Marcos Vinicios Colodeti

hádzaná Tatran Prešov

Dvadsaťšesťročný brazílsky brankár Marcos Colodeti sa upísal Tatranu Prešov pred sezónou 2020/2021 a len nedávno svoj kontrakt, mimochodom prvý zahraničný, predlžil s klubom slovenského šampióna do júna 2023. Marcos (197/87) podobne ako jeho spoluhráč v prešovskom mužstve Pedro Pacheco prešiel mládežníckymi výbermi Brazílie a okúsil aj dres seniorských „kanárikov“. Colodeti i Pacheco si to do Prešova namierili z majstrovského EC Pinheiros. Marcos sa po príchode do Tatrana etabloval do zostavy popri Igorovi Čuprynovi, po ktorého odchode sa stal jednoznačnou jednotkou tímu medzi žrďami. „Odkedy je u nás, zdobí ho hlavne absolútny profesionalizmus. Svojim prístupom k tréningom, ale aj v individuálnej práci naviac na sebe, zaradil sa medzi lídrov lídrov nášho mužstva. Pre mnohých je vzorom. Samozrejme, je to gólman, ktorý sa s pribúdajúcimi ťažkými zápasmi na európskej scéne pozitívne vyvíja. Teší nás preto, že Marcos Colodeti u nás ostáva naďalej a veríme, že v Prešove svoju výkonnosť ešte vyšperkuje,“ povedal na adresu brazílskeho brankára v službách slovenského majstra generálny manažér Tatrana Prešov Miroslav Benický.

Tomáš Rečičár

hádzanár Tatran Prešov

Dvadsaťštyriročný Tomáš Rečičár je odchovancom Tatrana Prešov. V klube sa postupne vypracoval na mládežníckeho a neskôr aj seniorského reprezentanta Slovenska. Je hráčom použiteľným na všetkých postoch spojkového radu. Keď však spoluhráčov postihli mnohé aj vážne zranenia, ich dlhodobé absencie, v prípade potreby zaskočil aj na pozícii pivota. Tento dravý a po góloch bažiaci hádzanár ukázal svoj hráčsky i ľudský potenciál na prípravnom Medzinárodnom turnaji šampiónov v Doboji v Bosne a Hercegovine. Mužstvo Tatrana vtedy poriadne preriedili viaceré zranenia. A práve Tomáš so skúseným A. Radčenkom okolnosťami zdecimovaný, no psychicky či fyzicky nezlomený tím, predsa len dotiahli na tretie miesto európsky ceneného podujatia. Napokon sa ale ani jemu v ďalšom priebehu roka zranenia nevyhli. Z vážnych rodinných dôvodov bol síce nútený nejaké zápasy vynechať, no aj tak sa výrazne pričinil o úspechy majstrovského Tatrana.

Martin Sopko st.

(volejbal - VK Mirad UNIPO Prešov)

Legenda a kapitán extraligových volejbalistov VK Mirad UNIPO Prešov, smečiar Martin Sopko st. (nar. 30. januára 1982), je stále veľkou oporou tímu. Aj volejbalové súťaže v roku 2021 poznamenala pandémia a neobišla ani prešovský tím. Chlapci v náročnej covidovej sezóne išli na doraz, v extralige získali bronz a vyhrali Slovenský pohár – Trofej Štefana Pipu. Martin Sopko, pedagóg v Spojenej škole na Ul. Ľudmily Podjavorinskej, je oporou družstva a príkladom mladším volejbalistom, má charizmu a je veľký lokálpatriot.
S Prešovom bol majster Slovenska v rokoch 2005 a 20015, víťazom Slovenského pohára v rokoch 2005, 2016, 2017 a 2021, s tímom Al Nasr Dubaj majster Spojených arabských emirátov v roku 2013. S reprezentáciou Slovenska víťaz Európskej ligy 2008 a 2011, hral na majstrovstvách Európy 2007, 2009 a 2011 (piate miesto). Dres Slovenska obliekol v 193 zápasoch. Bol aj kapitán slovenskej volejbalovej reprezentácie. Presadil sa aj v extralige v Poľsku (Kedzierzyn Kozle, Vroclav, Bydgoszcz) a Turecku (Galatasaray Istanbul).
V roku 2015 sa stal najúspešnejším športovcom mesta Prešov – v histórii tejto ankety od roku 1961 vystúpil na najvyšší piedestál ako prvý volejbalista. Je viacnásobným laureátom tejto ankety.

Ivo Mikovčík

(volejbal - VK Mirad UNIPO Prešov)

Ivo Mikovčík (nar. v roku 1994) je dlhoročnou oporou extraligových volejbalistov VK Mirad UNIPO Prešov. Za prešovský klub hrá od roku 2014. Patrí medzi najlepších blokárov volejbalovej extraligy. V drese Prešova sa tešil z titulu majstra Slovenska v roku 2015 a z troch triumfov v Slovenskom pohári. V ročníku 2020/21 sa podieľal na zisku bronzovej medaily v extralige a víťazstve v Slovenskom pohári. Je srdciar, vyniká bojovnosťou, húževnatosťou, pričiňuje sa o to, že prešovskí volejbalisti prinášajú radosť a potešenie svojim fanúšikom. Absolvent Fakulty zdravotníckych odborov Prešovskej univerzity je hasič, záchranár a školiteľ prvej pomoci.

Lucia Fecková

(kickboxing - Kickboxing klub Panter Prešov)

V sezóne, ktorá bola okrátená o mnohé súťaže, je ťažké presadiť sa. To však v roku 2021 neplatilo pre Luciu Feckovú. Na septembrovom Svetovom pohári v Budapešti, ktorý predstavoval skúšku pred blížiacimi sa majstrovstvami sveta, sa predstavila v disciplíne Kick Light do 55 kg a za svoje ťažké úsilie bola odmenená bronzovou medailou. Vrchol roka v talianskom Lido di Jesolo prišiel o mesiac neskôr, a Luciu zastihol vo famóznej forme. Natoľko famóznej, že reprezentantka Slovenska a prešovských panterov prechádzala jeden zápas po druhom bez toho aby ju niekto ohrozil. Stopku jej však predsa vystavila Bulharka Boleva, avšak to prišlo až v semifinále a Lucka si tak odniesla výbornú bronzovú medailu.

Róberta Kotuličová

(volejbal - VK Prešov)

Róberta Kotuličová (nar. v roku 1999 v Liptovskom Mikuláši) je blokárkou a kapitánkou extraligových volejbalistiek VK Prešov. Volejbal hrá od trinástich rokov. Najprv hrala za Liptovský Hrádok. Veľa na sebe pracovala a tak napredovala. Už ako osemnásťročná juniorka hrala za extraligový Prešov. Extraliga jej priniesla veľa nového,  všetko však zvládla. Po sezóne a pol v prešovskom drese sa stala kapitánkou družstva. Opora tímu sa pričiňuje o to, aby v ňom všetko fungovalo, aby všetci mali z volejbalu radosť, podporovali sa na ihrisku i mimo neho. Blokársky post jej vyhovuje, našla sa v ňom. Viackrát bola vyhlásená za hráčku stretnutia. Róberta Kotuličová študuje na Fakulte manažmentu Prešovskej univerzity. Volejbal ju veľmi baví, dokáže skĺbiť športové a študijné povinnosti.

Mária Sofia Pucherová, Nikita Lysak

(krasokorčuľovanie - tance na ľadoch - Skating Sports Prešov)
Mária Sofia Pucherová a Nikita Lysak tvoria seniorský reprezentačný pár v tancoch na ľade. V stopäťdesiatročnej histórii krasokorčuľovania v Prešove je to prvý reprezentačný tanečný pár. Majstri Slovenska v tancoch na ľade 2021 si vybojovali účasť na majstrovstvách sveta a Európy a boli nominovaní aj na Svetovú zimnú univerziádu. Mária Sofia Pucherová, ktorá študuje na UMB v Banskej Bystrici, bola ako sólistka päťnásobnou majsterkou Slovenska, dvojnásobnou vicemajsterkou Slovenska a štvornásobnou víťazkou Slovenského pohára. Nikita Lysak študuje na univerzite informatizácie v Moskve. Trénerský tím tvoria Barbara Fusar Poli, Roberto Pelizzola, Lukáš Csolley, Corrado Giordany, Georgyj Černyšov. 

Matúš Balun

(Kynologický klub Re-spect Team)

Matúš Balun v roku 2000 založil chovateľskú stanicu pod názvom Malý Lumpík. Súťaživosť a hlad po nových metódach výcviku ho veľmi rýchlo dohnal k absolvovaniu množstva seminárov s vtedy najlepšími trénermi psov. V roku 2011 sa prvýkrát kvalifikoval do slovenskej reprezentácie a  zúčastnil sa majstrovstiev sveta. Od vtedy sa stal stabilnou súčasťou Slovenských reprezentantov na majstrovstvách sveta.
Matúš Balun získal počas svojej kariéry 7 titulov majstra Slovenska Nemeckých ovčiakov aj všetkých plemien, trikrát bol v tíme kedy Slovensko získalo titul majstrov sveta v družstvách.
Jeho najlepšie individuálne umiestnenie je zatiaľ, 8. miesto z roku 2015 z MS všetkých plemien Delemont, a 7. miesto z MS Nemeckých ovčiakov 2018. Tohtoročné 12. miesto z MS v Španielsku je pre neho podľa vlastných slov sklamaním, pretože cieľom bolo pódium. Matúš Balun Založil vlastný kynologický klub a v centre pre psov Malý Lumpik sa všetky svoje vedomosti snaží podať ďalším klientom. Okrem športovej kynológie sa venuje aj základným výcvikom poslušnosti rodinných psíkov, výstavným tréningom a testom agility.

Patrik Juhas

(armwrestling - AWK Prešov)

Patrik Juhas na majstrovstvách Slovenska vybojoval v kategórii juniori do 21 rokov nad 80 kg 2. miesto na pravú ruku. Ľavú kvôli zraneniu vynechal. Medzi mužmi  v kategórii do 110 kg taktiež získal fantastické 2. miesto čo bola zároveň jeho prvá seniorská medaila z majstrovstiev Slovenska. Na majstrovstvách východného Slovenska, ktoré sa konali v Prešove opäť získal  2. miesto v najťažšej kategórii na pravú ruku. V ligovej súťaži, ktorým bolo 1. kolo vo Veľkom Šariši medzi mužmi nad 100 kg+ dokonca porazil v semifinále Peťa Spustu, ktorý je jeden z najúspešnejších slovenských reprezentantov. Bol to signál, že Patrik je dobré pripravený na majstrovstvá Európy. V litovskom Vilniuse súťažil v kategórii nad 90 kg a do 21 rokov. Aj tu vybojoval striebornú medailu tentokrát ľavou rukou. Len obnovené zranenie ho pripravilo o titul. Bola to zároveň jeho posledná juniorská medzinárodná súťaž a zároveň jeho najlepšie umiestnenie v kariére z ME a MS.

Laureáti predchádzajúcich ročníkov