majstrom sveta, ktorý v roku 2018 potvrdil aj titulom majstra Európy, ktorý mu v zbierke chýbal.
Pred kickboxom sa od svojich ôsmich rokov venoval tenisu, vďaka ktorému si od mladého veku budoval svoj vzťah k športu a zlepšoval si svoje fyzické zdatnosti. Svojou vytrvalosťou, chcením a šikovnosťou predbehol aj skúsenejších tenistov.
V 12 rokoch objavil kickbox a namiesto tenisu sa začal venovať tomuto bojovému športu. Už po prvých tréningoch bolo vidieť, že Marek je obrovský talent. Učil sa veľmi rýchlo a netrvalo dlho, kým začal obsadzovať tie najvyššie priečky. Jeho prvým veľmi úspešným turnajom boli juniorské majstrovstvá Európy v Krynici (Poľsko) v roku 2013, kde sa stal dvojnásobným majstrom. Od tohto momentu sa odštartovala kariéra mladého a veľmi perspektívneho športovca.
Do svojej zbierky si každým rokom pridáva čoraz viac titulov. Na majstrovstvách sveta v Taliansku (2014) sa stal juniorským vicemajstrom sveta. O rok neskôr obhájil svoj titul a stal sa opäť tentokrát juniorským majstrom Európy v Španielsku. Nielenže získal v roku 2016 zlatú medailu na juniorských majstrovstvách sveta v Dubline, ale podarilo sa mu uspieť aj v seniorskej kategórii a priniesol domov striebornú medailu zo svojich prvých seniorských majstrovstiev Európy (Grécko).V roku 2017 získal historický titul pre Slovensko. Už ako 19-ročný reprezentant získal titul seniorského majstra sveta a zaradil sa tak do siene slovenského kickboxu.
Najúspešnejší športový kolektív - dospelí
Tatran Prešov
(hádzaná, muži)
Suverénne najúspešnejší hádzanársky klub v histórii samostatného Slovenska pokračoval v zbieraní najcennejších trofejí aj v sezóne 2017/2018, podľa majiteľa klubu Miloslava Chmeliara, doteraz najúspešnejšej.
Tatran Prešov získal štrnásty titul majstra Slovenska, pätnásty raz Slovenský pohár a stal sa aj víťazom Česko – Slovenského pohára a premiérovo je v domácej extralige držiteľom Ligového pohára.
Dobre si počínal aj v nadnárodnej SEHA Gazprom lige, v ktorej v silnej konkurencii popredných európskych tímov ostal pred bránami Final Four. Nuž a štartoval aj v skupinovej fáze Ligy majstrov EHF, v ktorej získal z dovtedajších účastí rekordných štrnásť bodov. O postup do ďalšej fázy tejto najvýznamnejšej európskej súťaže hádzanárov prišiel slovenský majster napokon smolne, len najtesnejším gólovým rozdielom s portugalským Sportingom Lisabon.
Najúspešnejšie športové kolektívy - dospelí
ŠŠK Prešov
(hádzaná, ženy)
Školský športový klub pri Strednej lesníckej škole v Prešove, v predošlom ročníku vystupujúci pod mediálnym názvom ŠŠK Prešov, obhájil svoje predchádzajúce slovenské pozície.
V národnom play – off obsadili zverenky trénera Dušana Daniša tretie miesto. V dlhodobej časti spoločnej slovensko – českej MOL ligy obsadili prešovské hádzanárky so ziskom dvadsiatich šiestich bodov ôsme miesto.
ŽHK 2000 Šarišanka Prešov
(hokej, ženy)
Družstvo trénera Róberta Martona v slovenskej extralige skončilo na druhom mieste. V semifinálovej sérii vyradilo svojho dlhoročného rivala z finálových duelov Poprad 2:1 na zápasy a postúpilo ďalej. Vo finále ale stála pred prešovskými dievčatami veľká prekážka, družstvo ŠKP Bratislava, ktoré je reprezentačným centrom slovenského ženského hokeja. V prvom zápase Šarišanka šokovala Bratislavu, kde senzačne vyhrala prvý zápas. Ďalšie tri sa avšak odohrali už v réžii veľkého favorita.
Najúspešnejšie športové kolektívy - mládež
Tatran Prešov
(hádzaná, starší dorastenci)
Starší dorastenci Tatrana pod taktovkou trénera Stanislava Kolpaka a asistenta Daniela Jureckého sú majstrami Slovenska a víťazmi prestížneho Česko – Slovenského pohára v súperení s majstrom a vicemajstrom krajiny našich západných susedov.
O úspechy sa pričinili hráči: J. Hugec, M. Sumilas, M. Kolesár – J. Podracký, O. Olejár, S. Pirožek, J. Pavlovič, B. Rešovský, J. Schnierer, P. Chovan, T. Rečičár, K. Radčenko, P. Podracký, J. Majirský, T. Valenčin, D. Kubík, R. Antl, D. Kolesár, G. Vaňo.
Tatran Prešov
(hádzaná, mladší dorastenci)
Mladší dorastenci vedení trénerom Marekom Gernátom sa stali majstrami Slovenska a víťazmi Česko – Slovenského pohára.
Pod tieto úspechy sa podpísali hráči: S. Rychvalský, T. Danč, I. Adzima – T. Kažík, T. Fech, D. Magdolen, T. Foriš, S. Kohút, R. Cmorej, J. Kravčák, Š. Stašík, E. Šulka, D. Biroš, J. Surňák, Š. Kmec, D. Ferenc, P. Kimák – Fejko, S. Demčák, R. Kopaňa, M. Jakubko. Realizačný tím: M. Boroň, V. Leško, R. Fech.
ŠŠK SLŠ Prešov
(hádzaná, staršie dorastenky)
Vydarenú klubovú sezónu vyšperkovali staršie dorastenky.
Zverenky trénera Miroslava Leška sa stali majsterkami Slovenska s týmto hráčskym kádrom: M. Goboňová, V. Poláková, V. Vencuriková, V. Vagaská, Z. Balogová, S. Petková, Z. Puzderová, M. Milenkyová, M. Popovcová, L. Ratvajská, M. Kakaščíková, S. Chovanová, K. Belušková, P. Balogová, T. Jašová, M. Segľová, T. Magdová, S. Matušíková, K. Gregorcová, Z. Lukáčová, L. Kráľová, A. Feščáková.
Kickboxing Club Panter Prešov
(kickbox, mládežnícke družstvo)
Klub vznikol v roku 1993 a športovým priaznivcom poskytuje tréning vo všetkých štýloch svetovej organizácie WAKO.
Od roku 1995 funguje pod vedením hlavného trénera a predsedu klubu Jozefa Kolozsyho. Za posledných sedem rokov sa vo výsledkoch odzrkadlila dlhoročná práca s mládežou vo fantastických podmienkach, ktoré klub vytvoril v spolupráci s mestom Prešov. Tie sa pretavili aj do tých najcennejších medailí.
Šesť titulov majstrov sveta, 11 titulov majstrov Európy a nespočítateľné množstvo titulov majstrov Slovenska hovorí za všetko. Poslednou trofejou, ktorá chýbala do zbierky panterov bola trofej za víťazstvo v lige. Víťazný pohár z OPEN LIGY SZKB sa mládežníkom podarilo vybojovať v roku 2018 a skompletizovali tak celú zbierku.
Tanečno športový klub GRIMMY
(kickbox, mládežnícke družstvo)
Tanečníci z Tanečno-športového klubu GRIMMY, ktorí sú členovia Slovenského zväzu tanečného športu sekcie RNR a IDO sa v roku 2018 zúčastnili 21 tanečných súťaží na SR aj v zahraničí a získali 232 medailových umiestnení (94 zlatých, 75 strieborných a 63 bronzových).
Získali 13 titulov z medzinárodných podujatí, 9 titulov Majstra SR, 12 vicemajstra SR a 8 titulov II.vicemajstra SR.
Medzinárodná organizácia IDO združuje viac ako 250 000 tanečníkov z 90 krajín a 6 kontinentov. Medzi najúspešnejších reprezentantov klubu v roku 2018 patrili: Sabrina Seifertová (15 rokov), Michaela Stašová (10 rokov), Nicolas Smrek (9 rokov).
Zvláštna cena mesta Prešov
Ladislav Maras
Zvláštnu cenu mesta Prešov pre rok 2018 získava športovec, ktorý vo svojej kariére zabehol vyše 200 maratónov.
Svoj najlepší čas dosiahol v roku 1989 na Medzinárodnom maratóne mieru v Košiciach (2:36:37 hod) a miesto v prvej päťdesiatke mu vtedy uniklo iba o vlások, skončil na výbornej 51. priečke. Toto umiestnenie považuje za svoj najväčší úspech v doterajšej kariére.
Okrem klasických maratónov sa zúčastnil aj desiatich náročných Behov Komandosa – pretekov vo vojenskom oblečení, obuvi, s 10 kilogramovým plecniakom na chrbte.
V roku 2017 sa zúčastnil 124 podujatí, v minulom roku až 163. S týmito číslami sa stal na Slovensku dvakrát po sebe bežcom s najväčším počtom štartov za jeden rok.
Veríme, že Ladislav Maras bude ešte dlho príkladom pre mnohých športovcov a že má pred sebou množstvo bežeckých podujatí. Ako sám vraví: „Víťazom je každý, kto preteky zabehne a dobehne do cieľa v zdraví a pohode.“
Objav roka
Kamila Novotná
(Športovo-strelecký klub polície Prešov)
Len trinásťročná športová strelkyňa pod vedením trénera Jána Šimu dosiahla pozoruhodné výsledky.
V disciplíne vzduchová puška 40 rán si zaknihovala výkon 410,7 bodu v hodnotení na desatiny bodu a v hodnotení na desiatky výkon 394 bodov zo 400 možných – zo 40 výstrelov strelila 34 desiatok a len 6 deviatok. Je to výkon, ktorý spĺňa parametre reprezentácie Slovenska v ženskej kategórii.
Vytvorila aj slovenský dorastenecký rekord v najnáročnejšej trojpolohovej disciplíne v streľbe z malokalibrovky ŠpMa 3×20 výkonom 572 bodov. Taký výkon nedokázal dosiahnuť žiadny športový strelec na Slovensku vo veku do 16 rokov.
Mládežnícke talenty roka
Júlia Chmurovičová
(bedminton - PBA Prešov)
Pätnásťročná bedmintonistka Júlia Chmurovičová sa v kategórii sedemnásťročných stala majsterkou Slovenska vo štvorhre, strieborná bola v miešanej štvorhre a bronzová v dvojhre a bola tak najúspešnejšou hráčkou šampionátu.
Bedminton má rada nadovšetko, je už viacnásobnou majsterkou Slovenska v kategóriách mládeže v dvojhre a vo štvorhre. Reprezentovala už i na majstrovstvách Európy.
Húževnatú a cieľavedomú športovkyňu nezastavili v napredovaní ani zranenia, jej cieľom v tomto olympijskom športe je víťaziť na turnajoch na Slovensku i v zahraničí
Dominika Sedláková
(hokej - ŽHK 2000 Šarišanka Prešov)
Výkonmi v extralige žien si talentovaná prešovská hráčka vyslúžila reprezentačný dres.
Na svetovom šampionáte hráčok do osemnásť rokov divízie B v talianskom Asiagu prispela k druhému miestu Slovenska 18.
V extralige odohrala za Šarišanku dvadsaťjeden zápasov, v ktorých dala dvanásť gólov a k ďalším prispela dvadsaťjeden asistenciami.
Športovec v sieni slávy
Mikuláš Komanický
(futbal)
Svetlo sveta uzrel 31. júla 1951 v Dlhej Lúke v okrese Bardejov, kde privoňal k futbalu. Ako žiak i ako dorastenec hrával za Partizán Bardejov. Keď bol prijatý na Filozofickú fakultu UPJŠ v Prešove, kde získal akademický titul PhDr., ohlásil prestup do Tatrana Prešov.
V najstaršom československom klube naštartoval svoju úspešnú hráčsku, trénerskú i funkcionársku kariéru. Na futbalových trávnikoch udivoval sprvu čiperný útočník rýchlosťou i technickým vybavením. V najvyššej československej súťaži za päť sezón v drese Tatrana odohral takmer stovku zápasov.
V útoku si najlepšie rozumel s Jožkom Bubenkom, s mužstvom pod taktovkou trénera Milana Moravca v sezóne 1972/1973 bol pri najväčšom úspechu Prešovčanov, ktorí v prvej československej lige obsadili skvelé druhé miesto.
Familiárne prezývaný „Kopa“ sa po doliečení zranenej „achilovky“ v dvadsiatich dvoch rokoch z postu útočníka stiahol na pozíciu pravého obrancu. Aj na tomto poste naďalej odvádzal skvelú robotu, pričom do činnosti v tejto pozícii pridával svoje povestné útočné výpady.
M. Komanický reprezentoval Československo v tíme do 23 rokov a neskôr si zahral aj v seniorskom reprezentačnom mužstve.
Po skončení hráčskej kariéry sa dal na trénersku dráhu. Najprv trénoval v prešovskom Tatrane dorastencov. S mladšími získal dva tituly majstrov Slovenska, so staršími má titul majstra Československa a dva slovenské primáty. Neskôr trénoval aj seniorov Tatrana. Postupne viedol v kariére Jelšavu, Trebišov, Nitru, Bardejov, Ružomberok, Lakatamiu na Cypre, Rimavskú Sobotu, Michalovce Lipany, v sezóne 202/2003 bol trénerom Slovenska do 21 rokov.
Bývalý futbalista a tréner je známy aj svojimi funkcionárskymi aktivitami v Tatrane Prešov. Bol poslancom Prešovského samosprávneho kraja a aktuálne je poslancom Mestského zastupiteľstva v Prešove.
Najúspešnejší športovec
Matej Falat
(alpské lyžovanie - SAK Drienica Lysá, AK TJ Slávia PU Prešov)
Prvýkrát v histórii tejto ankety zvíťazil reprezentant zimných športov – alpský lyžiar Matej Falat (nar. v roku 1993). Jeho životom sú lyže.
Zažiaril na majstrovstvách sveta v zjazdovom lyžovaní v St. Moritzi. Slovensku veľkým dielom pomohol k zisku striebornej medaily v súťaži miešaných družstiev. O historický úspech sa postaral spolu s Veronikou Velez-Zuzulovou, Petrou Vlhovou a Andreasom Žampom. Striebro je jeho životným výsledkom. Najmä, ak v medailových pretekoch v priamych súbojoch zdolal také esá, ako je Nemec Felix Neureuther, alebo Talian Riccardo Tonetti.
„Keď som zišiel dole a zdolal majstra sveta, prežíval som krásne pocity. Možno i najkrajšie v kariére,“ zdôraznil Matej Falat. „S takým úspechom sme nepočítali, hoci sme si verili, že by sme mohli urobiť dobrý výsledok. Ale toto je ozaj skvelé, to sme nečakali. Naše dievčatá boli úžasné.“
Získal aj bronzovú medailu na Svetovej zimnej univerziáde v Almaty v kombinácii (obhájil bronz zo SZU v roku 2015) a stal sa majstrom Slovenska v slalome.
V roku 2014 mal premiéru na zimných olympijských hrách v Soči. Stal sa tak historicky prvým Prešovčanom, ktorý štartoval na zimných olympijských hrách v individuálnom športe. Pripravuje sa aj na štart na svojich druhých ZOH v Kórejskej republike 2018.
Matej Falat trénuje v medzinárodnom tíme WRA World Racing Academy. Je viacnásobným laureátom ankety o najúspešnejších športovcov mesta Prešov. Úspech dosiahol aj na akademickej pôde – úspešne ukončil inžinierske štúdium na Fakulte elektrotechniky a informatiky Technickej univerzity v Košiciach.
Cena za športovú reprezentáciu
Igor Čupryna
(hádzaná, Tatran Prešov)
Brankár trinásťnásobného majstra Slovenska je ukrajinským rodákom a prvým gólmanom reprezentácie rodnej krajiny. Svojimi obdivuhodnými výkonmi v drese prešovského Tatrana, ktorému sa upísal v roku 2015, sa veľkou mierou zaslúžil o úspechy klubu, v ktorom sa stal uznávaným európskym brankárom. V tábore slovenského hádzanárskeho šampióna sa svojim prístupom k zápasom, vystupovaním na ihrisku a neraz excelentnými zákrokmi medzi žrďami sa stal nielen výraznou oporou mužstva, ale aj miláčikom prešovského publika.
Igor Drotár
(motorizmus, Rally systém Slovakia Prešov)
Má síce už šesťdesiattri rokov, s pretekaním začal ešte roku 1973 po boku svojho dlhoročného spolujazdca v rely súťažiach Vlada Bánociho, no v športových i spoločenských kruhoch vystupuje stále ako mladík. Už pár rokov je tento charizmatický chlapík právom častovaný prívlastkami slovenská automobilová legenda, džentlmen, pedant i šoumen. Minulý rok jazdil na vozidle Škoda Fabia R 5. S touto technikou získal titul absolútneho majstra Slovenska v pretekoch automobilov do vrchu (PAV) a majstrovský vyjazdil v kategórii plechových áut trieda E1 a E1 + 2000. V slovenskom rely šampionáte obsadil so spolujazdcom Tomášom Plachým piate miesto.
Lucia Gubiková
(hádzaná, ŠŠK SLŠ Bemaco Prešov)
Odchovankyňa michalovskej hádzanej prestúpila do Školského športového klubu pri Strednej lesníckej škole v Prešove, v spoločnej slovensko – českej súťaži hádzanárok (WHIL) vystupujúcom v predošlých ročníkoch mediálnym názvom Bemaco Prešov a v prebiehajúcej MOL lige ako ŠŠK Prešov v sezóne 2016/2017. Zároveň brankárka slovenskej ženskej hádzanárskej reprezentácie sa razom stala oporou ŠŠK. Pričinila sa o fakt, že prešovské interligové hádzanárky získali v národnom play – off bronzové medaily.
Petra Jurčová
(ženský hokej – ŽHK 2000 Šarišanka Prešov)
Je dlhoročnou slovenskou reprezentantkou. Štartovala na ZOH v kanadskom Vancouveri i na viacerých svetových šampionátoch. Momentálne je ale oporou extraligovej Šarišanky, v ktorej s hokejom začínala. Skúsená útočníčka je aj veľkou osobnosťou tímu a príkladom pre mladšie spoluhráčky, s ktorými pre klub v uplynulej sezóne získali strieborné medaily. P. Jurčovú, so 156 bodmi víťazkou kanadského bodovania, v nej vyhlásili za najlepšiu útočníčku extraligy v sezóne 2016/2017.
Daniela Kvasková
(florbal - FBC A4ka Mikuláš Prešov)
Útočníčka Daniela Kvasková sa pričinila o piate miesto Slovenska na majstrovstvách sveta vo florbale žien v Bratislave. Slovenky na šampionáte príjemne prekvapili a svojimi výkonmi si získali srdcia fanúšikov. Daniela, ktorá je stabilnou oporou extraligového FBC A4ka Mikuláš Prešov – hrá v ňom od roku 2010, bola v reprezentačnom družstve jedinou Prešovčankou. Stále herne napreduje, nominácia do ženskej reprezentácie bola vyvrcholením jej niekoľkoročného úsilia a vytrvalosti. Ako útočníčka prvé body na medzinárodnej úrovni začala získavať s juniorskou reprezentáciou. V rokoch 2012 a 2014 reprezentovala Slovensko na majstrovstvách sveta junioriek.
Lucia Langošová
(karate - Karate klub Junior Prešov)
Pre členku Karate klubu Junior Prešov Luciu Langošovú bol rok 2017 jeden z najúspešnejších. Stala sa dvojnásobnou majsterkou Európy v karate Shito Ryu 2017 v kumite do 61 kg a bez rozdielu hmotnosti. Aj v súťaži družstiev vo farbách Slovenska vyhrala všetky svoje zápasy, bola tak nezdolanou bojovníčkou a mala výrazný podiel na zisku striebornej medaily. Skvelá prešovská karatistka sa stala najúspešnejšou pretekárkou európskeho šampionátu. Drina priniesla ovocie, presadila sa vo veľmi silnej konkurencii. Reprezentovala aj na súťažiach prestížneho Svetového pohára Karate 1 – Premier League. Tiež sa tešila z prvenstva na podujatí Budapešť Open 2017. Lucia sa svojmu športu venuje už devätnásty rok. Za rok 2016 bola v tejto ankete premiérovou víťazkou internetového hlasovania.
Martin Sopko
(volejbal - VK Mirad PU Prešov)
Kapitán prešovského tímu VK Mirad PU je jeho ozajstným lídrom, v slovenskej extralige patrí medzi najlepších hráčov. Perfektnými výkonmi sa pričinil o obhájenie prvenstva v Slovenskom pohári a tretie miesto v extralige – Prešov získal v najvyššej súťaži tretiu medailu v rade (2015 zlato, 2016 striebro). Aj z bronzovej medaily mal radosť, lebo boj o bronz s Košicami bol dramatický, mal veľký náboj a šťavu. Bola preň zadosťučinením, priniesla mu pocit šťastia a radosti. Charizmatický Martin Sopko je veľkým lokálpatriotom, vyniká veľkou pracovitosťou, vyžíva sa v situáciách, keď môže rozhodovať o rezultátoch dôležitých zápasov. Je príkladom pre mladých spoluhráčov. V roku 2015 sa stal najúspešnejším športovcom mesta Prešov – v histórii tejto ankety od roku 1961 vystúpil na jej piedestál ako prvý volejbalista. Je viacnásobným laureátom tejto ankety.
Lukáš Urban
(hádzaná - Tatran Prešov)
Skromný, cieľavedomý a ambiciózny športovec. Je odchovancom prešovskej hádzanej, ktorú úspešne reprezentoval v mládežníckych vekových kategóriách. Už ako junior bol nominovaný do reprezentačného celku mužov Slovenska a dnes je jeho jednou z opôr. V hádzanárskych začiatkoch „Lukyho“ talent jeho tréneri využívali hlavne na poste ľavej spojky. Postupne ale presvedčil, že je hráčom, použiteľným v podstate na všetkých postoch spojkového radu. V Tatrane, i v v reprezentácii. Aj jeho rukopis nesú ostatné úspechy prešovského hádzanárskeho klubu.
Najlepší športovec akademik
Marek Karlík
(Kick box club Panter Prešov)
Novinkou na tohtoročnom vyhlasovaní najúspešnejších športovcov a športových kolektívov mesta Prešov je kategória najlepší športovec akademik.
V premiérovom ročníku tejto kategórie si prvenstvo vybojoval mladý a talentovaný len 19-ročný kickboxer Marek Karlík odchovanec kickboxing klubu Panter Prešov a trénera Jozefa Kolozsyho získal pre Slovensko historicky prvú mužskú zlatú medailu na seniorských majstrovstvách sveta WAKO v Budapešti a zapísal sa tak do histórie slovenského kickboxu, keď sa to pred ním žiadnemu reprezentantovi od samostatnosti Slovenska nepodarilo. Obrovská konkurencia v podobe 1388 pretekárov zo 60 krajín sveta a 5 kontinentov čakala na nášho pretekára. Boli vybraní len tí najlepší z jednotlivých krajín, čo potvrdzuje pravidlo, že v jednej kategórií len jeden najlepší z krajiny. Marek bojoval v nabitej konkurencií a vo vyraďovacej fáze postupne vyradil nielen obhajcu titulu ale aj dlhoročných seniorských medailistov. Už druhý rok obsadzuje medailové priečky v seniorskej kategórii. Na minuloročných majstrovstvách sa stal vicemajster Európy a krásnym výsledkom odštartoval svoju kariéru seniorského reprezentanta. Marek sa môže taktiež pýšiť titulmi, ako napríklad juniorský majster sveta 2016 z írskeho Dublinu, 3 krát získal titul z ME. 2x titul majstra Európy v roku 2013 v poľskej Krynici (ako kadet), 2015 titul ME v španielskom San Sebastian (ako junior) a stal sa taktiež juniorským vicemajstrom Sveta 2014 z talianskeho Rimini. Tieto výsledky sú výnimočné nielen na Slovensku, ale aj v Európe a je to veľmi dobrá propagácia prešovského športu vo svete.
Najúspešnejší športový kolektív - dospelí
Tatran Prešov
(hádzaná, muži)
Nemenným faktom ostáva, že Tatran Prešov je v histórii samostatného Slovenska najúspešnejším hádzanárskym klubom v krajine. Vo svojej vitríne má už trinásť slovenských majstrovských titulov. V histórii Slovenského pohára siaha na svoj štrnásty primát, pričom za sedemnásťročnej éry majiteľa klubu Miloslava Chmeliara je prešovský tím v sedemnástom pohárovom finále. Prešovský hádzanársky klub úspešnej reprezentuje aj na medzinárodnej úrovni. Okrem Slovenského pohára je aj víťazom Česko – Slovenského pohára, účastníkom skupinovej fázy Ligy majstrov EHF a nadnárodnej SEHA Gazprom ligy. Nuž a už o pár dní vkročí do účinkovania v prestížnej európskej súťaži, Pohár EHF.
Najúspešnejšie športové kolektívy - dospelí
VK Eperia Prešov
(volejbal, ženy)
Volejbalistky VK Eperia Prešov získali v extralige bronzovú medailu – pre prešovský ženský volejbal je to historicky prvá medaila. Zverenky trénera Františka Bočkaya v štvrtom stretnutí o tretie miesto zvíťazili nad Volley project UKF Nitra 3:1 a sériu hranú na tri víťazstvá vyhrali 3:1. Šarišanky tak urobili fanúšikom ohromnú radosť. Dievčatá sa zomkli, bojovali, dali do hry srdce a tešili sa z cenného úspechu. Družstvu veľmi pomohla skúsená nahrávačka a jeho líderka Alica Sokolov-Székelyová. Pod úspech sa podpísala aj klubová atmosféra – všetci v ňom fungujú ako jedna veľká rodina. Pred sezónou boli očakávania skončiť v strede tabuľky a zahrať si štvrťfinále. Družstvo však krok po kroku napredovalo, zvládlo kľúčové momenty a v parádnej atmosfére dosiahlo krásny zápis do volejbalovej histórie. Prešovský ženský volejbal ešte nikdy nebol tak vysoko.
ŠŠK SLŠ Bemaco Prešov
(hádzaná, ženy)
Sezóna 2016/2017 bola pre Školský športový klub pri Strednej lesníckej škole v Prešove, vystupujúcim v nej pod mediálnym názvom Bemaco Prešov najúspešnejšou v klubovej histórii. Prešovčanky v spoločnej slovensko – českej súťaži hádzanárok (WHIL) pod taktovkou trénera Dušana Daniša obsadili siedme miesto a v národnom play – off potom zvíťazili v dvoch zápasoch nad Partizánskym a získali tak po dlhých 28 rokoch pre prešovskú ženskú hádzanú cenné kovy, bronzové medaily.
VK Mirad PU Prešov
(volejbal, muži)
Volejbalisti VK Mirad PU Prešov dlhodobo patria k najlepším tímom pôsobiacich v slovenskej volejbalovej extralige. V roku 2017 pod vedením trénera Jaroslava Vlka dosiahli tretie miesto v najvyššej súťaži a stali sa víťazmi Slovenského pohára. Prešov zvíťazil v rozhodujúcom piatom zápase o tretie miesto v extralige nad VK KDS Šport Košice 3:2 a celú sériu vyhral 3:2 na zápasy. Bola to mimoriadne vyrovnaná a dramatická séria, vo východniarskom derby si diváci prišli na svoje. VK Mirad PU získal tretiu medailu v rade (2015 zlato, 2016 striebro). Prešovčania tvorili dobrú partiu, dávali do hry srdce, svojimi výkonmi prinášali radosť a potešenie. Pre volejbalistov to bola úspešná sezóna, rozhodlo o nej aj športové šťastie, skúsenosti hráčov, pokoj a rozvaha v kľúčových situáciách. Tréner Jaroslav Vlk získal ako tréner s Prešovom už štyri trofeje. V sezóne 2004/2005 historicky prvé double – titul majstra Slovenska a víťazstvo v Slovenskom pohári, v sezóne 2016/2017 tretie miesto v extralige SR a triumf v Slovenskom pohári.
Víťaz internetového hlasovania
Jozef Wittner
(MMA - ZAO MMA Gym Prešov)
Z víťazstva sa nakoniec tešil MMA zápasník Jozef Wittner, ktorý získal až 2278 hlasov, pričom celkový počet hlasujúcich bol 8066. Jozef Wittner získal teda viac ako štvrtinu všetkých hlasov. Aj napriek vysokému počtu získaných hlasov, nebolo o víťazovi rozhodnuté ani deň pred ukončením hlasovania. V testom závese za Jozefom Wittnerom totiž skončila minuloročná víťazka Lucia Langočová, ktorá získala 2103 hlasov. 24-ročný Jozef Wittner je rodený Prešovčan, ktorý si v roku 2017 pre seba ukoristil opasok strednej váhy na desiatom ročníku East Pro Fight s bilanciou 9:0. Okrem aktívneho súťaženia sa 24 ročný zápasník venuje aj trénovaniu v ZAO MMA Gym v Prešove.
Najúspešnejšie športové kolektívy - mládež
Tatran Prešov
(hádzaná, starší dorastenci)
Družstvo trénera Stanislava Kolpaka a asistenta Daniela Jureckého do samého konca súťaže súperilo s ŠKP Bratislava o majstrovský titul. Napokon v tesnom závere skončilo na druhom mieste. Strieborné medaily vybojovali: J. Hugec, D. Valenčin, M. Kolesár, V. Chovan – K. Radčenko, S. Pirožek, B. Rešovský, J. Pavlovič, P. Humeňanský, J. Chudík, T. Popík, J. Majirský, S. Karabinoš, M. Kríž, A. Šujeta, R. Antl, D. Kolesár, A. Dvorščák.
Tatran Prešov
(hádzaná, mladší dorastenci)
Hádzanársky klub Tatran Prešov výborne reprezentovali zverenci trénera Mareka
Gernáta, majstri Slovenska v sezóne 2016/2017. O úspech sa pričinili: T. Danč, M. Sumilas –
P. Podracký, D. Kubík, R. Kopaňa, S. Kohút, J. Schnierer, R. Tomáš, J. Podracký, T. Fech, Š. Kmec, T. Valenčin, T. Kažík, D. Magdolen, S. Stašík, G. Vaňo, S. Šujeta, , O. Olejár, S. Demčák, P. Hartmann.
1. FC Tatran Prešov
(futbal, starší dorastenci)
Starší dorastenci U19 1. FC Tatran Prešov získali v prvej lige bronzovú medailu za trinásť výhier, päť remíz a osem prehier, dali v nej 40 gólov a inkasovali ich 32. Zeleno-biele nádeje si bronzovú pozíciu vybojovali pod vedením trénera Mareka Petruša. Pričinilo sa oň aj zázemie futbalovej akadémie 1. FC Tatran. Mladí futbalisti dokázali otočiť vo svoj prospech aj nepriaznivý vývoj stretnutí. Senzačne im vyšiel záver sezóny – dosiahli v ňom päť výhier v rade a dostali len jeden gól. Tréner Petruš veľmi dobre pripravoval chlapcov i zo psychickej stránky, hrali bez stresu, futbalom sa bavili a dôležité tiež bolo, že tvorili dobrú partiu.
ŠŠK SLŠ Prešov
(hádzaná, mladšie dorastenky)
Úspešnosť predošlej sezóny v prešovskom klube podčiarkli mladšie dorastenky, ktoré pod vedením trénera Petra Magdu a asistenta Mariána Popovca sa stali majsterkami Slovenska. Káder tvorili: K. Kovaľová – Kočišová, V. Poláková, T. Jašová, S. Chovanová, P. Balogová, K. Belušková, Z. Lukáčová, K. Gregorcová, M. Popovcová, T. Magdová, A. Dvorščáková, M. Segľová, L. Kráľová, M. Kakaščíková, L. Ratvajská, S. Matušíková, A. Feščáková.
Zvláštna cena mesta Prešov
Simon Frajtko
Obdivuhodný príbeh Simona Frajtka si zaslúži pozornosť. Pre rok 2017 získava zvláštnu cenu mesta Prešov za svoj prístup k športu aj napriek hendikepu. Mladý brankár Simon sa narodil bez dlaní a chodidiel, to ho však neodradilo aby sa stal futbalovým brankárom. Momentálne vo veku 12 rokov chytá za materský klub TJ Slánske Ruská Nová Ves v lige mladších žiakov. Za svoj prístup k športu a bojovnosť pri zápasoch si vyslúžil aj kapitánsku pásku. Tréner Igor Papcun a spoluhráči majú vďaka špeciálnym protézam v Simonovi skutočnú oporu medzi troma žrďami. Simon sa futbalu venuje už od svojich ôsmich rokov. Snaží sa nevynechať žiaden tréning a sleduje aj dianie vo svetovom futbale. Simon je natoľko inšpiratívny, že si ho na svoj tréning pozvali aj slovenskí reprezentanti do 21 rokov. On sám pri tom tvrdí že ho jeho hendikep pri futbale nijako neobmedzuje.
Objav roka
Lucia Fecková
(Kick box club Panter Prešov)
O veľkej popularite a vysokej úrovni kickboxu v Prešove svedčí aj víťaz kategórie objav roka Lucia Fecková. Lucia na tohtoročných majstrovstvách získala striebornú medailu a po minuloročnej bronzovej medaily je to ďalšia fantastická medaila do jej zbierky.
Mládežnícke talenty roka
Ivana Oľšavská
(športová streľba - Športovo-strelecký klub Polície Prešov)
Talentovaná športová strelkyňa sa pričinila o štvrté miesto Slovenska na majstrovstvách Európy v Baku v tímovej súťaži junioriek. Je viacnásobnou majsterkou Slovenska v súťaži jednotlivkýň a družstiev, v roku 2012 sa stala i slovenskou rekordérkou v disciplíne VzPu 40 ľah. V roku 2016 sa na európskom šampionáte v Tallinne pričinila o piate miesto družstva Slovenska. Poklonu jej vystrúhal aj skvelý športový strelec Jozef Gönci: „Ivanka má talent od Boha. Veľmi pekne pracuje, vie, čo treba robiť. Perfektnú prácu urobil aj tréner Šima, gratulujem.“
JK Reitgroup Pribula Prešov
(parkúrové jazdectvo)
V tomto ročníku si za svoje výborné výsledky vybojovali, alebo lepšie povedané vyskákali ocenenie aj jazdkyne z JK Reitgroup Pribula Prešov. Najväčší úspech zaznamenali pre klub dievčatá v zložení: Klaudia Hanková , Ema Hromjaková, Saša Horáková a Erika Caunerová, ktoré s dvoma koňmi na Vyšehradskom pohári v Poľsku obsadili prvých 5 miest. Úspechy zaznamenali aj v kategóriách jednotlivcov kde Erika Caunerová vyhrala dlhodobú súťaž na medzinárodných jazdeckých pretekoch v Poľsku Grand Prix Amatérov a pridala aj prvé miesto na Východoslovenskom skokovom pohári na koni Boliver. S koňom El Arco si Klaudia Hanková vyskákala 1. miesto na košiskom pohári, Ema Hromjaková na koni Yaris zaznamenala 1. Miesto na pretekoch Glinik Zaborowski v Poľsku a Saša Horáková na koni New Comer 1. Miesto taktiež na súťaži v Poľsku.
Športovec v sieni slávy
Jozef Bubenko
(futbal)
Na drese nosieval číslo osem, momentálne na tom pomyselnom má na chrbte už dve šestky. Ako futbalistu ho odmala zdobila technická vyspelosť. Už ako mládežník, keď prišiel zo solivarského Slovana do prešovského Tatrana, nad mnohými novými spoluhráčmi očividne vyčnieval. Nie postavou, skôr futbalovým umom. Familiárne oslovovaný „Bubo“ sa postupne v Tatrane Prešov pod dohľadom trénerov F. Schlossera či L. Pavloviča vypracoval na hráča s veľkou športovou perspektívou. Už v sezóne 1969/1970 odohral prvý zápas za Tatran v prvej československej lige. Prvé góly (7) v nej ale zaknihoval až v nasledujúcom ročníku. Po desiatich rokoch v Prešove šiel na vojenčinu do Dukly Banská Bystrica, vrátil sa späť a v závere hráčskej kariéry hral za BSC JAS Bardejov. V najvyššej československej súťaži odohral 293 zápasov a strelil 67 gólov. Počas bohatej kariéry na trávniku zažil dosť úspechov. Najviac však ako hráč v ročníku 1972/1973, v ktorom Tatran Prešov vyskladal skvelú futbalovú zostavu a ktorú tréner Milan Moravec doviedol k historickému druhému miestu. Mimochodom, v tomto Tatran na Letnej pokoril slávnu Spartu Praha. Napríklad, pražský denník Lidová demokracie vítal východniarov pred zápasom titulkom: Japončíci v prešovskom útoku. Nuž trojicu útočníkov Tatrana, ktorý vyhral v stovežatej vtedy 2:0, tvorili ozaj nevysokí, no úspešní útočníci Komanický, Bubenko, Bartek. Jožko Bubenko nadviazal na úspešnú hráčsku kariéru, počas ktorej hral aj za čs. juniorskú reprezentáciu aj olympijský výber, na kariéru v pozícii trénera. Najprv ako hrajúci asistent v Bardejove, potom ako tréner v Giraltovciach. V rokoch 1988 – 1992 získaval ostrohy ako asistent skúseného Štefana Nadzama v Tatrane Prešov. Potom nasledovali trénerske zastávky znovu v Bardejove, úspešné roky v Interi Bratislava, s ktorým má dva majstrovské tituly a dvakrát s ním získal aj Slovenský pohár. Nuž a počas tohto angažmánu ho v roku 2000 vyhlásili za trénera roka. Ďalšie trénerske pôsobiská mal v gréckych kluboch Panionios Atény, Iraklis Fc, Olympiakos Volos, arménskom FC Mika, v trnavskom Spartaku a opäť v prešovskom Tatrane. V sezóne 2004/2005 pôsobil Jozef Bubenko vo funkcii trénera tímu Slovenska do 21 rokov.
Najúspešnejší športovec

Oliver Rábek
(hádzaná - Tatran Prešov)
Hovorí sa o ňom, že je ideálnym prototypom súčasného moderného hádzanára. Vysoký 204 centimetrov s hmotnosťou 102 kilogramov, pohyblivý, priebojný, obávaný kanonier. V tíme slovenského hádzanárskeho šampióna pôsobí novozámocký rodák, kde si ho v tamojšom HC Štart vyhliadli Prešovčania, už piatu sezónu. Je výraznou oporou Tatrana. Aj v roku 2016 bol jedným z dôležitých streleckých ťahúňov prešovského tímu, ale aj slovenskej hádzanárskej reprezentácie. Nie je teda nijakým tajomstvom, že už dávnejšie padol do oka lanárom popredných európskych hádzanárskych klubov. Prvá ľavá spojka slovenského majstra ale naďalej ostáva verná zelenobielym klubovým farbám prešovského Tatrana. Od roku 2003 trvala v tejto ankete hegemónia prešovských hádzanárov. Trojnásobného víťaza Dajnisa Kristopansa, dvojnásobných Alexandra Radčenka a Radoslava Kozlova, Radoslava Antla, Radovana Pekára, Petra Tumidalského, Petra Kukučku, Rastislava Tabačka. Tú prerušil pred rokom volejbalista Martin Sopko starší. Po roku vystúpil na trón znovu hádzanár Tatrana Prešov Oliver Rábek.
Cena za športovú reprezentáciu
Igor Drotár
(motorizmus - Rally systém Slovakia Prešov)
Automobilová legenda z Prešova, džentlmen, pedant i šoumen. Aj takýmito prívlastkami je charakterizovaný, hoc i už vo vyššom veku, športovec telom i dušou. Motoristickému športu sa upísal šesťdesiatdvaročný pretekár pred úctyhodnými štyridsiatimi tromi rokmi. Začínal ako rely jazdec s dlhoročným co-pilotom Vladom Bánocim, ktorý ale nedávno zo zdravotných dôvodov musel s pretekaním skončiť. V ostatných rokoch súťaží I. Drotár aj na pretekoch automobilov do vrchu (PAV). Aj v tejto disciplíne žne úspechy. V uplynulom roku získal primát na pretekoch PAV Masters Európa družstiev vedno s J. Bérešom a P. Jureňom, stal sa absolútnym majstrom Slovenska PAV v skupine a triede, absolútnym majstrom Poľska PAV v skupine a triede. Pričinil sa tak o historický počin. Prvenstvo v medzinárodnom poľskom šampionáte získal ako zahraničný pretekár po dlhých 87 rokoch. V minulej sezóne jazdil I. Drotár PAV s vozidlom Škoda Fabia R 5, ktorá mimochodom, zrýchli z 0 na 200 za 5,8 sekundy.
Petra Jurčová
(hokej – ŽHK 2000 Šarišanka Prešov)
Hokejové gény má zrejme v rodine. Dlhoročná reprezentantka Slovenska v ľadovom hokeji žien, účastníčka Zimných olympijských hier v kanadskom Vancouveri, štartovala na viacerých svetových šampionátoch, hrala vo viacerých slovenských kluboch, napríklad v Slovane Bratislava, Poprade či Spišskej Novej Vsi, i v zahraničí, je sestrou slovenského hokejového reprezentanta Tomáša Jurča. S hokejom ale začínala v prešovskej Šarišanke, kam sa po rokoch vrátila. Momentálne je pravá krídelníčka ŽHK 2000 veľkou oporou extraligového družstva. Skúsená hráčka je výraznou streleckou oporou tímu, osobnosťou na ľade i mimo neho, veľkým vzorom pre mladšie spoluhráčky.
Marek Karlík
(kickbox – Kickboxing klub Panter Prešov)
Fenomenálny len 18-ročný športovec z liahne Kickboxing klubu Panter Prešov žne úspechy ako na bežiacom páse. Rok 2016 bol pre mladého slovenského reprezentanta viac ako úspešným. Pod trénerskou taktovkou Jozefa Kolozsyho sa na ME v gréckom Loutraki stal seniorským vicemajstrom Európy v kick light. Ešte väčší úspech dosiahol na MS v Dubline. V konkurencii viac ako 1700 štartujúcich z 48 krajín získal vo svojej kategórii titul juniorského majstra sveta. Okrem toho je aktuálnym majstrom Slovenska v dvoch kategóriách, prvé miesta bral aj na Európskom pohári v Poľsku a strieborný bol na Európskom pohári v Chorvátsku.

Viktória Kažíková
(kickbox – Kickboxing klub Panter Prešov)
Členka najúspešnejšieho kickboxérskeho klubu na Slovensku patrí medzi veľké nádeje v tomto športe. Slovenská reprezentantka si z vlaňajšieho juniorského svetového šampionátu priniesla viacero cenných kovov. Stala sa juniorskou majsterkou sveta v kick light a bronzovú medailu získala v kategórii light contact. Na Svetovom pohári v Budapešti sa tešila zo strieborného miesta v kick light do 55 kg. Medailové umiestnenia dosiahla aj na Európskom pohári v Poľsku a Chorvátsku. Je tiež úradujúcou majsterkou Slovenska.

Jakub Lazorík
(športová gymnastika - TJ SOKOL ŠŠG POLY-TRADE)
Športový gymnasta a zverenec trénera Martina Povýšila je nováčikom v tejto ankete. Na majstrovstvách Slovenska v športovej gymnastike mužov zožal veľmi cenný úspech. Stal sa majstrom Slovenska vo viacboji. Prvé miesta získal aj v disciplínach prostné, kruhy, preskok, hrazda, druhý bol v disciplíne kôň na šírku a bradlách.

Klaudia Líšková
(pretláčanie rukou – AWK Prešov)
Prešovský klub AWK Prešov, ktorého je mladá Prešovčanka členkou, je najúspešnejším klubom na Slovensku v armwrestlingu za posledných 10 rokov. Svedčí o tom aj fakt, že už po piaty krát získal tento prešovský klub titul majstra Slovenska klubov. O tom, že klub je liahňou ambicióznych športovcov a predovšetkým reprezentantov Slovenska, je aj zverenkyňa Klaudia Líšková, ktorá patrí v tomto športe k absolútnej špičke vo svojej vekovej kategórii. Juniorská slovenská reprezentantka je vicemajsterkou sveta a Európy do 60 kg, resp. do 65 kg. Je majsterkou Slovenska do 60 kg a to pravou aj ľavou rukou a stala sa víťazkou mnohých medzinárodných súťaží.
Martin Sopko
(volejbal - VK Mirad PU Prešov)
Kapitán prešovského celku VK Mirad PU Prešov patrí k najlepším hráčom na Slovensku. Stodeväťdesiatpäť centimetrov vysoký smečiar začal s kariérou v Prešove, po zisku majstrovského titulu v roku 2005 odišiel za hranice Slovenska. V poľských kluboch Kedzierzyn Kozle, Gwardia Vroclav a Delecta Bydgoszcz pôsobil až do roku 2011. Po ďalších zahraničných angažmánoch v Spojených arabských emirátoch a tureckom Galatasaray Istanbul sa v roku 2014 opäť vrátil do rodného Prešova, kde v roku 2015 oslavoval titul a to po desaťročnej odmlke. Prešovský kapitán je profesionál so všetkým čo k tomu patrí. Jeho individuálne výkony, výrazne napomáhajú tímu k úspešným výsledkom. Veríme, že charizmatický, mimoriadne pracovitý volejbalista a výborný človek tak skoro „halovky“ na klinec nezavesí a prešovský divák tak bude môcť obdivovať jeho umenie ešte dlhú dobu.

Jozef Talian
(futbal – 1. FC Tatran Prešov)
Je odchovancom najstaršieho futbalového klubu na Slovensku, kde pôsobí od svojich šiestich rokov. V mladšom doraste sa tešil z majstrovského titulu v sezónach 2001/2002 a 2002/2003. Seniorský futbal ochutnal v sezóne 2003/2004. V sezóne 2007/2008 sa prvý krát tešil z postupu medzi slovenskú futbalové elitu. Brankár Jozef Talian sa výraznou mierou pričinil aj o druhý návrat prešovského Tatrana do najvyššej futbalovej súťaže na Slovensku. Podával viac ako dobré výkony, bol oporou mužstva a v tomto trende pokračoval aj jesennej časti Fortuna ligy.

Lukáš Urban
(hádzaná – Tatran Prešov)
Odchovanec Tatrana Prešov sa radí k najväčším talentom súčasnej slovenskej mužskej hádzanej. Skromný, no ambiciózny a cieľavedomý športovec prešiel odmlada v podstate všetkými reprezentačnými výbermi. Donedávna bol oporou juniorského tímu Slovenska. Avšak už v tejto kategórii si vyslúžil miestenku aj v seniorskej reprezentácii, ktorej je momentálne už stabilným členom, Lukáš je vlastne „spojkovým univerzálom“. V mládežníckych kategóriách hrával prevažne na ľavej spojke. V ostatnom čase, kedy to Tatran potreboval, dokázal, zvládnuť aj hru na poste strednej spojky. Aj on sa značnou mierou pričinil o úspechy prešovského klubu štartujúceho i v uplynulom roku v štyroch súťažiach.
Najúspešnejší športový kolektív - dospelí

Tatran Prešov
(hádzaná, muži)
Najúspešnejší hádzanársky klub v histórii samostatného Slovenska. Je už dvanásťnásobným majstrom republiky a trinásťnásobným držiteľom Slovenského pohára. Pozoruhodné je, že za šestnásťročnej éry majiteľa klubu Miloslava Chmeliara, Tatran v tejto súťaži hrá už šestnáste pohárové finále. Prešovská hádzaná ale je veľmi dobre známa aj na európskej scéne. Slovenský hádzanársky šampión aj v roku 2016 hral v „kráľovskej“ súťaži hádzanárov, v skupinovej fáze Ligy majstrov EHF i prestížnej a čoraz kvalitnejšie obsadenej nadnárodnej SEHA Gazprom lige, v ktorej úspešne súperí od jej vzniku už šiestu sezónu s elitnými tímami, majstrami a vicemajstrami Chorvátska, Maďarska, Slovinska, Macedónska, Bosny a Hercegoviny a Bieloruska.
Najúspešnejšie športové kolektívy - dospelí

II. miesto
VK Mirad PU Prešov
(volejbal, muži)
Volejbalisti VK Mirad PU Prešov pod vedením trénera Ľuboslava Šalatu dlhodobo patrili k najlepším tímom pôsobiacich v slovenskej volejbalovej extralige. V roku 2016 dosiahli druhé miesto v najvyššej súťaži a stali sa víťazmi Slovenského pohára. Prešovčania sa prezentovali kvalitnou hrou, tvorili súdržný tím, ktorý mal charakter a vnútornú silu. O majstrovi sa v kvalitnej a dramatickej finálovej sérii rozhodlo až v siedmom súboji – Nitra ju vyhrala 4:3 na zápasy. Prešovčania bojovali, nepoddávali sa napriek tomu, že im chýbali dlhodobo zranení Lux a Feňo, počas finálovej série sa zranil Macko, líder tímu Martin Sopko hral so sebazaprením, zranený bol i Halaj. Aj pod taktovkou staronového a skúseného trénera Jaroslava Vlka – s Prešovom získal v sezóne 2004/2005 historicky prvé double: titul majstra Slovenska a víťazstvo v Slovenskom pohári – si počínajú úspešne. Po základnej časti sezóny 2016/2017 im patrí druhá priečka a vybojovali si postup do Final Four Slovenského pohára 2016/2017.

III. miesto
ŽHK 2000 ŠARIŠANKA PREŠOV
(hokej, ženy)
Klub pod súčasným názvom vznikol v roku 2000 po tom, ako prevzal štafetu po TJ Šarišanka, ktorý v roku 1993 založil Jaroslav Hrabčák. Ženský hokej v Prešove patrí medzi popredné slovenské kluby. Vychováva mladé hokejistky, z ktorých mnohé reprezentujú našu krajinu, žne úspechy v najvyššej hokejovej súťaži žien na Slovensku. V klubovej vitríne ŽHK 2000 sa vynímajú ceny za tri druhé a štyri tretie extraligové umiestnenia. Šarišanka aj v roku 2016 postúpila do finále Extraligy žien SR a obsadila konečné druhé miesto.
Najúspešnejšie športové kolektívy - mládež
Športovo-strelecký klub Polície Prešov
(športová streľba)
Mládežnícke družstvo športovostreleckého klubu ŠKP Prešov už od svojho začiatku v roku 1989 vychováva strelcov pre slovenskú reprezentáciu. Ženská slovenská reprezentácia z puškových disciplín je prevažne z ŠKP Prešov. Mládežnícke družstvo ŠKP Prešov v zložení Veronika Bačová, Anna Klimeková a Zuzana Ňakatová na M-SR v disciplíne športová malokalibrovka 3×20 rán, vytvorili nový slovenský rekord. Druhý slovenský rekord sa im podarilo prekonať v disciplíne vzduchová puška 40 rán. Družstvo ŠKP Prešov zvíťazilo v prestížnej Národnej lige mládeže. Anna Klimeková sa stala celkovou víťazkou v najvyššej extraligovej súťaži v kategórii „dorastenka“ v disciplíne vzduchová puška 40 rán.

Tatran Prešov - starší dorastenci
(hádzaná)
Zverenci trénerov Stanislava Kolpaka a Daniela Jureckého, päťnásobní slovenskí hádzanárski šampióni ostatných sezón vo svoje kategórii, v tej ostatnej skončenej sa stali vicemajstrami republiky. V súbojoch o Česko-Slovenský pohár v Prahe, v nekompletnom a značne omladenom zložení obsadili tretie miesto.

TJ Slávia PU Prešov
(vodné pólo)
Pod vedením trénerského triumvirátu Hrubý, Džurný, Horváth reprezentovali vodní pólisti TJ Slavia PU Prešov v kategórii U11 na majstrovstvách Slovenska, ktoré sa konali koncom júna v Piešťanoch. Zaváhali iba raz. V konkurencii desiatich tímov prehrali len raz, o jeden gól s Novákmi, zvyšných osem zápasov vyhrali. V celkovej bilancii to znamená prvý majstrovský titul pre vodné pólo v Prešove.
Zlatí medailisti: Sebastian Kozma, Adam Lokaj, Matvej Dnistryan, Adam Korž, Nikolas Lipták, Kristian Messík, Martin Berezovský, Matej Skička, Andrej Švec, Martin Jusko, Tomáš Jačišin, Tomáš Rokošný. Tréneri: Marek Horváth, Peter Hrubý, Lukáš Džurný.

TJ Slávia PU Prešov
(gymnastický aerobik)
Juniorskému triu v gymnastickom aerobiku Gabriele Sečkovej, Simone Perečinskej a Eme Kovalčíkovej vyšiel súťažný rok 2016 na výbornú. Na majstrovstvách Slovenska obsadili prvé miesto. Z prvej priečky sa tešili aj na medzinárodnej súťaži Pohára federácií 2016 v Nitre. Prebojovali sa do finálových bojov na medzinárodných pretekoch FIG v Zlíne a Budapešti. Gabriela Sečková a Simona Perečinská získali na majstrovstvách Slovenska v súťaži jednotlivkýň druhé, resp. tretie miesto.
Zvláštna cena mesta Prešov

KARATE KLUB JUNIOR Prešov
Prešovský klub je najprogresívnejším klubom v karate na Slovensku. V roku 2016 vytvorili rekord v počte súťažiacich a získaných medailí na jednej súťaži organizovanej SZK – 63 reprezentantov KK Junior získalo 47 medailí. V sezóne 2015/16 získal klub dokopy 198 medailí. Klub vychováva hlavne deti v predškolskom veku, resp. v mladšom školskom veku. Klub má momentálne 105 aktívnych členov. Karate Klub Junior Prešov má niekoľko reprezentantov Slovenskej republiky a niekoľkonásobných majstrov Slovenskej republiky a medailistov a z ďalších významných medzinárodných podujatí – Lucia Langošová, Michaela Bryndzová, Gregor Lehotský, Matej Krajňák, Manuel Laci, Damiána Laciová a mnohých ďalších. Športový klub tiež rozbehol projekt „JUNIORKO“ pre podporu a športovú výchovu 5 deťom zo sociálne znevýhodneného prostredia. Deti „adoptovali“ z detského domova v Prešove. Od tej doby vychovali z týchto konkrétnych detí – MAJSTRA SLOVENSKEJ REPUBLIKY GOJU RYU V KARATE A VICEMAJSTERKU SLOVENSKA GOJU RYU V KARATE DETÍ.
Objav roka

Matej Baloga
(biatlon – FoxTeam klub Biatlon Prešov)
Je talentovaným slovenským biatlonovým reprezentantom. Je majstrom Slovenska v letnom biatlone vo vytrvalostnom, rýchlostnom preteku a v preteku s hromadným štartom. V zimnom biatlone bral na M-SR vo vytrvalostnom preteku druhé miesto, v rýchlostnom preteku tretie a v preteku s hromadným štartom obsadil prvé miesto, čo mu zabezpečilo v celoštátnom umiestnení prvé miesto. Na MS juniorov a kadetov v Rumunsku si počínal zo Slovákov najlepšie. V rýchlostnom preteku na 7,5 km si bežecky počínal na výbornú avšak „stopku“ za lepším umiestnením mu vystavila horšia streľba. Napokon obsadil výborné 27. miesto. V stíhacom preteku sa posunul vyššie o štyri priečky.
Mládežnícke talenty roka

Mia Tarcalová
(bedminton – Prešovská bedmintonová akadémia)
Mladá Prešovčanka patrí medzi veľké nádeje slovenského bedmintonu, o čom svedčia aj jej dosiahnuté výsledky v kalendárnom roku 2016. Je majsterkou Slovenska v kategórii U15 v dvojhre, vo štvorhre získala tiež najvyšší primát. V kategórii U17 získala bronzovú pozíciu v dvojhre, naopak v miešanej štvorhre brala striebro. Mia Tarcalová je účastníčka ME U15, ME U17, a MS juniorov U19.

Manuel Laci
(karate – Karate klub Junior Prešov)
Mladý karatista je zaradený v projekte „JUNIORKO“ a je chovancom detského domova v Prešove. Manuel od prvých chvíľ preukázal vôľu a odhodlanie stať sa dobrým karatistom. V tomto roku sa stal majstrom Slovenska v karate goju ryu. Zanietený športovec sa stal tiež talentom roka 2016 – v ankete, ktorú vyhlasuje ABC Centrum voľného času v Prešove v spolupráci s mestom Prešov.
Víťaz internetového hlasovania

Lucia Langošová
(karate – Karate klub Junior Prešov)
Mesto Prešov pripravilo na 56. ročník vyhlásenia tejto ankety novinku v podobe internetového hlasovania. Odborná komisia (resp. organizačný výbor podujatia) zostavila na základe zaslaných nominácií rebríček 23 športovcov bez určenia poradia. Verejnosť mala možnosť od 21. decembra do 4. januára 2017 zvoliť si internetového víťaza. Víťazkou internetového hlasovania sa stala slovenská reprezentantka v karate Lucia Langošová, ktorá spomedzi 3150 hlasujúcich získala rekordných 1153 hlasov. Lucia Langošová je vicemajsterkou Európy, na majstrovstvách Slovenska obsadila tretiu priečku, na Budapest Open, Bihor Open a Avas Cup brala tie najvyššie umiestenia.
Športovec v sieni slávy
Karol Lukošík
(hádzaná)
Rodák z Levoče, vyštudovaný vo Svite, zakotvil napokon v šarišskej metropole, v ktorej sa chystá už čoskoro osláviť osemdesiatiny. S hádzanou začínal v rodnom meste, no už počas štúdií chodil hrávať za prešovský Tatran, vedený už vtedy uznávaným trénerom Ladislavom Šestákom.
Postupne sa vypracoval na vynikajúceho hádzanára. S Tatranom vybojoval postup medzi československú hádzanársku elitu. Hral aj v jeho ligovej premiére v auguste roku 1958. Prešov hostil na škvarovom ihrisku vo vtedajšom Dome pionierov TJ Gottwaldov, terajší Zlín. Prešov vyhral pred vyše tisícpäťsto divákmi 17:13. Familiárne prezývaný „Kajsi“, povestný svojim „vykláňačkami“ ľavou rukou patril k najtechnickejším hráčom. Odohral 139 ligových zápasov, v ktorých strelil 396 gólov. Obdivuhodné pritom je, že počas celej svojej kariére ostal verný Tatranu Prešov. Klubu, s ktorým v získal v československej lige strieborné i bronzové medaily. Hoci, ako prezradil, ponúk na zmenu klubovej príslušnosti mal mnoho. Tú najlukratívnejšiu mu predostrela vtedy slávna portugalská Benfica Lisabon. Aj ona ale dostala od slovenského hádzanára, ktorý už mal aj predbežný súhlas na odchod, košom.
Karol Lukošík bol viacročným hádzanárskym reprezentantom Československa. Dokonca, prvým Slovákom, ktorému sa v silnej konkurencii, hlavne hráčov Dukly Praha, ušlo miesto v československej reprezentačnej zostave. Z Majstrovstiev sveta 1961 v Dortmunde má striebornú medailu. Je držiteľom Čestného uznania Klubu Fair-play Slovenského olympijského výboru, pred dvomi rokmi bol uvedený do Siene slávy slovenskej hádzanej.
Najúspešnejší športovec
Martin Sopko
(volejbal – VK MIRAD PU PREŠOV)
Za 54. ročníkov vyhlasovania tejto ankety sa stali najlepšími športovcami mesta Prešov významné osobnosti z futbalu, plávania, basketbalu, juda, cyklistiky a predovšetkým hádzanej. Na piedestál jubilejného 55. ročníka sa však dostal prvýkrát v histórii tejto ankety volejbalista. Kapitán slovenskej volejbalovej reprezentácie a kapitán prešovského celku VK Mirad PU Prešov patrí k najlepším hráčom na Slovensku. Stodeväťdesiatpäť centimetrov vysoký smečiar začal s profesionálnou kariérou v Prešove, po zisku majstrovského titulu v roku 2005 odišiel za hranice Slovenska. V poľských kluboch Kedzierzyn Kozle, Gwardia Vroclav a Delecta Bydgoszcz pôsobil až do roku 2011. Po ďalších zahraničných angažmánoch v Spojených arabských emirátoch a tureckom Galatasaray Istanbul sa v roku 2014 opäť vrátil do rodného Prešova. Po svojom príchode v kuloároch tlmočil, že prišiel do svojho rodného mesta opäť vyhrať titul. Tento zámer sa mu podarilo do bodky naplniť, keďže svoj celok priviedol po desaťročnej odmlke k titulu slovenských šampiónov. Prešovský kapitán je profesionál so všetkým, čo k tomu patrí. Jeho slovo na ihrisku, ale i v šatni má váhu. Je príkladom pre mladých spoluhráčov, ktorých rád a vedome usmerňuje. Vyžíva sa v situáciách, kedy je potrebné zobrať zodpovednosť za výsledok na svoje plecia. Jeho individuálne výkony výrazne napomáhajú tímu k úspešným výsledkom. Veríme, že charizmatický a mimoriadne pracovitý volejbalista bude tešiť svojím hráčskym umením prešovského diváka ešte dlhú dobu.
Cena za športovú reprezentáciu
Veronika Balážová
(taekwondo – ŠK Taekwondo Ge-Baek Prešov)
Aj v minulom roku potvrdila, že patrí medzi najlepšie taekwondistky na Slovensku. Na 19. seniorských a 13. juniorských MS Taekwon-do ITF v talianskom Jesole v konkurencii pretekárov z 58 krajín (dovedna štartovalo rekordných 1019 pretekárov) dosiahla v histórii tohto odvetvia u nás najväčší úspech. V disciplíne tul II. dan v seniorskej kategórii vybojovala bronzovú medailu, čo sa zo Slovákov ešte nikomu nepodarilo.
Na ME Taekwon-do ITF v Škótsku získala vo veľmi silnej kategórií senioriek v disciplíne power test (prerážacie techniky) výborné tretie miesto.
Igor Drotár - Vladimír Bánoci
(motorizmus - Rally systém Slovakia Prešov)
Dvojica, ktorá je dlhé roky spätá s motoristickým športom na Slovensku i v zahraničí, je zároveň opakujúcim sa dôkazom toho, že v športe nemusí byť vek práve limitujúcim faktorom. V roku 2014 žali majstrovské tituly. V nasledujúcom roku, ako tvrdí pilot I. Drotár, sa omnoho mladší súperi na nich už nachystali a o prvenstvá ich nateraz obrali. Nie však o medailové pozície. I. Drotár s co-pilotom Vladom Bánocim skončili s vozidlom Citroen DS 3 WRC v absolútnom poradí medzinárodných majstrovstiev SR ako druhá najlepšia slovenská posádka. Druhé miesto v A triede a druhá pozícia absolútne patrila Igorovi v rámci majstrovstiev republiky Pretekoch automobilov do vrchu (PAV) so súťažným špeciálom Mitsubishi Lancer WRC.
Matej Falat
(člen reprezentačného A-teamu v alpských disciplínach)
Slovenská mužská dvojka v slalome a v superkombinácii patrí u nás k obrovským nádejam v zjazdovom lyžovaní. Začiatok roka 2015 bol pre Mateja Falata nezabudnuteľným. Na Svetovej zimnej univerziáde v španielskej Granade sa dvakrát tešil z pódiového umiestnenia. Najprv vybojoval bronzovú medailu v superkombinácii a o pár dní na to sa posunul o jednu priečku vyššie, keď striebro bral v slalome. Veľký úspech sa mu podaril na prelome rokov 2015/2016. Dvakrát bodoval v európskom pohári, ktorý je po svetovom pohári najsilnejšie obsadený pretek s najväčšou konkurenciou. Mladý Prešovčan je túto sezónu členom World Racing Academy, kde ho trénujú talianski tréneri Daniel Fahrner a Martin Fahrner. V závere decembra minulého roka bol ocenený ako univerzitný športovec SAUS (Slovenská asociácia univerzitného športu). Okrem výborných výsledkov na športovom poli sa mu podarilo dosiahnuť pekný úspech aj na akademickej pôde – úspešne ukončil inžinierske štúdium na Technickej univerzite v Košiciach – Fakulta elektrotechniky a informatiky.

Jan Komínek
(florbal – FbC Mikuláš Prešov)
Svoje zastúpenie medzi jednotlivcami má aj športovec, ktorý zastupuje momentálne veľmi populárne športové odvetvie na Slovensku – florbal. Jan Komínek je nevysoký, ale veľmi pohyblivý florbalista, ktorý je platným členom tak prešovského ako i slovenského reprezentačného celku. V minulej sezóne sa stal najproduktívnejším hráčom slovenskej florbalovej extraligy a bol tiež vyhlásený za najužitočnejšieho hráča súťaže. Okrem individuálnych ocenení sa tešil v minulej sezóne aj z vynikajúceho štvrtého tímového miesta v najvyššej slovenskej súťaži.

Michal Kopčo
(hádzaná – Tatran Prešov)
V prebiehajúcej sezóne kapitán majstrovského Tatrana Prešov, člen slovenskej hádzanárskej reprezentácie je neodmysliteľnou súčasťou Šarišanov. 202 cm vysoký pivot je odchovancom košickej hádzanej, odkiaľ odišiel hrať najvyššiu súťaž do Maďarska. Po skúsenostiach v Nyíregyháze a Gyongyosi si ho vyhliadol chorvátsky majster Croatia Záhreb. Sezónu 2011/2012 odohral v Prešove, dve sezóny v bundesligovom VfL Gummersbach. V tejto sezóne je znovu jednou z výrazných opôr slovenského hádzanárskeho šampióna.

Stela Levická
(kickboxing – Kickboxing klub Panter Prešov)
Mladá Prešovčanka je členkou najúspešnejšieho kickboxérskeho klubu na Slovenku a patrí medzi najväčšie nádeje v tomto športe. V mladom veku už toho dosiahla naozaj dosť. V minulom roku sa stala na ME v španielskom San Sebastiane v kadetskej kategórii kick light majsterkou Európy, vo finálovom súboji proti maďarskej reprezentantke Kinge Kolozsvari nezaváhala a potvrdila 100% úspešnosť Prešovčanov na kontinentálnom šampionáte. Okrem toho získala tri druhé miesta na majstrovstvách Slovenska v Lučenci, dve prvé miesta na Európskom pohári v Krynici a jedno prvé a druhé miesto na WAKO World Cup v maďarskom Szegede.
Marcel Lux
(volejbal - VK Mirad PU Prešov)
Odchovanec prešovského volejbalu patrí k najväčším talentom v tomto športe na Slovensku, čo naplno potvrdzuje v každom súťažnom zápase. V minulom roku sa tešil vôbec zo svojho prvého majstrovského titulu. Mladý, ambiciózny a pracovitý športovec úspešne reprezentoval slovenské a prešovské farby na premiérových Európskych olympijských hrách v azerbajdžanskom Baku. Predstavil sa aj v prvom tíme Slovenska v Svetovej volejbalovej lige. Má neuveriteľný hráčsky potenciál. V jeho ešte väčšom napredovaní ho však limitujú zranenia. Pevne veríme, že v budúcnosti sa mu budú čo najviac vyhýbať.
Petra Tomková
(gymnastický aerobik – TJ Slávia PU Prešov)
Slovenská reprezentantka v gymnastickom aerobiku a členka TJ Slávia PU Prešov mala súťažný ročník 2015 viac ako vydarený. Na ME v Portugalsku obsadila spomedzi slovenských pretekárok najlepší výsledok, keď sa tešila v silnej konkurencii z devätnástej priečky. Na majstrovstvách Slovenska obsadila druhú priečku, na medzinárodných pretekoch vo Francúzsku skončila na výbornom piatom mieste a vo finále Pohára federácii obsadila druhú pozíciu.
Lukáš Urban
(hádzaná – Tatran Prešov)
Vari najväčší talent ostatných rokov vyšiel z mládežníckej liahne prešovského Tatrana. Všimli si ho aj zostavovatelia reprezentačných výberov Slovenska, prešiel vlastne ich všetkými vekovými kategóriami. Z nádejného talentu vyrástol obávaný dvojmetrový strelec spojkového radu. Postupne sa vypracoval na stabilného hráča základného kádra majstrovského Prešova. Už v juniorskom veku debutoval v reprezentačnom tíme mužov Slovenska, ktorého členom je aj v jeho súčasnom kádri, hrajúcom kvalifikáciu o postup na budúcoročné MS vo Francúzsku.
Najúspešnejšie športové kolektívy - dospelí

I. miesto
Tatran Prešov
(hádzaná, muži)
Prešovskí hádzanári sú najúspešnejším klubom v histórii slovenskej hádzanej. Tatran Prešov potvrdil svoju špičkovú úroveň na domácej i zahraničnej scéne. V roku 2015 štartoval v troch európskych a dvoch domácich súťažiach. Získal jedenásty titul majstra Slovenska, už dvanásty raz zodvihli jeho hráči nad hlavy Slovenský pohár. Prešov hral skupinovú fázu Ligy majstrov, štartoval aj v druhej najvýznamnejšej európskej súťaži hádzanárov, v Pohári EHF. Tatran znovu patril k popredným tímom nadnárodnej SEHA Gazprom ligy. Vo Final 6 v maďarskom Veszpréme obsadil piate miesto a v závere roka si vypracoval veľmi sľubnú pozíciu na ďalšiu účasť v záverečnom turnaji tejto prestížnej súťaže.
II. miesto
VK Mirad PU Prešov
(volejbal, muži)
Volejbalisti VK Mirad PU Prešov pod taktovkou trénera Ľuboslava Šalatu patria dlhodobo k najlepším tímom pôsobiacich v slovenskej volejbalovej extralige. Šarišania dosiahli v roku 2015 dlho očakávaný úspech, keď sa po desiatich rokoch tešili z majstrovského titulu. Výborne poskladaný tím, hráčska symbióza na ihrisku i mimo neho predurčovala prešovský celok k titulu slovenského šampióna. Gejzír radosti vypukol po štvrtom finálovom zápase extraligy mužov, kedy zverenci Ľuboslava Šalatu vyhrali na palubovke Spartak VKP Komárno 3:0, v celej sérii triumfovali 4:0. Prešovskí volejbalisti získali v predošlej sezóne druhé miesto v Slovenskom pohári, keď prehrali v nešťastnom zápase práve z vicemajstrom z Komárna. Šarišania sa v aktuálnej sezóne prebojovali až do osemfinále európskej súťaže CEV Cup. V druhej najprestížnejšej európskej súťaži skončili pod dvoch prehrách so silným talianskym tímom Sir Safety Conad Perugia.
III. miesto
FK Prešov
(futsal, muži)
Prešovskí futsalisti sa rok čo rok posúvajú vo futsalovej extralige vyššie a vyššie. V roku 2014 sa tešili z bronzových medailí, no v predošlej sezóne sa im podaril historický úspech. Svoje trojročné účinkovanie v najvyššej futsalovej súťaži na Slovensku pretavili na zisk strieborných medailí, keď vo finálových meraniach síl proti najúspešnejšiemu slovenskému celku Slov-Maticu FOFO Bratislava podľahli v sérii hranej na tri zápasy 0:3.
Najúspešnejšie športové kolektívy - mládež

Kickboxing klub Panter Prešov
(kickbox)
Kickboxing klub Panter Prešov je liahňou pre slovenskú juniorskú či seniorskú reprezentáciu. Mladí borci z tohto klubu pravidelne zásobujú slovenský kickbox medailovými umiestneniami z najpoprednejších európskych či svetových súťaží. Minulý rok však bol výnimočným tak pre slovenský i prešovský kickbox. Na ME juniorov a kadetov v San Sebastiane si totiž traja zverenci trénera Jozefa Kolozsyho vybojovali majstrovské tituly. Európskymi šampiónmi sa stali juniorka Viktória Kažíková v kategórii kick light do 50 kg (okrem zlata z tejto kategórie získala aj bronz v light contacte), Marek Karlík, taktiež v juniorskej kategórii a do tretice sa majsterkou Európy stala kadetka Stela Levická. Okrem spomínaných troch európskych šampiónov sa v klube tešili z viac ako 60-tky pódiových umiestnení ostatných borcov na domácich či zahraničných súťažiach.
Tatran Prešov
(hádzaná, starší dorastenci)
Zverenci trénera Stanislava Kolpaka a jeho asistenta Daniela Jureckého získali piaty titul majstra Slovenska v rade. Ďalší cenný úspech zaknihovali na medzinárodnom poli. Po zisku premiérového Česko – Slovenského pohára v Považskej Bystrici a úspešnej obhajobe o rok v českej Kopřivnici, do tretice túto cennú trofej doviezli do klubovej vitríny z Prahy.
Zvláštna cena mesta Prešov

ŠK ZOM Prešov
(občianske združenie ľudí so zdravotným postihnutím)
Športový klub ZOM Prešov vznikol v septembri 2013 registráciou na Slovenskom zväze telesne postihnutých športovcov. Prioritne sa venuje paralypijskému športu BOCCIA, ktorý je určený pre športovcov s tým najťažším telesným postihnutím. Je to interiérový šport podobný curlingu alebo petangueu. Športový klub ZOM Prešov disponuje vyškolenými rozhodcami, s pomocou dobrovoľníkov organizuje vlastné ligové, rankingové, národné i medzinárodné turnaje, propagačné podujatia, je súčasťou paralympijskeho hnutia a realizuje tréningový program pre deti a mládež na ZŠ Prostejovská v Prešove. Každoročne organizuje významný medzinárodný vlastný turnaj „Boccia Tatra Cup“ v Liptovskom Jáne, za účasti hráčov z Čiech, Poľska, Maďarska, Anglicka, Slovinska, Chorvátska, Islandu a Slovenska.
Objav roka

Tatiana Šutranová
Hádzanárka ŠŠK SLŠ Bemaco Prešov patrí k najväčším talentom tohto športu na Slovenku. Juniorská reprezentantka, odchovankyňa prešovskej hádzanej, sa už v mladom veku zaradila medzi opory ženského družstva Bemaco Prešov, ktorý už druhú sezónu hrá spoločnú slovensko–českú súťaž hádzanárok WHIL. Nuž a po základnej časti interligy sa práve obávaná prešovská kanonierka stala s 86 gólmi najlepšou strelkyňou tejto súťaže.
Mládežnícke talenty roka

Erika Caunerová
Je členkou jazdeckého klubu REITGROUP Pribula Prešov. Najväčší úspech dosiahla na medzinárodných jazdeckých pretekoch v Michalowiciach v Poľsku, kde sa viackrát počas dvoch dní kvalifikácie umiestnila – získala prvé a tretie miesto. Vo finále detskej súťaže spomedzi detí z Poľska, Slovenska a Českej republiky si vyskákala tretie miesto. Taktiež súťažila v celoročnom pohári v Poľskom Rzeszowe – Hrubalov pohár, kde v konkurencii jazdcov z Višegrádskej štvorky obsadila opäť tretie miesto. Uplynulý športový rok súťažila aj na regionálnych súťažiach lokálneho významu s viacerými umiestneniami. Celý športový rok súťažila s 8 ročným valachom menom BOLIVER. Športovú prípravu absolvovala s trénerom MVDr. Milanom Pribulom.

Marek Copák
Veľká nádej slovenskej športovej streľby a člen Športovo-streleckého klubu Prešov – Solivar. Mladý športovec na domácich, ale i zahraničných súťažiach zbiera úspechy ako na bežiacom páse. V Národnej lige mládeže sa tešil z 1. miesta v disciplíne VzPi-40. V Lige talentovanej mládeže získal v rovnakej disciplíne opäť prvé miesto. Na majstrovstvách Slovenska sa v malokalibrových zbraniach tešil vlani z prvej priečky v disciplíne ŠpPi- 30+30 a z druhej pozície v disciplíne LP-40.
Športovec v sieni slávy
Milan Kručay
(plávanie)
Bol vynikajúcim plavcom a vodným pólistom, sedemnásť rokov trénoval zverencov Slávie Prešov. Pôsobil ako vysokoškolský pedagóg na PdF UPJŠ v Prešove a FHPV Prešovskej univerzity, bol prezidentom a viceprezidentom Slovenského Červeného kríža, podpredsedom Slovenskej olympijskej akadémie, zakladateľom vodnej záchrannej služby Československého Červeného kríža. V roku 1956, na celoštátnych majstrovstvách v Plzni na 100 m voľný spôsob, ako prvý v Československu pokoril hranicu jednej minúty – dosiahol čas 59,9 s. Stal sa reprezentantom Československa a bol ním do roku 1961. Bol majstrom Československa, držiteľom dvoch čs. rekordov a členom oddielových štafiet, ktoré dosiahli päť čs. rekordov. Šéfoval vodnej záchrannej službe Československého Červeného kríža, po vzniku Slovenskej republiky vodnej záchrannej službe SČK. Milan Kručay je stále aktívny ako plavec PK Delfín Prešov. V kategórii masters prekonáva slovenské rekordy a tiež pôsobí ako učiteľ plávania detí – je riaditeľom Akadémie plaveckých športov a úžitkového plávania. Bolo mu udelené štátne vyznamenanie Pribinov kríž II. triedy, Cena fair play Slovenského olympijského výboru, ako darca krvi je držiteľom Janského plakety. V tomto roku Slovenský olympijský výbor ocenil jeho pôsobenie udelením strieborného odznaku. Dostal i najvyššie ocenenie Červeného kríža – striebornú plaketu H. Dunanta Za mimoriadne zásluhy o rozvoj organizácie. Vzácne životné jubileum – osemdesiatiny oslávil začiatkom decembra 2015.
Najúspešnejší športovec:
- Dajnis Kristopans (hádzaná, Tatran Prešov)
Najúspešnejší športovci – bez určenia poradia:
- Radoslav Antl (hádzaná, Tatran Prešov)
- Martin Biľ (futsal, FK Prešov)
- Igor Drotár, Vladimír Bánoci (motorizmus – Rally system Slovakia Prešov)
- Matej Falat (zjazdové lyžovanie – člen reprezentačného a-teamu v alpských disciplínach)
- Dominik Glod (armwrestling – AWK Prešov)
- Marcel Lux (volejbal, VK MIRAD PU Prešov)
- Alexandra Nižníková (kickboxing – Kickboxing club Panter Prešov)
- Marcel Paulovský (hokej, P.H.K Prešov)
- Petra Tomková (gymnastický aerobik – TJ Slávia PU Prešov)
Najúspešnejší športový kolektív – dospelí:
- Tatran Prešov (hádzaná)
Najúspešnejšie športové kolektívy – dospelí – bez určenia poradia:
- VK MIRAD PU Prešov (volejbal)
- FK Prešov (futsal)
- ŽHK 2000 Šarišanka Prešov (hokej)
Najúspešnejšie športové kolektívy – mládež – bez určenia poradia:
- Tatran Prešov – starší dorastenci (hádzaná)
- Športovo-strelecký klub ŠKP Prešov (športová streľba)
Zvláštna cena mesta Prešov:
- Mažoretkový súbor MK Flowers
Športovec v sieni slávy:
- Doc. MUDr. Mirianna Brtková, PhD. (plavkyňa)
— Fotky a viac informácií (Kompletný bulletin 2014) —
Najúspešnejší športovec
Dajnis Kristopans
(hádzaná - Tatran Prešov)
Za zhruba tri a pol roka čo je v Prešove, spravil robustný 215 cm vysoký, 135 kg vážiaci hádzanár naozaj pozoruhodný výkonnostný skok. Z hráča, ktorému mnohí v Tatrane dlhú životnosť nedávali, vyrástol hádzanár, o ktorého sa trhajú manažéri viacerých popredných európskych klubov.
V mladom veku (r.nar.1990) je tento ľavoruký lotyšský legionár a reprezentant svojej rodnej krajiny, hrajúci na poste pravej spojky, mimochodom už výborne ovládajúci slovenský jazyk aj písomnou formou, oporou Tatrana Prešov a jeho obávaným kanonierom.
„Momentálne je asi najlepším hráčom na poste pravej spojky na svete vo svojej vekovej kategórii. Aj preto je na prestupovom trhu veľmi žiadaným hráčom. Osobne ma veľmi teší, že nepodľahol tlaku zahraničných manažérov a rozhodol sa pokračovať v kariére v našom klube,“ povedal okrem iného po spečatení predĺženia kontraktu s D. Kristopansom do konca júna 2015, majiteľ Tatrana Prešov Miloslav Chmeliar.
Najúspešnejší športovci - bez určenia poradia
Veronika Balážová
(taekwondo - ŠK TKD GE-BAEK Prešov)
Aj v minulom roku potvrdila, že patri k najlepším slovenským reprezentantkám v taekwondo. Na európskom pohári v bulharskom Samokove brala zlatú medailu (sparing) a z ďalších medzinárodných podujatí brala poväčšine prvé miesta.
Je sedemnásobnou majsterkou Slovenska za vlaňajší rok a celkovo sa v seniorskej kategórii môže popýšiť ziskom už 54 titulov majsterky Slovenska.
Igor Drotár, Vladimír Bánoci
(motorizmus - Rally systém Slovakia Prešov)
Aj v roku 2012 jazdila známa prešovská posádka, ktorá sa radí už k legendám motoristického športu na Slovensku, spolu aj individuálne. Igor Drotár so spolujazdcom Vladom Bánocim a Škodou Fabia WRC na medzinárodných M-SR rely zvíťazila v triede 11. V rámci slovenského šampionátu boli najrýchlejšou domácou posádkou. I. Drotár sa zároveň stal majstrom Slovenska pretekov automobilov do vrchu. V seriáli ME pretekov automobilov do vrchu obsadil tretie miesto.
Nestarnúce duo je aj držiteľom zvláštneho ocenenia „Čin roka 2012“, keď počas pretekov Rely Košice nehľadeli na vlastné umiestnenie, ale zastavili a poskytli prvú pomoc posádke pred nimi havarovaného auta.
Peter Fabian
(karate - Karate klub Goju-kai Prešov)
Mladý karatista, ktorý súťaží v disciplíne KATA (súborné cvičenia – starší juniori a seniori) opäť potvrdil, že patrí k tomu najlepšiemu čo Slovenska a mesto Prešov má.
Na Veľkej cene Slovenka bral v kategórii seniorov prvé miesto, na Európskom pohári v Českej republike získal zlatú medailu, na M-SR sa tešil z titulu v kategórii starších juniorov.
Nádejný karatista sa zároveň stal celkovým víťazom Slovenského pohára a na MS juniorov a kadetov v španielskej Guadalajare mu tesne ušla medailová pozícia, keď skončil na štvrtom mieste.
Matej Falat
(člen reprezentačného a-teamu v alpských disciplínach)
Slovenská mužská dvojka v slalome a v superkombinácii patrí u nás k obrovským nádejam v alpských disciplínach. Je aktuálnym majstrom Slovenska v zjazde a v Super-G, na Svetovej zimnej univerziáde v Trentine mu tesne ušla medailová pozícia, keď v kombinácii skončil na 4. priečke. Na MS v Schladmingu obsadil vlani v teamovej súťaži spolu s Veronikou Velez Zuzulovou, Adamom Žampom a Petrou Vlhovou krásne 9. miesto.
Popri výborných umiestneniach v Novozélandskom a v Severoamerickom pohári, by doposiaľ najväčším vrcholom nášho lyžiara mala byť účasť na zimných olympijských hrách v Soči. Matej Falat by sa tak stal prvým prešovským olympionikom v individuálnom športe v ére samostatnosti Slovenskej republiky.
Martina Namešpetrová
(tlak na lavičke - ŠK Slyo Fit Prešov )
Členka Športového klubu Slyo Fit Prešov v minulom roku ukázala opäť ukázala svoju genialitu.
Viacnásobná majsterka Slovenska (2011, 2012, 2013) sa stala v minulom roku päť majsterkou sveta (GPC) a majsterkou Európy (GPC, IRP). Okrem titulu majsterky sveta v tlaku na lavičke do 60 kg federácie GPC je aj absolútnou kontinentálnou šampiónkou v tlaku na lavičke, majsterkou Slovenska v tejto disciplíne a víťazkou C.A.F. Sport games (cross fit).
Skvelý súťažný rok 2012 ukončila na novembrových MS v Las Vegas v powerliftingu a tlaku na lavičke vo verzii WPC, kde si výkonom 90 kg zabezpečila bronzovú medailu.
Jana Duchnovská
(moderná gymnastika - KMG Charm Prešov)
Moderná gymnastka Charm Prešov v roku 2013 reprezentovala Slovensko na majstrovstvách Európy vo Viedni, na majstrovstvách Slovenska vo viacboji získala bronzovú medailu, majsterkou Slovenska sa stala v cvičení s loptou, v cvičení so stuhou bola bronzová. Na prestížnych medzinárodných pretekoch Dunajský pohár bola ôsma, v cvičení s loptou bola štvrtá.
Tomáš Urban
(hádzaná - Tatran Prešov)
Pravé krídlo deväťnásobného majstra Slovenska je odchovancom košickej hádzanej. Do Tatrana prišiel po pôsobeniach v Tatabányi, Veszpréme a Michalovciach.
Dvadsaťštyriročný krídelník Tatrana, slovenský reprezentant, patrí k najlepším nielen v domácich či európskych súťažiach, ale aj v nadnárodnej SEHA GSS lige. V prvej polovici tejto súťaže ho hádzanárski odborníci zo štyroch možností trikrát zaradili do TOP 7 hráčov jednotlivých mesiacov. So 61 strelenými gólmi je aktuálne šiestym najlepším strelcom nadnárodnej ligy.
Erika Tartaľová
(kickboxing - Kickboxing club Panter Prešov)
Členka Kickboxing club Panter Prešov – jedného z najúspešnejších kickboxérskych klubov na Slovensku dosiahla v minulom roku prenikavé úspechy.
Najprv zažiarila na domácich M-SR v Bardejove, kde sa stala trojnásobnou majsterkou Slovenska v kategóriách light contact, kicklight a low kick. V Bratislave na WAKO MS v kickboxe v konkurencii 2100 pretekárov z 54 krajín si ako členka slovenskej reprezentácie vybojovala titul majsterky sveta v kategórii kicklight a pridala k tomu aj bronzovú priečku v light contacte juniorov.
Všetky medailové kovy získala v kategóriách do 65 kg.
Dominik Glod
(armwrestling - AWK Prešov)
Mladý pretláčač rukou dosahuje v každom súťažnom ročníku mimoriadne úspechy. V roku 2013 získal na majstrovstvách Európy do 21 rokov v Litve dve strieborné medaily a rovnaký úspech sa mu podaril aj na majstrovstvách sveta v susednom Poľsku.
Tieto výborné umiestnenia dosiahol v kategórii do 70 kg. Je aj víťazom prestížnej medzinárodnej Seneckej ruky mužov do 70 kg a v minulom roku bol vyhlásený medzi TOP 5 najlepšími armwrestlermi Slovenska.
Najúspešnejší športový kolektív - dospelí
Tatran Prešov
(hádzaná, muži)
Mužstvo z vynovenej prešovskej TATRAN handball arény štartuje v slovenskej Tipos extralige, Slovenskom pohári, nadnárodnej SEHA League, hralo kvalifikáciu Ligy majstrov, Pohár EHF.
Na Slovensku je Tatran Prešov suverénom. Obhájil v poradí ôsmy majstrovský titul, opäť získal Slovenský pohár, v premiérovom ročníku SEHA League sa prebojoval do záhrebského Final Four. V Pohári EHF, ktorý je druhou najprestížnejšou európskou pohárovou súťažou hádzanárov to dotiahol do štvrťfinále.
V závere uplynulého roka sa Tatran Prešov prebojoval do skupinovej fázy Pohára EHF a začiatkom tohto ho čakajú mimoriadne atraktívni zahraniční súperi – HC Motor Záporožie (Ukr.), Rhein-Neckar Löwen (Nem.), KIF Kolding (Dán.).
Najúspešnejšie športové kolektívy - mládež - bez určenia poradia
P.H.K. PREŠOV - dorastenci
(hokej)
V prešovskom mládežníckom hokeji sa črtá na lepšie časy. Dorastenci P.H.K. Prešov dosahujú rok čo rok výnimočnejšie úspechy.
V sezóne 2011/2012 účinkovali iba v druhej najvyššej súťaži. Po roku strávenom v prvej lige dokázali túto súťaž vyhrať a vrátiť sa do slovenskej extraligy. Kto čakal, že prešovská omladina bude vo svojej nováčikovskej extraligovej sezóne (2012/2013) družstvom bojujúcim o záchranu, tak ten sa veru mýlil. Naši mladíci si zatiaľ počínajú excelentne, keď bojujú o celkové víťazstvo v extraligovej tabuľke.
V dorasteneckom tíme trénerov Tomáša Kochana a Vladimíra Pekarčíka je aj deväť reprezentantov Slovenska v mládežníckych kategóriách.
Športovo-strelecký klub ŠKP Prešov
(športová streľba)
Športové strelkyne z Prešova Kristína Spišáková, Ivana Oľšavská, Zuzana Gabužďová, Barbara Fottová a strelec Dávid Vaško patria k najlepším na Slovensku. Nie nadarmo sú strelci z tohto prešovského klubu tradičnou zásobárňou slovenskej reprezentácie.
V predošlom roku pod trénerskou taktovkou Jána Šimu utvorili slovenský rekord v olympijskej disciplíne vzduchová puška 40 rán v súťaži jednotlivcov aj družstiev. Stali sa majstrami Slovenska v disciplínach vzduchová puška, vzduchová pištoľ a malokalibrovka v mládežníckych kategóriách.
Všetci členovia sú reprezentanti Slovenska v kategóriách dorastenci, kadeti a juniori. Členka družstva Zuzana Gabužďová vyhrala medzinárodnú súťaž pri účasti európskej elity v Nitre v disciplíne VzPu40 výkonom 394 bodov.
Tatran Prešov - starší dorastenci
(hádzaná)
Hádzanárska bašta Tatrana Prešov dosiahla v minulom roku azda vo všetkých kategóriách výnimočné úspechy. Starším dorastencom pod trénerskou taktovkou Ivana Pompoša a Stanislava Kolpaka sa podarilo v minulej sezóne získať titul majstrov Slovenska a to druhý raz po sebe.
Tatran Prešov - mladší dorastenci
(hádzaná)
Kvalitná práca s mládežou sa na Slovensku azda najlepšie dokumentuje v hádzanárskej rodine Tatrana Prešov. Po starších dorastencoch obhájili majstrovský titul aj mladší dorastenci, ktorých trénuje Marek Gernát. Z titulu sa tešili aj starší žiaci, ktorých vedie Eduard Schwarzbacher. Mladší žiaci skončili na finálovom turnaji na bronzovej pozícii.
Bemaco ŠŠK SLŠ Prešov- mladšie dorastenky
(hádzaná)
Hlavným cieľom klubu je prinavrátiť ženskú hádzanú do mesta Prešov, ktorá tu má obrovskú tradíciu a mnoho úspechov i fanúšikov. O kvalitnej a koncepčnej práci svedčia aj úspechy v minulej sezóne, kedy sa mladšie dorastenky stali majsterkami Slovenska a z titulu sa tešili i mladšie žiačky. V celoslovenskom meradle sa ziskom dvoch majstrovských titulov (zo štyroch možných) stal klub najúspešnejším v mládežníckych kategóriách dievčat.
Objav roka
Juraj Milý
(hokej - P.H.K Prešov)
Stále len sedemnásťročný hokejista patrí k perspektívnym hráčom prešovského a slovenského hokeja. Odmalička vynikal na ľade svojím herným prehľadom a výbornou palicovou technikou. Od pätnástich rokov pravidelne reprezentuje Slovensko.
V sezóne 2012/2013 pôsobil v projekte Orange SR 20. V práve prebiehajúcej sezóne oblieka dres v projekte SR Orange 18 ako asistent kapitána v prvej hokejovej lige seniorov. Gólmi a umnou hrou sa podieľal na zisku dorasteneckého titulu P.H.K. Prešov v minulej sezóne.
Skokan roka
Lukáš Urban
(Tatran Prešov)
Len nedávno osemnásťročný hádzanár je vari najväčším talentom, ktorý vzišiel v ostatných rokoch z prešovskej hádzanarskej liahne. Už ako sedemnásťročný debutoval v majstrovskom tíme seniorov Tatrana.
Skromný a sebavedomý športovec hráva za Tatran dorasteneckú ligu, vo výbere SR 20 extraligu mužov, na konte má aj štarty v nadnárodnej SEHA GSS lige. Dorastenecký i juniorský reprezentant si odkrútil už aj premiéru v najcennejšom drese. V tíme mužov Slovenska debutoval v závere roka na medzinárodnom turnaji v Rige, kde v dvoch zápasoch strelil deväť gólov. Prvé dva si na konto pripísal aj v kvalifikačnom súboji o postup na MS 2015 v Katare, Slovensko – Taliansko.
V nominácii reprezentačného trénera bol aj v zápasoch na Cypre a doma proti Rumunsku.
Cena čitateľov Prešovského večerníka
Počas decembra vlaňajšieho roka si mohli čitatelia Prešovského večerníka zvoliť v čitateľskej ankete „Športovec roka 2012“ svojho najlepšieho športovca a to v mužskej i ženskej kategórii.
Medzi ženami zvíťazila a najviac hlasov od čitateľov Prešovského večerníka dostala jedna z najlepších slovenských reprezentantiek v taekwondo a členka najlepšieho družstva na Slovensku ŠK TKD GE-BAEK Prešov Veronika Balážová.
Medzi mužmi sa z celkového prvenstva tešil Radoslav Antl – hráč úradujúceho slovenského šampióna Tatrana Prešov, ktorý patrí už dlhé roky k uznávaným hádzanárskym veličinám. Je rekordérom a lámačom streleckých rekordov nielen vo svojom materskom klube, ale aj v národnom drese
Športovec v sieni slávy
Igor Liba
(hokej)
NARODENÝ: 4. novembra 1960 v Prešove.
KARIÉRA: Trvala 26 rokov. V roku 1977 ju odštartoval v rodnom Prešove, kde nastúpil prvý raz za seniorov. O dva roky neskôr ako 19-ročný prestúpil do ligových Košíc. Tam zotrval do roku 1988 (medzitým strávil dva roky na vojenčine v Dukle Jihlava), keď mu bolo umožnené odísť do NHL. Strávil tam jednu sezónu v kluboch New York Rangers a Los Angeles Kings. V 37 zápasoch získal 25 bodov (7+18). V roku 1989 sa vrátil späť do Košíc. Od roku 1990 vystriedal viacero klubov (švajčiarsky Biel, rakúsky Zeltweg, talianske Fiemme Cavalese, fínske TuTo Turku) a medzitým sa dvakrát vrátil do Košíc. Obliekal však aj dresy Trebišova, Spišskej Novej Vsi a na záver rodného Prešova, kde v roku 2003 ukončil kariéru. V najvyšších súťažiach odohral spolu 739 zápasov a získal v nich 788 bodov (359+429). Reprezentačný dres obliekol v 211 zápasoch, v ktorých strelil 66 gólov.
ÚSPECHY: Štartoval na šiestich MS, na ktorých získal zlato (1985), dvakrát striebro (1982, 1983) a dvakrát bronz (1987, 1992). Trikrát štartoval na zimných olympijských hrách, z ktorých má jedno striebro (1984) a jeden bronz (1992). Na svojom konte má päť majstrovských titulov – štyri federálne (1983, 1984 s Duklou Jihlava, 1986, 1988 s VSŽ Košice) a jeden slovenský (1999 s HC Košice). V sezóne 1981/82 bol s 35 gólmi najlepším strelcom súťaže a v roku 1984 sa stal držiteľom Zlatej hokejky. Od roku 2005 je členom Siene slávy slovenského hokeja.
RODINA: Manželka Svetlana, syn Richard, dcéra Alexandra.
1. Dajnis Kristopans, hádzaná, Tatran Prešov
Najúspešnejším športovcom mesta Prešov v roku 2012 sa stal hádzanár Tatrana Prešov a reprezentant Lotyšska Dajnis Kristopans. Ľavoruký lotyšský reprezentant je výraznou oporou extraligového tímu Tatrana Prešov. Hrá na pravej spojke a je vychýreným kanonierom. Na tomto poste je vo svojej vekovej kategórii najlepším hráčom na svete. Za rok 2012 bol aj najúspešnejším športovcom Prešovského samosprávneho kraja.
Dajnis Kristopans: “Ďakujem za toto ocenenie, prekvapilo ma, lebo som príliš mladý. Chceme zvíťaziť v extralige, Slovenskom pohári, SEHA League zabojovať o medailu a v Pohári EHF bojovať o postup do osemfinále, súperom uchmatnúť čo najviac bodov.”
Laureáti bez určenia poradia:
Veronika Balážová, taekwondo, ŠK Taekwon-Do Ge-Baek Prešov
Rudolf Beliš, futsal, FK Slovanet Prešov
Igor Drotár, Vladimír Bánoci, rely, Rally Systém Slovakia Prešov
Peter Fabian, karate, Karate klub Goju-kai Prešov
Milan Pribula, jazdectvo, JK Pribula Prešov
Alexander Radčenko, hádzaná, Tatran Prešov
Erika Tartaľová, kickbox, Kickbox Club Panter Prešov
Adam Zavacký, atletika, AK TJ Slávia PU Prešov
Družstvá dospelých:
1. hádzanári Tatrana Prešov
Družstvá mládeže:
Hádzanári – starší dorastenci Tatrana Prešov
Hádzanári – mladší dorastenci Tatrana Prešov
Hokejisti – dorastenci U18 PHK Prešov
Športové strelkyne – dorastenky ŠSK ŠKP Prešov
Objav roka:
Matúš Marcin, futbal, 1. FC Tatran Prešov
Zvláštna cena:
Klub modernej gymnastiky Charm Prešov
Sieň slávy prešovského športu:
Ladislav Pavlovič, prešovská futbalová a športová legenda
Slávnosť v sále Čierneho orla pripravilo mesto Prešov.
1. Radoslav Antl, hádzaná, Tatran Prešov
Najúspešnejším športovcom mesta Prešov v roku 2011 sa stal hádzanár Tatrana Prešov a reprezentant Slovenska Radoslav Antl. Je výraznou oporou a vychýreným strelcom extraligového tímu Tatrana. Podieľal sa na úspechoch zeleno-bielych v maďarskej lige, Lige majstrov, Pohári EHF, SEHA League a zisku titulu majstra Slovenska. Slovensko reprezentoval aj na majstrovstvách sveta.
Laureáti bez určenia poradia
Veronika Balážová, taekwondo, ŠK Taekwon-Do Ge-Baek Prešov
Igor Drotár, Vladimír Bánoci, rely, Slovakia Rally System Prešov
Jana Duchnovská, moderná gymnastika, Charm Prešov
Peter Fabian, karate, Karate klub Goju-kai Prešov
Tomáš Gajdoš, taekwondo, ŠK Taekwon-Do Ge-Baek Prešov
Dominik Glod, pretláčanie rukou, AWK Prešov
Ema Kalenská, atletika, AK TJ Slávia PU Prešov
Zuzana Orlovská, bedminton, Badminton club Prešov
Alexander Radčenko, hádzaná, Tatran Prešov
Sieň slávy prešovského športu
Mária Labayová, hádzaná
Osobitná cena primátora Prešova za celoživotný prínos v športe a reprezentáciu mesta Prešov
Jozef Sztankay, kulturistika
Objav roka
Stela Levická, kickboxing
Zvláštna cena mesta Prešov
Mažoretky Flowers Prešov
Družstvá dospelých
1. hádzanári Tatrana Prešov
2. bedmintonisti Badminton club Prešov
3. gymnastické aerobičky KGŠ TJ Slávia PU Prešov
Družstvá mládeže
futbalisti – starší dorastenci 1. FC Tatran Prešov
hádzanári – starší dorastenci Tatran Prešov
hádzanári – mladší dorastenci Tatran Prešov
Slávnosť v sále Čierneho orla pripravilo mesto Prešov.
1. Alexander Radčenko, hádzaná, Tatran Prešov
Najúspešnejším športovcom mesta Prešov v roku 2010 sa stal hádzanár Tatrana Prešov Alexander Radčenko. Je výraznou oporou, tvorcom hry a osobnosťou extraligového Tatrana. Má veľký podiel na tom, že Tatran je najlepším hádzanárskym klubom na Slovensku a dosahuje úspechy aj v medzinárodných súťažiach a hrá v prestížnej Lige majstrov.
Víťazom ankety sa stal druhýkrát. Pri preberaní ocenení zdôraznil, že Tatran má najvyššie ambície.
Laureáti bez určenia poradia
Radoslav Antl, hádzaná, Tatran Prešov
Veronika Balážová, taekwondo, ŠK Taekwon-Do Ge-Baek Prešov
Igor Drotár, rely, Ligui Moly
Jana Duchnovská, moderná gymnastika, Charm Prešov
Dominik Glod, pretláčanie rukou, AWK Prešov
Milan Pribula, parkúrové skákanie, JK Pribula Prešov
Jennifer Risper, basketbal, BK PU Bemaco Prešov
Alžbeta Segedyová, športový aerobik, športová gymnastika, KGŠ TJ Slávia PU Prešov
Vladimír Závada, bedminton, Badminton club Prešov
Družstvá dospelých
1. hádzanári Tatrana Prešov
2. basketbalistky BK PU Bemaco Prešov
3. volejbalisti Slávia VK PU Mirad Prešov
Družstvá mládeže
športové strelkyne ŠSK ŠKP Prešov-Sekčov
volejbalisti – kadeti Slávia VK PU Mirad Prešov
hádzanári – mladší dorastenci Tatrana Prešov
Zvláštna cena
Stanislav Šesták, futbal, reprezentant Slovenska, účastník majstrovstiev sveta vo futbale v Južnej Afrike 2010
Sieň slávy prešovského športu
Prof. Rudolf Horváth, hádzanársky majster sveta 1967
Päťdesiatu slávnosť oceňovania športovcov pripravilo mesto Prešov.
1. Alexander Radčenko, hádzaná, Tatran Prešov
Najúspešnejším športovcom mesta Prešov sa na štyridsiatej deviatej slávnosti oceňovania najúspešnejších športovcov a športových družstiev stal hádzanár Tatrana Prešov Alexander Radčenko. Výrazná opora, tvorca hry, osobnosť, ktorá má veľký podiel na tom, že Tatran získal titul majstra Slovenska, zvíťazil v Slovenskom pohári a českej extralige a úspešne účinkoval v európskych pohárových súťažiach.
A. Radčenko: “Či som z toho skoro padol na zadok? To určite nie. Mám už čosi odohrané, len tak niečo ma nevyvedie z miery. No musím priznať, že toto bolo veľmi príjemné prekvapenie. Chcem sa zaň poďakovať všetkým, ktorí mi dali svoj hlas.”
Laureáti bez určenia poradia
Igor Drotár, rely jazdec, Slovakia rally system
Jana Duchnovská, moderná gymnastika, Charm Prešov
Tomáš Gajdoš, taekwondo, ŠK Taekwon-do Ge-Baek Prešov
Marián Huňady, hádzaná, Tatran Prešov
Zuzana Orlovská, bedminton, Badminton club Prešov
Ján Papaj, futbal, 1. FC Tatran Prešov
Richard Pouš, atletika, AK TJ Slávia PU Prešov
Jennifer Risper, basketbal, BK PU Bemaco Prešov
Katarína Skirkaničová, silový trojboj, Power club Prešov
Objav roka
Martin Baran, futbal, 1. FC Tatran Prešov
Družstvá dospelých
1. hádzanári Tatrana Prešov
2. basketbalistky BK PU Bemaco Prešov
3. futbalisti 1. FC Tatran Prešov
Družstvá mládeže
Badminton club Prešov – dorast
Športovo-strelecký klub ŠKP Prešov – Sekčov – športové strelkyne
Volejbalový klub Slávia PU Mirad Prešov – kadeti
1. Radoslav Kozlov, hádzaná, Tatran Prešov
Najúspešnejším športovcom mesta Prešov v roku 2008 sa stal hádzanár Tatrana Prešov Radoslav Kozlov. Najúspešnejším športovcom bol aj v roku 2007. Výrazná opora extraligového tímu hádzanárov Tatrana Prešov sa pričinila o to, že Tatran sa stal majstrom Slovenska 2007/2008, víťazom českej extraligy, víťazom Slovenského pohára, úspešne účinkoval v skupinovej fáze Ligy majstrov a postúpil do osemfinále Pohára víťazov Pohárov.
Radoslav Kozlov: “Určite obhájiť také prvenstvo je ťažšie. Trochu ma to aj prekvapilo, som však rád, že som toto ocenenie dostal. Opäť to opotvrdilo, že som v správnom kolektíve a pracujem so správnymi ľuďmi. Za spoluprácu a prejavenú dôveru veľmi ďakujem trénerom, realizačnému tímu, spoluhráčom a majiteľovi klubu za vytvorené podmienky, ktoré sú na Slovensku najlepšie. Ocenenie beriem ako výzvu a teším sa na ďalšie zápasy v extralige a hlavne verím, že sa presadíme v pohárovej Európe.”
Laureáti bez určenia poradia
Veronika Balážová, taekwondo, ŠK Taekwon-do Ge-Baek Prešov
David Čep, futbalista, 1. FC Tatran Prešov
Katarína Fabianová, fitnes, TK Bounce Prešov
Dominika Janovčíková, fitnes, ŠK Power Factory Prešov
Erin Lawless, basketbal, BK ´99 Prešovská univerzita
Milan Pribula, parkúrové skákanie, JK Pribula Prešov
Alexander Radčenko, hádzaná, Tatran Prešov
Kvetoslava Sopková-Orlovská, bedminton, Badminton club Prešov
Róbert Škop, taekwondo, ŠK Taekwon-do Ge-Baek Prešov
Objav roka
Peter Katona, futbal, 1. FC Tatran Prešov
Družstvá dospelých
1. hádzanári Tatrana Prešov
2. futbalisti 1. FC Tatran Prešov
3. basketbalistky BK ´99 Prešovská univerzita Prešov
Družstvá mládeže
1. Badminton club Prešov – dorast
2. Volejbalový oddiel TJ Slávia PU Prešov – kadeti
3. Basketbalový klub ´99 Prešov – kadeti
1. Radoslav Kozlov, hádzaná, Tatran Prešov
Najúspešnejším športovcom Prešovského okresu v roku 2007 sa stal hádzanár Tatrana Prešov Radoslav Kozlov. Slovenský reprezentant je výraznou oporou extraligového tímu hádzanárov Tatrana Prešov. Pričinil sa o víťazstvo Tatrana v extralige SR 2006/2007 a v Slovenskom pohári 2007 a o úspešné účinkovanie Prešova v skupinovej fáze Ligy majstrov 2007/2008 – Prešov si v nej vybojoval postup do osemfinále Pohára víťazov pohárov. Stal sa najlepším strelcom skupinovej fázy Ligy majstrov.
Radoslav Kozlov: “Z ocenenia mám príjemný pocit. Kvalitnú hádzanú chcem hrať do tridsiatky. Dúfam, že mi bude slúžiť aj zdravie, lebo to je prvoradé. Môj recept na góly? Tréningy, psychická pohoda, klubové a domáce zázemie, podpora blízkych a športové šťastie.”
Laureáti bez určenia poradia
Michaela Beňová, kolky, TJ Slavoj Veľký Šariš
Katarína Fabianová, fitnes, TK Bounce Prešov
Tomáš Gajdoš, taekwondo, ŠK Taekwon-do Ge-Baek TJ Slávia PU Prešov
Maroš Kopačka, cyklistika, Lokomotíva SWAM Prešov
Lucia Langošová, karate, ŠKP Prešov
Zuzana Orlovská, bedminton, Badminton club Prešov
Lenka Palaščáková, taekwondo, ŠK Taekwon-do Ge-Baek TJ Slávia PU Prešov
Radovan Pekár, hádzaná, Tatran Prešov
Martin Sopko st., volejbal, VK PU Prešov
Objav roka
Katarína Dujavová, športová streľba, ŠKP Prešov
Cena pre hendikepovaného športovca
Asociácia športových klubov nepočujúcich Amicus Prešov – futbal mládeže
Družstvá dospelých
1. hádzanári Tatrana Prešov
2. bedmintonisti Badminton clubu Prešov
3. gymnastické aerobičky Klubu gymnastických športov TJ Slávia Prešovská univerzita Prešov
3. kolkárky TJ Slavoj Veľký Šariš
Družstvá mládeže
Bedmintonisti Badminton clubu Prešov – dorast
Hádzanári Tatrana Prešov – mladší dorastenci
Moderné gymnastky Charmu Prešov – juniorky
Športoví strelci ŠKP Prešov
Volejbalisti VK PU Prešov – kadeti
Ocenené športové osobnosti
Doc. MUDr. Mirianna Brtková, PhD.
Jozef Hanobík
PhDr. Jozef Kuchár
Rudolf Pavlovič
1. Radovan Pekár, hádzaná, Tatran Prešov
Najúspešnejším športovcom Prešovského okresu za rok 2006 sa stal hádzanár Tatrana Prešov Radovan Pekár. Na poste ľavej spojky je výraznou oporou extraligového tímu Tatrana. Stal sa i laureátom ankety o najlepšieho hádzanára Slovenska za rok 2006. Pričinil sa o druhé miesto Tatrana v extralige 2005/2006 a o dobré výsledky zeleno-bielych v Pohári EHF.
Radovan Pekár: “Chceme vyhrávať tituly. Ocenenie v prvom rade venujem môjmu otcovi, ktorému vďačím za veľa. No tiež všetkým doterajším trénerom, spoluhráčom a samozrejme vedeniu Tatrana.”
Laureáti bez určenia poradia
Milan Balický, kolky, Slavoj Veľký Šariš
Tibor Cserhalmi, rely jazdec
Štefan Koľšovský, silový trojboj, Power club Prešov
Nina Kuderjavá, moderná gymnastika, Charm Prešov
Jakub Novák, cyklistika, Lokomotíva SWAM Prešov
Zuzana Orlovská, bedminton, Badminton club Prešov
Lenka Palaščáková, taekwondo, ŠK TKD Ge-Baek TJ Slávia PU Prešov
Martin Sopko st., volejbal, VK PU Prešov
Róbert Škop, taekwondo, ŠK TKD Ge-Baek TJ Slávia PU Prešov
Objav roka
Peter Magda, športová gymnastika, ŠŠG Poly-Trade Prešov
Cena pre hendikepovaného športovca
Slávko Solej, tanečník
Družstvá dospelých
1. hádzanári Tatrana Prešov
2. bedmintonisti Badminton clubu Prešov
3. kolkári TJ Slavoj Veľký Šariš
3. kolkárky TJ Slavoj Veľký Šariš
Družstvá mládeže
1. cyklisti – juniori TJ Lokomotíva SWAM Prešov
2. bedmintonisti – dorastenci a dorastenky Badminton club Prešov
3. basketbalisti – juniori BK ´99 Prešov
3. hádzanári – starší dorastenci Tatrana Prešov
Ocenené športové osobnosti
Doc. PhDr. Kvetoslava Perečinská, PhD.
Vendelín Balčák
prof. MUDr. Karol Gurský, PhD.
Ján Marcinko
Jaroslav Mezník
PaedDr. Milan Murgoň
Tibor Vyslocký
1. Peter Tumidalský, hádzaná, Tatran Prešov
Najúspešnejším športovcom Prešovského okresu v roku 2005 sa stal hádzanár Tatrana Prešov Peter Tumidalský. Na poste ľavej spojky je výraznou oporou Tatrana Prešov. Pričinil sa o to, že hádzanári Tatrana obhájili majstrovský titul a zvíťazili v Slovenskom pohári. V Lige majstrov si vybojovali postup do osemfinále Pohára víťazov pohárov a z neho medzi osem najlepších tímov v druhej najvýznamnejšej európskej pohárovej súťaži. Slovensko reprezentoval na majstrovstvách Európy a stal sa lauerátom ankety o najlepšieho hádzanára Slovenska roku 2005.
Peter Tumidalský: “V sezóne sa mi darilo. Teraz som však po operácii a budem mať prestávku. Stávajú sa však aj horšie veci. Verím, že o niekoľko mesiacov chlapcom opäť pomôžem.”
Laureáti bez určenia poradia
Radovan Capek, bojové umenia, ŠK Hwa-Rang Taekwon-do Prešov
Katarína Čižeková, kolky, Slavoj Veľký Šariš
Katarína Fabianová, fitnes, Klub modernej gymnastiky a fitnes Tatran Prešov
Tomáš Gajdoš, taekwondo, ŠK Taekwon-do Ge-Baek TJ Slávia PU Prešov
Karol Michalik, športové rybárstvo, SRZ MsO Prešov
Kvetoslava Orlovská, bedminton, Badminton club Prešov
Radovan Pekár, hádzaná, Tatran Prešov
Radovan Škvarek, volejbal, VK Prešovská univerzita Prešov
Lucia Vašková, moderná gymnastika, Klub modernej gymnastiky Charm Prešov
Cena pre paralympioničku
Silvia Herdická, plávanie
Družstvá dospelých
1. hádzanári Tatrana Prešov
2. volejbalisti VK Prešovská univerzita Prešov
3. bedmintinisti Badminton club Prešov
Družstvá mládeže
1. cyklisti-juniori Lokomotívy SWAM Prešov
2. volejbalisti – juniori VK PU Prešov
3. futbalisti – mladší dorastenci 1. FC Tatran Prešov
3. fitnesky – Klub modernej gymnastiky a fitnes Tatran Prešov
Ocenené športové osobnosti
PaedDr. Mikuláš Kvokačka
Ladislav Pavlovič
František Šesták
Štefan Tomášik
Ing. Ján Turlík
Milan Zimmermann
Slávnosť v sále Čierneho orla pripravili Mestský a Obvodný úrad v Prešove a Prešovské oblastné športové združenie.
1. Peter Kukučka, hádzaná, Tatran Prešov
Najúspešnejším športovcom Prešovského okresu v roku 2004 sa stal hádzanár Tatrana Prešov Peter Kukučka. Na poste strednej spojky je výraznou oporou Tatrana. Pričinil sa o to, že hádzanári Tatrana v roku 2004 vyhrali HIL, stali sa majstrami Slovenska, víťazmi Slovenského pohára a superpohára. V Lige majstrov sa prebojovali do osemfinále. Reprezentant Slovenska sa stal aj víťazom ankety o najlepšieho hádzanára Slovenska v roku 2004.
Peter Kukučka: “Za všetky úspechy vďačím hlavne kolektívu, sám by som nedokázal nič. Ocenenie ma veľmi prekvapilo, vôbec som ho nečakal. Je to však príjemný pocit. Ako športovec si dávam najvyššie ciele.”
Laureáti bez určenia poradia
Diana Andraščíková, stolný tenis, OŠK Šarišské Michaľany
Radoslav Antl, hádzaná, Tatran Prešov
Tibor Cserhalmi, rely jazdec, Mimex Motosport Prešov
Michal Červeň, volejbal, VK PU Prešov
Štefan Koľšovský, silový trojboj, Power club Prešov
Kvetoslava Orlovská, bedminton, Badminton club Prešov
Lenka Palaščáková, taekwondo, ŠK Taekwon-do Ge-Baek TJ Slávia PU Prešov
Eva Repková, šach, ŠK Tatran Prešov
Martin Segľa, PHK Prešov
Družstvá dospelých
1. hádzanári Tatrana Prešov
2. volejbalisti VK Prešovská univerzita Prešov
3. bedmintonisti Badminton clubu Prešov
Družstvá mládeže
1. volejbalisti – kadeti VK PU Prešov
2. cyklisti – juniori Lokomotívy SWAM Prešov
3. športové aerobičky – juniorky Klubu gymnastických športov TJ Slávia PU Prešov
3. futbalisti – mladší dorastenci FC Tatran Prešov
Ocenené športové osobnosti
PaedDr. Martin Gregor, CSc.
MUDr. Marián Kríž, PhD.
JUDr. Karol Láska
Ing. Oto Lukáč
Ing. Jaromír Murčinko, CSc.
Slávnosť v sále Čierneho orla pripravili Obvodný úrad v Prešove, Mestský úrad v Prešove, Prešovské oblastné športové združenie, Olympijský klub Prešov.
1. Rastislav Tabačko, hádzaná, Tatran Prešov
Víťazom ankety o najúspešnejšieho športovca Prešovského okresu v roku 2003 sa stal hádzanár Tatrana Prešov a reprezentant Slovenska Rastislav Tabačko. Na poste spojky je výraznou oporou Tatrana Prešov v česko-slovenskej hádzanárov. Pričinil sa o druhé miesto Tatrana v slovenskej časti HIL 2002/2003, aj jeho pričinením patrí Prešov v ročníku 2003/2004 medzi lídrov súťaže.
Rastislav Tabačko: “Prešiel som viacerými hádzanárskymi štáciami. V rodnom meste sa však cítim najlepšie. Ľudia na nás nezabúdajú a sú pri nás. V roku 2004 budeme spokojní len so ziskom majstrovského titulu.”
Laureáti bez určenia poradia
Tibor Cserhalmi, rely, Mimex Motosport Prešov
Michal Červeň, volejbal, VK PU Prešov
Lukáš Hricov, futbal, FC Tatran Prešov
Michala Krišová, športová streľba, ŠKP Prešov
Mikuláš Maník, šach, Markob Prešov
Kvetoslava Orlovská, bedminton, Badminton club Prešov
František Pitoňák, atletika, AK TJ Slávia PU Prešov
Martina Semešiová, taekwondo, ŠK Taekwon-do Ge-Baek Prešov
Natália Soľanková, moderná gymnastika, Mladosť Prešov
Družstvá dospelých
hádzanári Tatrana Prešov
volejbalisti VK PU Prešov
šachisti Tatrana Prešov
Družstvá mládeže
cyklisti – juniori Lokomotívy SWAM Prešov
volejbalisti – juniori VK PU Prešov
športové aerobičky – juniorky KŠGaŠA TJ Slávia PU Prešov
Slávnosť v sále Čierneho orla pripravili Obvodný a Mestský úrad v Prešove, Olympijský klub Prešov a Okresná asociácia telovýchovných jednôt a klubov.
1. Vladimír Krištof, kulturistika, Power club Prešov
Najúspešnejším športovcom Prešovského okresu v roku 2002 sa stal športový kulturista Power clubu Prešov Vladimír Krištof. Na európskom šampionáte kulturistov v Minsku získal striebornú medailu. Na majstrovstvách sveta v Káhire skončil siedmy. Bol i majstrom Slovenska.
Laureáti bez určenia poradia
Tibor Cserhalmi, rely jazdec, Mimex Motosport Prešov
Milan Gešperík, volejbal, VK Prešovská univerzita Prešov
Alena Mrvová, šach, ŠK Tatran Prešov
Kvetoslava Orlovská, bedminton, Badminton club Prešov
Radovan Pekár, hádzanár ŠK Farmakol Tatran Prešov
Iveta Perecárová, kolky, Slavoj Veľký Šariš
Imrich Petrík, hokej, VTJ Farmakol Prešov
Martin Sopko st., volejbal, VK Prešovská univerzita Prešov
Peter Tumidalský, hádzaná, ŠK Farmakol Tatran Prešov
Družstvá dospelých
hádzanári ŠK Farmakol Tatran Prešov
šachisti ŠK Tatran Prešov
volejbalisti VK Prešovská univerzita Prešov
Družstvá mládeže
cyklisti – juniori Lokomotíva SWAM Prešov
futbalisti – mladší dorastenci FC Tatran Prešov
hádzanári – mladší dorastenci ŠK Farmakol Tatran Prešov
Ocenené športové osobnosti
Július Kubečko
Milan Mikuš
Slávnosť v historickej sále Čierneho orla pripravili Okresný a Mestský úrad v Prešove, Olympijský klub Prešov a Oblastný útvar Slovenského združenia telesnej kultúry.
1. Tibor Cserhalmi, rely jazdec, Mimex Motorsport Prešov
Najúspešnejším športovcom Prešovského okresu v roku 2001 sa stal rely jazdec Mimex Motorsport Prešov Tibor Cserhalmi. Stal sa majstrom zóny strednej Európy v skupine N, vicemajstrom Slovenska v absolútnom poradí, majstrom Slovenska v skupine N a triede N-4. Zvíťazil v Slovenskom pohári v absolútnom poradí a skupine N. Na rely pretekoch v Chorvátsku a Rakúsku druhý v absolútnom poradí a prvý v skupine N. Spolujazdci Vladimír Bánoci a Martin Krajňák.
Tibor Cserhalmi: “Ocenenie ma prekvapilo, lebo som sa zapísal na jeden neobyčajný pohár. Sú to príjemné pocity šťastia, mám veľkú radosť, lebo nestáva sa to často. Som rád, že sme dosiahli dobré výsledky. Hovorím sme, lebo nie som to len ja – je to môj otec, realizačný tím, kopec sponzorov. Je to aj motivácia, ale bohužiaľ, rozhodujúce sú finančné prostriedky. Všetko môže byť super, ale bez peňazí to nejde.”
Laureáti bez určenia poradia
Peter Haluška, rely jazdec, HM Rally Team Prešov
Marián Huňady, hádzaná, ŠK Farmakol Tatran Prešov
Lenka Ilavská, cestná cyklistika, Lokomotíva SWAM Prešov
Michaela Krišová, športová streľba, ŠKP Prešov
Vladimír Krištof, športová kulturistika, Power club Prešov
Kvetoslava Orlovská, bedminton, Badminton club Prešov
Martina Semešiová, taekwondo, ŠK Taekwon-do Ge-Baek Prešov
Ondrej Strečko, dráhová cyklistika, Lokomotíva SWAM Prešov
Stanislav Šesták, futbal, FC Tatran Prešov
Stanislav Vartovník, volejbal, VK Prešovská univerzita Prešov
Zvláštna cena In memoriam
Juraj Filčák, dlhoročný vysokoškolský pedagóg a basketbalový tréner žien a dorasteniek v Slávii UPJŠ a PU Prešov
Družstvá dospelých
džudisti TJ Slávia Prešovská univerzita Prešov
šachisti ŠK Tatran Prešov
volejbalisti VK Prešovská univerzita Prešov
Družstvá mládeže
cyklisti – juniori Lokomotíva SWAM Prešov
futbalisti – mladší dorastenci FC Tatran Prešov
hádzanári – starší dorastenci ŠK Farmakol Tatran Prešov
Slávnosť v sále Čierneho orla pripravili Okresný a Mestský úrad v Prešove, Olympijský klub Prešov a Oblastný útvar SZTK.
1. Peter Hlinka, futbal, FC Tatran Prešov
Najúspešnejším športovcom Prešovského okresu v roku 2000 sa stal futbalista FC Tatran Prešov Peter Hlinka. Pričinil sa o postup slovenskej reprezentácie do 21 rokov na majstrovstvá Európy. Na európskom šampionáte hráčov do 21 rokov bol výraznou oporou slovenského tímu a veľkou mierou sa podieľal na štvrtom mieste Slovenska. Našu krajinu reprezentoval aj na olympijských hrách v Sydney 2000. Bol oporou FC Tatran Prešov v prvej lige.
Laureáti bez určenia poradia
Tibor Cserhalmi, rely jazdec, Mimex Motosport Prešov
MIroslav Drobňák, futbal, FC Tatran Prešov
Milan Gešperík, volejbal, VK Prešovská univerzita Prešov
Lenka Ilavská, cyklistika, Lokomotíva SWAM Prešov
Kamila Kažimírová, basketbal, BK Union PU Prešov
Štefan Koľšovský, silový trojboj, Power club Prešov
Martin Mrva, šach, ŠK Tatran Plynoma Prešov
Kvetoslava Orlovská, bedminton, Badminton club Prešov
Marcel Paulovský, hokej, VTJ Farmakol Prešov
Petra Schneiderová, ŠK moderná gymnastika Mladosť Prešov
Družstvá dospelých
1. volejbalisti VK PU Prešov
2. futbalisti FC Tatran Prešov
3. šachisti ŠK Tatran Plynoma Prešov
Družstvá mládeže
1. futbalisti – starší dorastenci FC Tatran Prešov
2. hádzanári – starší dorastenci MHK Tatran Prešov
3. volejbalisti – starší juniori VK PU Prešov
Slávnosť v sále Čierneho orla pripravili Okresný a Mestský úrad v Prešove, Olympijský klub Prešov a Krajský útvar Slovenského združenia telesnej kultúry v Prešove.
1. Zuzana Hagarová, šach, ŠK Tatran Plynoma Prešov
Najúspešnejšou športovkyňou Prešovského okresu v roku 1999 sa stala šachistka ŠK Tatran Plynoma Prešov, medzinárodná veľmajsterka Zuzana Hagarová. Pričinila sa o prvé miesto Slovenska na majstrovstvách Európy v šachu ženských družstiev, je oporou extraligového tímu Tatran Plynoma Prešov.
Zuzana Hagarová: “Prvenstvo ma dosť prekvapilo, lebo v Prešove je veľa dobrých športovcov. Myslela som si, že vyhrá niekto, kto pestuje nejaký populárnejší šport. Veľmi ma to potešilo, je to povzbudenie do budúcnosti aj určitý záväzok. Každý úspech je záväzkom.”
Laueráti bez určenia poradia
Ľubomír Caban, hokej, HK VTJ Farmakol Prešov
Radoslav Foltín, kolky, Slavoj Veľký Šariš
Peter Hlinka, futbal, FC Tatran Prešov
Lenka Ilavská, cyklistika, Lokomotíva SWAM Prešov
Štefan Koľšovský, silový trojboj, Power club Prešov
Zuzana Meľuchová, moderná gymnastika, ŠK moderná gymnastika Mladosť Prešov
Karol Michalik, športový rybolov, SRZ Prešov
Kvetoslava Orlovská, bedminton, Bedminton club Prešov
Oľga Radačovská, športová streľba, ŠSK Prešov-Solivar
Stanislav Vartovník, volejbal, VK PU Prešov
Jurij Žuravľov, hádzaná, MHK Tatran VTJ Prešov
Družstvá dospelých
1. hádzanári MHK Tatran VTJ Prešov
2. futbalisti FC Tatran Prešov
3. volejbalisti VK PU Prešov
Družstvá mládeže
futbalisti – starší dorastenci FC Tatran Prešov
futbalisti – mladší dorastenci FC Tatran Prešov
hádzanári – starší dorastenci MHK Tatran Prešov
volejbalisti – mladší juniori VK PU Prešov
Slávnosť v sále Čierneho orla pripravili Okresný a Mestský úrad v Prešove, Olympijský klub Prešov, Asociácia telovýchovných jednôt a klubov a firma Atak.
1. Lenka Ilavská, cyklistika, Lokomotíva SWAM Prešov
Najúspešnejšou športovkyňou Prešovského okresu v roku 1998 sa stala cyklistka Lokomotívy SWAM Prešov Lenka Ilavská. Najúspešnejšou športovkyňou sa stala štvrtýkrát. Trojnásobná majsterka Slovenska v cestnej cyklistike, na majstrovstvách sveta v časovke jednotlivkýň šestnásta. Šestnásta v svetovom rebríčku, osemnásta v Svetovom pohári. Výraznou mierou sa pričinila o víťazstvo družstva žien Prešova v Slovenskom pohári a pätnáste miesto Slovenska v svetovej klasifikácii. Presadila sa na viacerých etapových podujatiach UCI.
Lenka Ilavská: “Je to veľké zadosťučinenie za mnohoročnú drinu. Nie je to len za výsledky v tomto roku, ale za osemročnú stabilnú výkonnosť. V roku 1998 som dosiahla viacero výrazných umiestnení. Veľa znamenalo aj druhé miesto na Veľkej cene Prešova a Pravdy. Ľudia si nás začínajú pamätať, vedia o nás, vytvorila sa určitá tradícia.”
Laureáti bez určenia poradia
Alena Barillová, cyklistika, Lokomotíva SWAM Prešov
Radoslav Foltín, kolky, Slavoj Veľký Šariš
Martina Frantová, hokej, Šarišanka Prešov
Štefan Koľšovský, silový trojboj, Power club Prešov
Karol Michalik, športový rybolov, Slovenský rybársky zväz Prešov
Kvetoslava Orlovská, bedminton, Badminton club Prešov
Vojtech Rahl, šach, ŠK Tatran Plynoma Prešov
Rudolf Szegény, hádzaná, HK Tatran 97 Prešov
Jozef Valkučák, futbal, FC Tatran Prešov
MUDr. Milan Výrostko, volejbal, VK PU Prešov
Družstvá dospelých
1. hádzanári HK Tatran 97 Prešov
2. futbalisti FC Tatran Prešov
3. hokejisti HK VTJ Farmakol Prešov
Slávnosť v kongresovej sále Krajského úradu v Prešove pripravili Okresný a Mestský úrad v Prešove a Olympijský klub Prešov.
1. Lenka Ilavská, cestná cyklistika, Lokomotíva SWAM Prešov
Najúspešnejšou športovkyňou Prešovského okresu v roku 1997 sa stala cyklistka Lokomotívy SWAM Prešov Lenka Ilavská.
Na majstrovstvách sveta v San Sebastiane skončila dvakrát devätnásta, v Svetovom pohári jej patrila dvanásta priečka, v svetovom rebríčku bola desiata.
Stala sa štvornásobnou majsterkou Slovenska. Vyhrala Veľkú cenu Prešova a Pravdy, na GP Kanady bola štvrtá, na Tour de France obsadila desiate miesto.
Laureáti bez určenia poradia
Jozef Čontofalský, hokej, HK VTJ Prešov
Radoslav Foltín, kolky, Slavoj Veľký Šariš
Štefan Koľšovský, silový trojboj, PWL Prešov
Oliver Kríž, šach, Tatran Plynoma Prešov
Marcela Lešková, športová streľba, ŠSK Sekčov Prešov
Kvetoslava Orlovská, bedminton, Badminton club Prešov
Miroslav Seman, futbal, FC Tatran Prešov
Richard Štochl, hádzaná, HK Tatran 97 Prešov
Milena Švedová, moderná gymnastika, ŠK MG Mladosť Prešov
Zvláštna cena
Igor Drotár, Vladimír Bánoci, rely
Družstvá dospelých
1. cyklistky Lokomotívy SWAM Prešov
2. futbalisti FC Tatran Prešov
3. hádzanári HK Tatran 97 Prešov
Družstvá mládeže
1. volejbalisti – žiaci VK Prešovská univerzita Prešov
2. hádzanári – mladší dorastenci HK Tatran 97 Prešov
3. džudistky – juniorky TJ Slávia Prešovská univerzita Prešov
Slávnosť sa uskutočnila v sále Čierneho orla. Pripravili ju Okresný a Mestský úrad v Prešove a Olympijský klub Prešov.
1. Lenka Ilavská, cyklistika, Lokomotíva SWAM Prešov
Druhýkrát sa víťazkou tradičnej ankety stala cyklistka Lokomotívy SWAM Prešov Lenka Ilavská. Úspešne reprezentovala Slovensko na olympijských hrách v Atlante, majstrovstvách sveta vo Švajčiarsku, na podujatiach Svetového pohára. V roku 1996 získala štyri tituly majsterky Slovenska.
Laureáti bez určenia poradia
Róbert Čop, hokej, HK Dragon Prešov
Peter Demeter, šach, ŠK Tatran Prešov
Štefan Koľšovský, silový trojboj, Power club Prešov
Sylvia Radačovská, karate, Karate klub Šarišské Michaľany
Miroslav Seman, futbal, FC Tatran Prešov
Richard Štochl, hádzaná, Tatran Prešov
Martin Terebessy, kolky, Slavoj Veľký Šariš/Záhreb
Richard Vlkolinský, volejbal, MŠK Prešov
Miroslava Zahorjanová, hádzaná, ZVL Prešov
Družstvá dospelých
futbalisti FC Tatran Prešov
cyklistky Lokomotívy SWAM Prešov
hádzanári Tatran Prešov
Družstvá mládeže
futbalisti – starší žiaci FC Tatran Prešov
volejbalisti – juniori MŠK Prešov
hádzanári – mladší dorastenci Tatran Prešov
Slávnosť sa uskutočnila v zasadačke Krajského úradu v Prešove.
1. Martin Terebessy, kolky, Slavoj Veľký Šariš
Najúspešnejším športovcom Prešovského okresu v roku 1995 sa stal kolkár Slavoja Veľký Šariš Martin Terebessy. Na juniorských majstrovstvách sveta získal dve strieborné medaily, na šampionáte sa pričinil o štvrté miesto Slovenska. Bol majstrom Slovenska a oporou družstva mužov Slavoja Veľký Šariš, ktoré si v prvej lige vybojovalo druhé miesto. Reprezentoval aj na Európskom pohári. Slávnosť v zasadačke Okresného úradu v Prešove pripravili Okresný a Mestský úrad v Prešove, Okresný útvar Slovenského združenia telesnej kultúry v Prešove, Olympijský klub Prešov.
Laureáti bez určenia poradia
Jaroslav Baláž, hokej, Dragon Prešov
Zuzana Gecková, džudo, Slávia UPJŠ Prešov
Lenka Ilavská, cyklistika, Fest SWAM Prešov
Štefan Koľšovský, silový trojboj, PWL Prešov
Mário Kríž, šach, Tatran Prešov
Ingrid Kudročová, hádzaná, ZVL Prešov
Martin Martanovič, hádzaná, Tatran SP Prešov
Karol Michalik, športové rybárstvo, SRZ Prešov
Miroslav Seman, futbal, FC Tatran Bukóza Prešov
Richard Vlkolinský, volejbal, ZPA Prešov
Pavol Poremba, lyžovanie, Slávia UPJŠ Prešov – zdravotne hendikepovaný športovec
Družstvá dospelých
1. kolkárky Slavoja Veľký Šariš
2. hádzanári Tatrana SP Prešov
3. kolkári Slavoja Veľký Šariš
Družstvá mládeže
1. hádzanári – starší dorastenci Tatran Prešov
2. džudistky – juniorky Slávia UPJŠ Prešov
3. hádzanári – mladší dorastenci Tatran Prešov
1. Vladislav Zvara, futbal, FC Tatran Prešov
Najúspešnejším športovcom Prešovského okresu v roku 1994 sa stal futbalista FC Tatran Prešov a reprezentant Slovenska Vladislav Zvara. Výrazná opora tímu v záložnej formácii, vyniká technickou hrou, tvorca hry. Pričinil sa o štvrté miesto FC Tatran v prvej slovenskej futbalovej lige, postup do finále Slovenského pohára a do druhého kola Pohára víťazov pohárov. Bol aj v Jedenástke roka 1994.
Vladislav Zvara: “Radosť mám z každého ocenenia, veď v športe úspechov nie je nikdy dosť. V roku 1994 sa mi v reprezentácii vydaril zápas proti Rusku, v Tatrane Prešov to bol súboj proti Dundee United v prvom kole Pohára víťazov Pohárov. Rád spomínam aj na ružomberské vyhlásenie Jedenástky roka.”
Laureáti bez určenia poradia
František Drobňák, volejbal, ZPA Sokol Prešov
Lenka Ilavská, cyklistika, Fest SWAM Prešov
Marko Milý, hokej, HK Dragon Prešov
Monika Molitorisová, hádzaná, ZVL Prešov
Martin Mrva, šach, Tatran Prešov
Ján Šíma, športová streľba, ŠSK Prešov-Sekčov
Milena Švedová, moderná gymnastika, Tatran Prešov
Martin Terebessy, kolky, Slavoj Veľký Šariš
Jurij Žuravľov, hádzaná, hádzaná, Tatran SP Prešov
Družstvá dospelých
1. futbalisti FC Tatran Prešov
2. hádzanári Tatran Slovenská poisťovňa Prešov
3. volejbalisti ZPA Sokol Prešov
Družstvá mládeže
1. futbalisti – starší dorastenci FC Tatran Prešov
2. hádzanári – starší dorastenci Tatran Prešov
3. hádzanári – mladší dorastenci Tatran Prešov
Cena pre hendikepovaného športovca
Pavol Poremba, lyžovanie
Slávnosť v kongresovej sále Okresného úradu v Prešove pripravili Okresný a Mestský úrad v Prešove, Olympijský klub Prešov, Okresný útvar Slovenského združenia telesnej kultúry v Prešove.
1. Lenka Ilavská, cestná cyklistika, Lokomotíva Fest Prešov
Najlepšou športovkyňou Prešovského okresu v roku 1993 sa stala cyklistka Lokomotívy Fest Prešov Lenka Ilavská. Jej najväčším úspechom bolo víťazstvo na Giro d´Italia Femminile. Na ďalších troch pretekoch Svetového pohára (Rakúsko, Česko, Nemecko) dosiahla prvé miesto, piata v rebríčku Svetového pohára.
Reprezentovala na majstrovstvách sveta, stala sa majsterkou Slovenska v časovke jednotlivkýň.
Lenka Ilavská: “Prvé miesto zaväzuje aj do budúcej sezóny. Čakajú ma preteky Svetového pohára a majstrovstvá sveta, tam by som veľmi rada uspela.
Laureáti bez určenia poradia
Alena Barillová, cestná cyklistika, Lokomotíva Fest Prešov
Jaroslav Baláž, hokej, ZPA Prešov
Milan Foľta, hádzaná, Tatran Slovenská poisťovňa Prešov
Peter Kakaščík, hádzaná, Tatran Slovenská poisťovňa Prešov
Štefan Koľšovský, silový trojboj, Power club Prešov
Mikuláš Maník, šach, Tatran Prešov
Jana Obročníková, hádzaná, Temex ZVL Prešov
Ľubomír Perecár, kolky, Slavoj Mlyny Veľký Šariš
Vladislav Zvara, futbal, FC Tatran Prešov
Družstvá dospelých
1. hádzanári Tatran Slovenská poisťovňa Prešov
2. hádzanárky Temex ZVL Prešov
3. futbalisti FC Tatran Prešov
Družstvá mládeže
1. hádzanári – starší dorastenci Tatran Prešov
2. cyklisti – starší dorastenci Lokomotíva Fest Prešov
3. hádzanári – mladší dorastenci Tatran Prešov
Slávnosť v kongresovej sále Okresného úradu v Prešove pripravili Okresný a Mestský úrad v Prešove, Okresný útvar Slovenského združenia telesnej kultúry a Olympijský klub Prešov.
1. Alena Barillová, cestná cyklistika, Lokomotíva Fest Prešov
Najúspešnejšou športovkyňou Prešovského okresu v roku 1992 sa stala cestná cyklistka Lokomotívy Fest Prešov Alena Barillová. Triumfovala na pretekoch v Nemecku a Česku, v Španielsku bola druhá, vo Švajčiarsku tretia. Vybojovala si aj titul majsterky Československa.
Laureáti bez určenia poradia
Milan Foľta, hádzaná, Tatran Prešov
Lenka Ilavská, cestná cyklistika, Lokomotíva Fest Prešov
Peter Kakaščík, hádzaná, Tatran Prešov
Ladislav Madel, stolný tenis, Štart Prešov
Anton Mihok, silový trojboj, Power club Prešov
Eva Repková, šach, Tatran Prešov
Anton Tomko, hokej, ZPA Prešov
Viliam Vidumský, futbal, FC Tatran Prešov
Miroslava Zahorjanová, hádzaná, ZVL Prešov
Osobitné ocenenie
Pavol Poremba, zrakovo postihnutý športovec
Družstvá dospelých
1. futbalisti FC Tatran Prešov
2. hádzanári Tatran Prešov
3. stolní tenisti Štart Prešov
Družstvá mládeže
1. futbalisti – starší dorastenci FC Tatran Prešov
2. futbalisti – mladší dorastenci FC Tatran Prešov
3. cyklisti – dorastenci Lokomotíva Fest Prešov
Slávnosť v obradnej sieni Mestského úradu v Prešove pripravili Okresný a Mestský úrad v Prešove a Okresný útvar Slovenského združenia telesnej kultúry v Prešove.
1. Eva Repková, šach, Tatran Prešov
Najúspešnejšou športovkyňou Prešovského okresu v roku 1991 sa stala šachistka Tatrana Prešov Eva Repková. Ako mladá šachistka, narodená v roku 1975, dosiahla výnimočný úspech – získala titul majsterky Československa v kategórii žien.
Ďalšie poradie
2. Alena Barillová, cestná cyklistika, Lokomotíva Fest Prešov
3. Pavol Vytykač, futbal, FC Tatran Prešov
4. Peter Kakaščík, hádzaná, Tatran Prešov
5. Štefan Koľšovský, silový trojboj, Power club Prešov
6. Milan Foľta, hádzaná, Tatran Prešov
7. Martina Madziková, moderná gymnastika, Tatran Prešov
8. Peter Křemen, hokej, ZPA Prešov
9. Ladislav Madel, stolný tenis, Štart VD Prešov
10. Monika Vargovčíková, hádzaná, ZVL Prešov
Družstvá dospelých
1. futbalisti FC Tatran Prešov
2. hádzanári Tatran Prešov
3. hádzanárky ZVL Prešov
Družstvá mládeže
1. futbalisti – starší dorastenci FC Tatran Prešov
2. cyklisti – starší dorastenci Lokomotíva Fest Prešov
3. hádzanárky – staršie dorastenky ZVL Prešov
3. hádzanári – mladší dorastenci Tatran Prešov
Slávnosť v sále Čierneho orla pripravili Okresný útvar Slovenského združenia telesnej kultúry v Prešove a vydavateľstvo Šariš, spol. s r. o.
1. Vladimír Gombár, futbal, Tatran Prešov
Najúspešnejším športovcom Prešovského okresu v roku 1990 sa stal futbalista Tatrana Prešov Vladimír Gombár. Kapitán a výrazná opora tímu sa pričinil o postup Tatrana do prvej československej futbalovej ligy a tiež o to, že Prešovčania si v jesennej časti ročníka 1990/91 urobili medzi československou elitou dobré meno.
Vynikal húževnatosťou, darilo sa mu i strelecky.
Ďalšie poradie
2. Zdena Prevužňáková-Hanudeľová, džudo, TJ Slávia UPJŠ Prešov
3. Jozef Džubara, futbal, Tatran Prešov
4. Roman Lamač, hádzaná, Tatran Prešov
5. Ján Haluška, hokej, ZPA Prešov
6. Ivana Sedláková, šach, Tatran Prešov
7. Iveta Šitárová, cyklistika, Lokomotíva Prešov
8. Ivan Mikita, vodné pólo, Slávia UPJŠ Prešov
9. Anna Kubošová, atletika, Slávia UPJŠ Prešov
10. Zuzana Čirčová, stolný tenis, Imuna Šarišské Michaľany
Družstvá dospelých
1. futbalisti Tatrana Prešov
2. hádzanári Tatrana Prešov
3. vodní pólisti Slávia UPJŠ Prešov
Družstvá mládeže
1. futbalisti – starší dorastenci Tatran Prešov
2. cyklisti Lokomotíva Prešov
3. hádzanárky ZVL Prešov
3. šachisti Tatran Prešov
Slávnosť v interhoteli Dukla pripravili OÚ SZTK v Prešove a Prešovské noviny.
1. Alena Damitšová, hádzaná, ZVL Prešov
Najúspešnejšou športovkyňou Prešovského okresu v roku 1989 sa stala hádzanárka ZVL Prešov Alena Damitšová. V ankete to bol jej tretí triumf. Výrazná opora tímu sa pričinila o to, že hádzanárky ZVL Prešov sa štvrtýkrát stali majsterkami Československa. Na poste spojky tvorila hru družstva a darilo sa jej i strelecky.
1. Daniela Trandžíková, hádzaná, ZVL Prešov
Najúspešnejšou športovkyňou Prešovského okresu v roku 1988 sa stala hádzanárka ZVL Prešov Daniela Trandžíková. Výrazná opora ZVL Prešov, výborná pivotmanka, sa pričinila o piate miesto Československa na olympijských hrách a o bronzovú medailu ZVL Prešov v prvej československej lige.
Bola tiež vyhlásená za najlepšiu hádzanárku Československa v roku 1988. V prešovskej ankete je to jej druhé víťazstvo.
Daniela Trandžíková: “Prvé miesto v ankete bolo pre mňa prekvapením, nečakala som ho. O to viac potešilo. Ďalej sa budeme usilovať o čo najlepšiu reprezentáciu nášho okresu, aby sme nesklamali vyjadrenú dôveru.”
Poradie laureátov ankety
2. Milan Foľta, hádzaná, Tatran Prešov
3. Alena Damitšová, hádzaná ZVL Prešov
4. Božena Mažgutová, hádzaná, ZVL Prešov
5. Anton Mihok, silový trojboj, TJ PS Prešov
6. Iveta Šitárová, cyklistika, Lokomotíva Prešov
7. Eva Repková, šach, Tatran Prešov
8. Anna Husivargová, džudo, Slávia UPJŠ Prešov
9. Vojtech Vitkovič, kolky, Slavoj Veľký Šariš
10. Ladislav Madel, stolný tenis, TJ Štart VD Prešov
Družstvá dospelých
1. hádzanári Tatrana Prešov
2. hádzanárky ZVL Prešov
3. kolkári Slavoja Mlyny Veľký Šariš
Družstvá mládeže
1. šachisti – dorast Tatran Prešov
2. cyklisti Lokomotívy Prešov
3. hádzanári – starší žiaci Tatran Prešov
Slávnosť v interhoteli Dukla pripravili Okresný výbor Československého zväzu telesnej výchovy v Prešove a redakcia Prešovských novín.
1. Milan Foľta, hádzaná, Tatran Prešov
Najúspešnejším športovcom Prešovského okresu v roku 1987 sa stal hádzanár Tatrana Prešov Milan Foľta.
Výrazná opora družstva sa pričinila o druhé miesto Tatrana v prvej československej lige a o postup Československa na olympijské hry v roku 1988.
Ďalšie poradie
2. Daniela Trandžíková, hádzaná, ZVL Prešov
3. Galina Gladišová-Palková, hádzaná, ZVL Prešov
4. Iveta Šitárová, cyklistika, Lokomotíva Prešov
5. Zdenka Hanudeľová, džudo, Slávia UPJŠ Prešov
6. Vojtech Vitkovič, kolky, Slavoj Veľký Šariš
7. Eva Repková, šach, Tatran ODPaM Prešov
8. Rudolf Matta, futbal, Tatran Prešov
9. Jozef Kardoheli, hokej, ZPA Prešov
10. Ladislav Madel, stolný tenis, Štart VD Prešov
Družstvá dospelých
1. hádzanárky ZVL Prešov
2. hádzanári Tatrana Prešov
3. hokejisti ZPA Prešov
Družstvá mládeže
1. cyklisti Lokomotívy Prešov
2. šachisti Tatrana ODPaM Prešov
3. futbalisti – mladší dorastenci Tatran Prešov
3. hádzanári – mladší dorastenci Tatran Prešov
Slávnosť v interhoteli Dukla pripravili OV ČSZTV v Prešove a redakcia Prešovských novín.
1. Daniela Trandžíková, hádzaná, ZVL Prešov
Najúspešnejšou športovkyňou Prešovského okresu v roku 1986 sa stala hádzanárka ZVL Prešov Daniela Trandžíková. Na majstrovstvách sveta v Holandsku bola v striebornom tíme Československa. Mala veľký podiel na tom, že hádzanárky ZVL Prešov získali v roku 1986 druhý titul majsteriek Československa.
V ankete o najlepšie hádzanárky Československa v roku 1986 bola druhá, mnohými je považovaná za najlepšiu pivotku v našej republike.
Ďalšie poradie
2. Božena Mažgutová, hádzaná, ZVL Prešov
2. Alena Damitšová, hádzaná, ZVL Prešov
3. Štefan Koľšovský, silový trojboj, TJ PS Prešov
4. Milan Foľta, hádzaná, Tatran Prešov
5. Zdenka Hanudeľová, džudo, Slávia UPJŠ Prešov
6. Mária Labayová, hádzaná, ZVL Prešov
7. Jaroslav Rybár, futbal, Tatran Prešov
8. Iveta Šitárová, cyklistika, Lokomotíva Prešov
9. Jozef Pešta, kolky, Slavoj Veľký Šariš
10. Angelika Žulová, moderná gymnastika, Tatran Prešov
Družstvá dospelých
1. hádzanárky ZVL Prešov
2. džudistky TJ Slávia UPJŠ Prešov
3. kolkári Slavoja Veľký Šariš
3. vodní pólisti TJ Slávia UPJŠ Prešov
Družstvá mládeže
1. futbalisti – starší dorastenci Tatran Prešov
2. hádzanári – starší dorastenci Tatran Prešov
3. cyklisti – mladší dorastenci Lokomotíva Prešov
Slávnosť pripravili Okresný výbor Československého zväzu telesnej výchovy v Prešove a Prešovské noviny.
1. Božena Mažgutová, hádzaná, ZVL Prešov
Najúspešnejšou športovkyňou Prešovského okresu v roku 1985 sa stala hádzanárka ZVL Prešov a kapitánka československej reprezentácie Božena Mažgutová.
Krídelníčka s výbornou streľbou si zopakovala prvenstvo v ankete z roku 1984. V ankete o najlepšiu hádzanárku Československa 1985 jej patrila druhá priečka.
Ďalšie poradie:
2. Peter Gotzmann, hádzaná, Tatran Prešov
3. Miroslav Kováč, futbal, Tatran Prešov
4. Vojtech Vitkovič, kolky, Slavoj Mlyny Veľký Šariš
5. Alena Damitšová, hádzaná, ZVL Prešov
6. Anton Mihok, silový trojboj, TJ Pozemné stavby Prešov
7. Angelika Žulová, moderná gymnastika, Tatran Prešov
8. Anna Husivargová, džudo, Slávia UPJŠ Prešov
9. Rudolf Jurčenko, hokej, ZPA Prešov
10. Dušan Tovarňák, jazdectvo, Slavoj Prešov
Družstvá dospelých
1. hádzanári Tatrana Prešov
2. hádzanárky ZVL Prešov
3. futbalisti Tatrana Prešov
Družstvá mládeže
1. volejbalisti – starší dorastenci Tatran Prešov
2. futbalisti – starší dorastenci Tatran Prešov
3. šachisti Tatran ODPaM Prešov
3. cyklisti Lokomotíva Prešov
Slávnosť v interhoteli Dukla pripravili Okresný výbor Československého zväzu telesnej výchovy v Prešove a redakcia Prešovských novín.
1. Božena Mažgutová, hádzaná, ZVL Prešov
Krídelníčka s výbornou streľbou sa výraznou mierou podieľala na zisku titulu majstra Československa, prvého v histórii prešovskej ženskej hádzanej. V roku 1984 sa stala aj najlepšou hádzanárkou Československa. Na turnaji Družba sa pričinila o druhé miesto Československa, na turnaji štyroch krajín o víťazstvo.
2. Vojtech Vitkovič, kolky, Slavoj Mlyny Veľký Šariš
3. Alena Damitšová, hádzaná, ZVL Prešov
4. Angelika Žulová, moderná gymnastika, Tatran Prešov
5. Milan Foľta, hádzaná, Tatran Prešov
6. Štefan Varga, futbal, Tatran Prešov
7. Rudolf Jurčenko, hokej, ZPA Prešov
8. Dušan Tovarňák, jazdectvo, Slavoj Prešov
9. Anton Mihok, silový trojboj, TJ Stavomontáže PS Prešov
10. Eva Mačeková, basketbal, Slávia Strojstav UPJŠ Prešov
Družstvá dospelých
1. hádzanárky ZVL Prešov
2. džudistky Slávia UPJŠ Prešov
3. hádzanári Tatran Prešov
Družstvá mládeže
1. futbalisti – starší dorastenci Tatran Prešov
2. volejbalisti – starší dorastenci Tatran Prešov
3. hádzanárky – staršie dorastenky ZVL Prešov
Slávnosť v interhoteli Dukla pripravili OV ČSZTV, Prešovské noviny a komisia pre mládež a telesnú výchovu ONV v Prešove.
1. Alena Damitšová, hádzaná, ZVL Prešov
Výrazná opora prvoligového družstva hádzanárok ZVL Prešov a reprezentačného družstva Československa, patrí medzi najlepšie hádzanárky Československa. Spojka, ktorá dokáže tvoriť hru družstva i pohotovo strieľať góly. V ankete zvíťazila aj v minulom roku.
2. Štefan Varga, futbal, Tatran Prešov
3. Jozef Pešta, kolky, Slavoj Mlyny Veľký Šariš
4. Vladimír Čanda, hádzaná, Tatran Prešov
5. Rudolf Jurčenko, hokej, ZPA Prešov
6. Vojtech Vitkovič, kolky, Slavoj Mlyny Veľký Šariš
7. Blažena Novosadová, hádzaná, ZVL Prešov
8. Anton Mihok, silový trojboj, TJ Stavomontáže PS Prešov
9. Andrej Fabišík, plávanie, Lokomotíva Prešov
10. Dušan Tovarňák, jazdectvo, Slavoj Prešov
Družstvá dospelých
1. hádzanárky ZVL Prešov
2. kolkári Slavoj Mlyny Veľký Šariš
3. futbalisti Tatran Prešov
Družstvá mládeže
1. hádzanárky – dorastenky ZVL Prešov
2. hádzanári – dorastenci Tatran Prešov
3. džudistky – dorastenky Slávia UPJŠ Prešov
Slávnosť v hoteli Šariš pripravili OV ČSZTV v Prešove, redakcia Prešovských novín a komisia pre mládež a telesnú výchovu ONV v Prešove.
1. Alena Damitšová, hádzaná, ZVL Prešov
Výrazná opora prvoligového družstva hádzanárok ZVL Prešov a reprezentantka Československa. Veľký talent československej hádzanej na poste spojky, má pred sebou veľkú budúcnosť.
2. Jana Haľková, plávanie, Lokomotíva Prešov
3. Milan Foľta, hádzaná, Tatran Prešov
4. Jozef Pešta, kolky, Slavoj Mlyny Veľký Šariš
5. Terézia Olejníková, hádzaná, ZVL Prešov
6. Jozef Bubenko, futbal, Tatran Prešov
7. Ľudmila Balčáková, stolný tenis, Slovan Imuna Šarišské Michaľany
8. Dušan Tovarňák, jazdectvo, TJ Slavoj Prešov
9. Rudolf Sopko, atletika, TJ Slávia UPJŠ Prešov
10. Dušan Kapusta, hokej, ZPA Prešov
Družstvá dospelých
1. hádzanárky ZVL Prešov
2. hádzanári Tatran Prešov
3. kolkári Slavoj Mlyny Veľký Šariš
Družstvá mládeže
1. hádzanárky – dorastenky ZVL Prešov
2. hádzanári – dorastenci Tatran Prešov
3. futbalisti – mladší dorastenci Tatran Prešov
Slávnosť v hoteli Šariš pripravili OV ČSZTV v Prešove a redakcia Prešovských novín.
1. Eva Timková, hádzaná, ZVL Prešov
Kvalitnými výkonmi si vybojovala miesto v reprezentácii Československa, výborná krídelníčka patrí medzi najväčšie opory prvoligového družstva hádzanárok ZVL Prešov a jeho najlepšie strelkyne. Pričinila sa o postup Československa na majstrovstvá sveta v roku 1982.
2. Jana Haľková, plávanie, Lokomotíva Prešov
3. Alena Závodná, hádzaná, ZVL Prešov
4. Štefan Varga, ZVL Prešov
5. Milan Foľta, hádzaná, Tatran Prešov
6. Vojtech Vitkovič, kolky, Slavoj Mlyny Veľký Šariš
7. Milan Veselý, futbal, Tatran Prešov
8. Alica Škatulárová, volejbal, Slávia UPJŠ Prešov
9. Rudolf Sopko, atletika, Slávia UPJŠ Prešov
10. Dušan Tovarňák, jazdectvo, Slavoj Prešov
Družstvá dospelých
1. kolkári Slavoj Mlyny Veľký Šariš
2. futbalisti Tatran Prešov
3. hádzanári Tatran Prešov
Družstvá mládeže
1. hádzanárky – dorastenky ZVL Prešov
2. volejbalisti – dorastenci Tatran Prešov
3. hádzanári – dorastenci Tatran Prešov
Slávnosť v hoteli Šariš pripravili OV ČSZTV v Prešove, redakcia Prešovských novín a komisia pre mládež a telesnú výchovu ONV v Prešove
1. Yvetta Polláková, basketbal, Slávia VŠ Strojstav Prešov
Tretí triumf reprezentantky Československa v ankete. V tíme basketbalistiek Československa sa pričinila o zisk bronzovej medaily na majstrovstvách sveta. Stala sa aj najlepšou basketbalistkou Slovenska v roku 1975.
2. Igor Novák, futbal, Tatran Prešov
3. Július Kundrák, jazdectvo, Slavoj Veľký Šariš
4. Eduard Čabala, futbal, Tatran Prešov
5. Viera Bebčáková, basketbal, Slávia VŠ Strojstav Prešov
6. Peter Dvorčák, hádzaná, Tatran Prešov
7. Andrej Lukošík, hádzaná, Tatran Prešov
8. Rudolf Jurčenko, hokej, ZPA Prešov
9. Milada Dobiášová, basketbal, Slávia VŠ Prešov
10. Svetlana Krajňáková, moderná gymnastika, Tatran Prešov
Družstvá dospelých
1. basketbalistky Slávia VŠ Strojstav Prešov
2. hádzanári Tatran Prešov
3. futbalisti Tatran Prešov
1. Yvetta Polláková, basketbal, Slávia VŠ Strojstav Prešov
Skvelá basketbalistka vyhrala anketu druhýkrát. V tíme Československa sa pričinila o druhé miesto na majstrovstvách Európy. Bola výraznou oporou družstva Slávie VŠ Strojstav Prešov, ktoré v prvej československej basketbalovej lige žien dosiahlo historický úspech – obsadilo v nej štvrté miesto a stalo sa majstrom Slovenska.
2. Andrej Lukošík, hádzaná, Tatran Prešov
3. Viera Bebčáková, basketbal, Slávia VŠ Strojstav Prešov
4. Jozef Mačupa, futbal, Tatran Prešov
5. Jozef Lukáč, hádzaná, Tatran Prešov
6. Darina Jiránková, hádzaná, Lokomotíva Prešov
7. Július Merkovský, atletika, Lokomotíva Prešov
8. Ivan Katančík, plávanie, Lokomotíva Prešov
9. Milan Molčan, džudo, Slávia VŠ Prešov
10. Svetlana Krajňáková, moderná gymnastika, Tatran Prešov
Družstvá dospelých
1. basketbalistky Slávia VŠ Strojstav Prešov
2. hádzanári Tatran Prešov
3. hokejisti ZPA Prešov
Slávnosť pripravili redakcia Prešovských novín a OV ČSZTV v Prešove.
1. Igor Novák, futbal, Tatran Prešov
Výrazná opora prvoligového mužstva, tvorca hry, patrí medzi najtechnickejších hráčov. Pričinil sa o historický úspech Tatrana Prešov v prvej československej lige – druhé miesto. Hral aj v zápasoch Pohára UEFA. V ankete zvíťazil druhýkrát.
2. Andrej Lukošík, hádzaná, Tatran Prešov
3. Vincent Lafko, hádzaná, Tatran Prešov
4. Jaroslav Červeňan, futbal Tatran Prešov
5. Yvetta Polláková, basketbal, Slávia VŠ Strojstav Prešov
6. Milada Dobiášová, basketbal, Slávia VŠ Strojstav Prešov
7. Mária Arendacká, moderná gymnastika, Tatran Prešov
8. Jozef Kundrák, jazdectvo, Slavoj Prešov
9. Peter Majerčík, džudo, Slávia VŠ Prešov
10. Darina Jiránková, hádzaná, Lokomotíva Prešov
Družstvá dospelých
1. futbalisti Tatran Prešov
2. hádzanári Tatran Prešov
3. basketbalistky Slávia VŠ Strojstav Prešov
1. Igor Novák, futbal, Tatran Prešov
V prvej československej futbalovej lige patrí medzi najlepších a najtalentovanejších hráčov, upútal aj zostavovateľov reprezentačného mužstva Československa. V reprezentácii debutoval v Prahe v zápase proti Holandsku.
2. Yvetta Polláková, basketbal, Slávia VŠ Strojstav Prešov
3. Jozef Bubenko, futbal, Tatran Prešov
4. Vincent Lafko, hádzaná, Tatran Prešov
5. Andrej Lukošík, hádzaná, Tatran Prešov
6. Jaroslav Červeňan, futbal, Tatran Prešov
7. Marián Horváth, hádzaná, Tatran Prešov
8. Gabriela Jeleníková, basketbal, Slávia VŠ Strojstav Prešov
9. Milada Dobiášová, basketbal, Slávia VŠ Strojstav Prešov
10. Jozef Lukáč, hádzaná, Tatran Prešov
Družstvá dospelých
1. futbalisti Tatran Prešov
2. basketbalistky Slávia VŠ Strojstav Prešov
3. hádzanári Tatran Prešov
1. Yvetta Polláková, basketbal, Slávia VŠ Strojstav Prešov
V družstve Československa sa pričinila o striebornú medailu na majstrovstvách sveta v Brazílii. Opora prvoligového družstva Slávia VŠ Strojstav Prešov.
2. Vincent Lafko, hádzaná, Tatran Prešov
3. Jozef Bubenko, futbal, Tatran Prešov
4. Juraj Maľcovský, atletika, Lokomotíva Prešov
5. Andrej Lukošík, hádzaná, Tatran Prešov
6. Jaroslav Červeňan, futbal, Tatran Prešov
7. Gabriela Jeleníková, basketbal, Slávia VŠ Strojstav Prešov
8. Marta Dernerová, futbal, ZPA Dukla Prešov
9. Pavol Onufer, džudo, Slávia VŠ Prešov
10. Tomáš Hájek, plávanie, Lokomotíva Prešov
Družstvá dospelých
1. hádzanári Tatran Prešov
2. basketbalistky Slávia VŠ Strojstav Prešov
3. futbalistky ZPA Dukla Prešov
Slávnosť pripravila redakcia Prešovských novín a Okresný výbor Slovenskej telovýchovnej organizácie v Prešove.
1. Vasiľ Greňo, hádzaná, Tatran Prešov
Výrazná opora tímu, na poste spojky vynikal skvelým prehľadom v hre a stabilnými výkonmi. V prvej československej lige sa v ročníku 1969/70 pričinil o tretie miesto Tatrana Prešov a bol najlepším strelcom mužstva.
2. Jaroslav Červeňan, futbal, Tatran Prešov
3. Mária Varcholová, atletika, Slávia VŠ Prešov
4. Andrej Lukošík, hádzaná, Tatran Prešov
5. Oľga Lipovská, basketbal, Slávia VŠ Strojstav Prešov
6. Eduard Čabala, futbal, Tatran Prešov
7. Juraj Maľcovský, atletika, Lokomotíva Prešov
8. Yvetta Polláková, basketbal, Slávia VŠ Strojstav Prešov
9. Viera Marušová, moderná gymnastika, Tatran Prešov
10. Darina Jiránková, hádzaná, Lokomotíva Prešov
Družstvá dospelých
1. hádzanári Tatran Prešov
2. basketbalistky Slávia VŠ Strojstav Prešov
3. vodní pólisti Slávia VŠ Prešov
Slávnosť pripravili OV Slovenskej telovýchovnej organizácie v Prešove a redakcia Prešovských novín.
1. Rudolf Horváth, hádzaná, Tatran Prešov
V Československu patrí medzi najlepších hádzanárov. Mal veľkú zásluhu na tom, že v ročníku 1968/69 získal Tatran Prešov prvý titul majstra Československa. V reprezentačnom mužstve Československa odohral v roku 1969 pätnásť zápasov a dal v nich 15 gólov.
2. Emília Kojecká, džudo, Slávia VŠ Prešov
3. Milan Briešťanský, hádzaná, Tatran Prešov
4. Jaroslav Červeňan, futbal, Tatran Prešov
5. Eduard Čabala, futbal, Tatran Prešov
6. Helena Sanigová, plávanie, Lokomotíva Prešov
7. Juraj Maľcovský, atletika, Lokomotíva Prešov
8. Irena Chomová, atletika, Slávia VŠ Prešov
9. Július Kundrák, jazdectvo, Slavoj Prešov
10. Yvetta Polláková, basketbal, Slávia VŠ Strojstav Prešov
Družstvá dospelých
1. hádzanári Tatran Prešov
2. futbalisti Tatran Prešov
3. stolní tenisti Slovan Solivar
Anketu pripravila redakcia Prešovských novín.
1. Emília Kojecká, džudo, Slávia VŠ Prešov
Študentka Pedagogickej fakulty UPJŠ v Prešove sa pod vedením trénera Jozefa Nagya stala majsterkou Československa v absolútnom hodnotení a to jej prinieslo aj víťazstvo v obľúbenej ankete.
2. Martin Gregor, hádzaná, Tatran Prešov
3. Július Kundrák, jazdectvo, Slavoj Prešov
4. Vasiľ Greňo, hádzaná, Tatran Prešov
5. Zoltán Németh, plávanie, Lokomotíva Prešov
6. Zdeno Velecký, futbal, Tatran Prešov
7. Viera Marušová, moderná gymnastika, Tatran Prešov
8. Ladislav Benko, vodné pólo, Slávia VŠ Prešov
9. Milan Benko, basketbal, Lokomotíva OZKN Prešov
10. Oľga Lipovská, basketbal, Slávia VŠ Prešov
1. Martin Gregor, hádzaná Tatran Prešov
Pričinil sa o to, že v roku 1967 sa Československo stalo majstrom sveta. Bol oporou Tatrana Prešov, ktorý v prvej československej lige 1966/67 získal tretie miesto a on bol najlepším strelcom mužstva – dal 45 gólov.
2. Tibor Kňazík, jazdectvo, Slavoj Prešov
3. Mirianna Brtková, plávanie, Slávia VŠ Prešov
4. Jaroslav Červeňan, futbal, Tatran Prešov
5. Ladislav Benko, vodné pólo, Slávia VŠ Prešov
6. František Gejza, atletika, Lokomotíva Prešov
7. Zoltán Németh, plávanie, Lokomotíva Prešov
8. Helena Sanigová, plávanie, Lokomotíva Prešov
9. Mária Kellnerová, moderná gymnastika, Tatran Prešov
10. Irena Chomová, atletika, Slávia VŠ Prešov
Družstvá
1. futbalisti – dorastenci Tatran Prešov
2. moderné gymnastky Tatran Prešov
3. hádzanári Tatran Prešov