Obsah

Najúspešnejší športovec mesta Prešov za rok 2023

Lukáš Urban

(hádzaná – Tatran Prešov)

Lukáš Urban (nar. 22. 06. 1995, 201 cm, 101 kg) je odchovancom prešovského klubu. Už v mládežníckych vekových kategóriách herne vynikal. Ako sedemnásťročný sa dokázal svojimi výkonmi v dorasteneckom tíme prebojovať do seniorského A- mužstva, v ktorom konkurencia na všetkých postoch bola mimoriadne silná. Bol mládežníckym reprezentantom Slovenska a v súčasnosti je stabilným členom seniorskej reprezentácie rodnej krajiny.
V Tatrane Prešov sa vypracoval na stabilnú oporu mužstva, použiteľnú na ktoromkoľvek poste spojkového radu. V roku 2020 prestúpil do prvoligového francúzskeho Chartres Metropole Handball, po roku do maďarskej Tatabánye, odkiaľ sa vrátil do materského klubu.
Aj v roku 2023 patril „Luky“ k výrazným oporám Tatranu, v zápasoch nadnárodnej SEHA Gazprom ligy, Európskej ligy EHF, Európskeho pohára, i v domácich súťažiach. Od začiatku sezóny 2023/2024 už v opozícii asistenta kapitána mužstva.

Najúspešnejší jednotlivci – Cena za športovú reprezentáciu mesta Prešov za rok 2023

Tatiana Blichová

(hokej, ŽHK 2000 - Šarišanka Prešov)

V minulom roku mládežnícky talent roka, v tomto už súčasť elitnej desiatky najúspešnejších športovcov mesta Prešov. Tatiana Blichová si ale tento posun svojimi výkonmi v drese hokejovej Šarišanky Prešov, ale aj reprezentačných výberov Slovenska, bezpochyby zaslúži. Čerstvo 18-ročná talentovaná hráčka aj v minulom roku rozširovala svoje bodové štatistiky. V ženskej extralige prispela v minulej sezóne v 23 zápasoch 85 bodmi, z toho 42 gólmi a 43 asistenciami, k zisku bronzových medailí Šarišanky. V základnej časti aktuálnej sezóny pridala ďalších 35 bodov za 15 gólov a 20 asistencií v ôsmich zápasoch. Zároveň je líderkou vo všetkých štyroch štatistikách (góly, asistencie, body, +/-) nielen vo vlastnom tíme, ale v celej súťaži. Je tiež kapitánkou slovenskej hokejovej reprezentácie do 18 rokov, ktorá na začiatku tohto roka 6. miestom na majstrovstvách sveta vo Švajčiarsku vyrovnala svoje historické maximum. Je úspešnou študentkou tretieho ročníka  Súkromnej strednej športovej školy ELBA. Napriek mladému veku si už obliekla aj dres seniorskej reprezentácie.

Jozef Dolný

(futbal– Tatran Prešov)

Kapitán futbalového Tatrana sa medzi desiatku najúspešnejších športovcov mesta dostal druhýkrát v rade. Opäť bol totiž lídrom tímu, ktorý dlho viedol druhú najvyššiu futbalovú súťaž a napokon si vďaka 2. miestu v dlhodobej časti zahral aj baráž o postup do Niké ligy. Dolný k tomu prispel v sezóne 19 gólmi v 29 zápasoch, čím nielen nadviazal na svoju 41-gólovú kanonádu z predchádzajúcej sezóny, ale stal sa najlepším strelcom celej druholigovej súťaže. Bol zároveň aj štvrtým najviac vyťaženým hráčom 2. ligy. V barážovom dvojzápase o postup do najvyššej súťaže proti Zlatým Moravciam však Tatran neuspel. Odchovanec prešovského futbalu napriek tomu ostal verný Tatranu, s ktorým podpísal novú trojročnú zmluvu a v aktuálnej sezóne patrí opäť gólovo ťahá svoj tím. V 17-tich stretnutiach jesennej časti zaznamenal zatiaľ 9 gólov a Tatran zimuje na 2. priečke tabuľky.

Lucia Fecková

kickboxing (Kickboxing klub Panter Prešov)

Dlhoročná slovenská reprezentantka v kickboxe je, napriek svojmu stále mladému veku, už stálicou tejto ankety, v ktorej sa prvýkrát objavila v roku 2017 ako objav roka. Jej aktuálne štvrté zaradenie medzi najúspešnejších športovcov Prešova jej za rok 2023 vyniesla najmä bronzová medaila z majstrovstiev sveta v Portugalsku v kategórii kick light sen do 55 kilogramov. Lucia sa nestratila ani na pretekoch Svetového pohára. Striebro si vybojovala v Innsbrucku a dvakrát tretie miesto jej patrilo na pretekoch v Lido de Jesolo. Zlato a striebro vybojovala na Európskom pohári v Sarajeve. Svoju zbierku rozšírila aj o dva tituly majsterky Slovenska, a tak už aktuálne pokorila hranicu 15-tich domácich titulov. Úspešná športovkyňa, občas sa venujúca aj modelingu, je pritom už z minulosti držiteľkou titulu vicemajsterky Európy, medailistkou z majstrovstiev sveta a tiež akademickou majsterkou Európy z Univerzitných Európskych hier v poľskej Lodži z roku 2022, za čo jej vlani v tejto ankete pribudol aj titul pre najlepšieho športovca – akademika.

Pavel Caballero Hernandez

hádzanár, Tatran Prešov

Kubánsky reprezentant prestúpil do Tatranu v roku 2020 z portugalského klubu SC Horta. Jeho postom je ľavé krídlo, ale miesto si zastane i na ľavej spojke. Fanúšikmi obľúbený sympatický hádzanár je nekompromisný voči súperom v osobných súbojoch, najmä v obranných činnostiach. Aj úspešným strelcom a exekútorom pokutových hodov. 

Veronika Jalowiczorová

(karate - Karate klub Junior Prešov)

V slovenskom karate patrí medzi najväčšie talenty, je stabilnou reprezentantkou. V tvrdej konkurencii zvíťazila v Svetovej lige mládeže v Mexiku, bola víťazkou súťaže v Chorvátsku a Rumunsku, v Poľsku bola tretia. Vybojovala si titul dorasteneckej majsterky Slovenska a stala sa víťazkou Slovenského pohára. Je štvrtá vo svetovom rebríčku vo svojej vekovej a hmotnostnej kategórii. Vyniká usilovnosťou a cieľavedomosťou, jej túžbou je štartovať na olympijských hrách. Študuje na Strednej odbornej škole pedagogickej v Prešove. 

Tomáš Mikluš

(malý futbal - To Day Hydrokres Prešov)

Tomáš Mikluš sa v roku 2023 pričinil o siedme miesto Slovenska na majstrovstvách sveta v malom futbale v Spojených arabských emirátoch, na šampionáte dal dva góly. Reprezentantom je od roku 2018, reprezentáciu vníma ako odmenu za všetko, čo pre futbal a malý futbal urobil. V ročníku 2022/23 Niké superligy dal trinásť gólov a stal sa jej najlepším strelcom. Aj jeho pričinením sa Prešov tešil zo zisku bronzovej medaily. V Niké Top liga Prešov je To Day Hydrokres po jeseni na prvom mieste, vyhral turnaj Niké Winter Cup 2023. Vyniká pracovitosťou, húževnatosťou, do hry dáva srdce, má rád kombinačnú hru, ktorou prináša divákom pozitívne emócie.

Kamila Novotná

(športová streľba - ŠKP Prešov)

Kamila Novotná sa stala najúspešnejšou strelkyňou Slovenského streleckého zväzu za rok 2023 v puškových disciplínach. Na Európskych hrách v Poľsku získala striebornú medailu v disciplíne vzduchová puška na 10 metrov, je to jej najväčší úspech v doterajšej športovej činnosti. Vybojovala si tiež titul majsterky Slovenska v kategórii žien v disciplíne vzduchová puška. Výnimočne talentovaná strelkyňa napreduje pod vedením trénera Jána Šimu, pozoruhodné výsledky dosahuje už viac rokov. Jej túžbou je reprezentovať Slovensko na olympijských hrách. 

Peter Spusta

armwrestling (AWK Prešov)

Ako prvý Slovák vyhral v 30-ročnej histórii armwrestlingu titul majstra sveta v kategórii master. Na svetovom šampionáte v Kazachstane štartovalo v najťažšej kategórii 11 súťažiacich, hlavne z krajín ako Kazachstan, Uzbekistan, Kirgistan, Turecko, či Bolívia a Petrovi Spustovi sa podarilo pre Slovensko vybojovať svetové zlato medzi seniormi po 10 rokoch. Spusta svojim výsledkom ešte vyšperkoval zisk titulu majstra Európy vo svojej kategórii z roku 2022, na ktoré nadviazal na minuloročnom šampionáte v Moldavsku striebornou medailou v ľavej a bronzovou medailou v pravej ruke. Bývalý vicemajster sveta zo seniorskej kategórie vlani získal aj titul majstra Slovenska medzi mužmi nad 100 kilogramov a dva majstrovské tituly v kategórii masters nad 90 kilogramov. Tento rok ho zaradili do Siene slávy Slovenskej asociácie pretláčania rukou.

Michal Ščerba

(volejbal - VK Mirad UNIPO Prešov)

Odchovanec svidníckeho volejbalu sa do extraligy dostal už ako šestnásťročný. V extraligovom tíme prešovských volejbalistov hrá od sezóny 2019/2020. Smečiar Michal Ščerba (nar. v roku 1998) bol aj v roku 2023 jeho výraznou oporou, v najvyššej súťaži patrí medzi najlepšie podávajúcich a najviac bodujúcich hráčov. Vyniká stabilnými výkonmi, trpezlivosťou, pracovitosťou, odvahou. Ako kapitán mužstva priviedol VK Mirad UNIPO Prešov v roku 2023 k víťazstvu v Slovenskom pohári – Trofeji Štefana Pipu a k zisku striebornej medaily v extralige. Jeho túžbou je získať s Prešovom titul majstra Slovenska.

Objav roka

Teresa Kručayová

taekwondo (Taekwondo Gebeak Prešov)

Študentka Gymnázia sv. Moniky v Prešove, 17-ročná Teresa Kručayová, sa taekwondu venuje iba päť rokov. Od začiatku svojej súťažnej kariéry však potvrdzuje svoj nesporný talent. V roku 2023 dosiahla prelomové výsledky na vrcholných európskych a svetových súťažiach. Najprv v júni vyhrala zlatú medailu v disciplíne súborné cvičenia junioriek I. dan na Európskom pohári v poľskom meste Lublin. V októbri potom na majstrovstvách sveta Taekwon – do ITF vo fínskom Tampere, v rovnakej disciplíne, vybojovala doteraz najcennejší kov – zlatú medailu a titul majsterky sveta. Bronz navyše pridala v disciplíne športový boj – sparring junioriek do 45 kilogramov a na záver svetového šampionátu ju vyhlásili za absolútnu majsterku sveta v juniorskej kategórii.

Najúspešnejší kolektív mesta Prešov v kategórii dospelých za rok 2023

Tatran Prešov

hádzaná muži

Sedemnásťnásobný slovenský hádzanársky šampión je úradujúcim vicemajstrom republiky a víťazom Slovenského pohára. V prvej polovici roka Tatran úspešne reprezentoval v Európskej lige EHF i nadnárodnej SEHA Gazprom lige. V druhej si úspešne počínal v Európskom pohári, v ktorom to dotiahol už do osemfinále. Výborne rozohranú má i slovenskú Niké handball extraligu. V jej prvej časti nenašiel premožiteľa.

Najúspešnejší kolektív mesta Prešov v kategórii dospelých za rok 2023 – bez určenia poradia

AWK Prešov

armwrestling (pretláčanie rukou)

Armwrestlingový klub AWK Prešov vznikol v roku 2006 pod vedením trénera Gabriela Harčarika, ktorý v roku 2023 priviedol svojich zverencov k jubilejnému 10-temu titulu majstrov Slovenska v klubovej súťaži armwrestlerov. O jubilejnom titule reprezentanti vôbec najúspešnejšieho slovenského klubu vo svojom odvetví rozhodli v poslednom kole ligy, kde dominovali a po dvojročnej korona pauze opäť vrátili titul do Prešova, kde ho prvýkrát priviezli v roku 2010. Za toto obdobie získali armwrestleri AWK Prešov aj stovky medailí z majstrovstiev Slovenska a desiatky z majstrovstiev sveta a Európy. V uplynulom roku sa z titulu svetového šampióna tešil Peter Spusta.

VK Mirad UNIPO Prešov

(volejbal)

Volejbalisti VK Mirad UNIPO Prešov boli pod vedením trénera Erika Digaňu úspešní aj v roku 2023. Piatykrát sa stali víťazmi Slovenského pohára – Trofeje Štefana Pipu. V extralige si vybojovali štvrtú striebornú medailu. Mladí hráči spolu so skúsenejšími vytvorili kvalitné družstvo, ktoré zaslúžene postúpilo do finále extraligy. Svojou hrou prinášalo fanúšikom radosť a potešenie. Zisk striebornej medaily a Slovenského pohára bol aj odmenou pre vedenie klubu, ktoré sa pričiňuje o to, že Prešov patrí dlhodobo k najlepším tímom v slovenskom mužskom volejbale. Cenné je tiež to, že v klube dávajú veľký dôraz na výchovu mladých hráčov, aby z nich vyrástli reprezentanti.

VK Prešov

(volejbal)

Hráčky VK Prešov reprezentujú naše mesto na volejbalovej mape Slovenska už okrúhlych 10 rokov. V minulej sezóne ukázali postupný herný progres. Po 18-kolovej základnej časti patrilo zverenkyniam trénera Martina Sopka ešte 8. miesto. V druhej fáze základnej časti sa v rámci skupiny o 5.-10. miesto posunuli o priečku vyššie. Vo štvrťfinále potom síce nestačili na favorizovanú Trnavu (0:2 na zápasy), no v súboji o konečnú 5. pozíciu chýbal k úspechu na palubovke Volley project UKF Nitra jediný set. Prehra 1:2 na zápasy napokon znamenala konečné solídne 6. miesto. Prešovské hráčky sa ale dokázali presadiť aj v individuálnych štatistikách. Na poste blokárky dominovala celej súťaži Katarína Lukáčová, ktorá zaznamenala 79 úspešných blokov. VK Prešov mal vďaka nej svoje zastúpenie aj v Dream teame celej súťaže. Zároveň bola aj štvrtou najlepšie podávajúcou hráčkou s celkovo 48 esami. Medzi liberami zase mala štvrtú najlepšiu štatistiku Petra Štefaníková.

Najúspešnejšie kolektívy mesta Prešov v kategórii mládeže za rok 2023 – bez určenia poradia

Tatran Prešov

(hádzaná – starší dorastenci)

Zverenci trénera Stanislava Kolpaka získali titul majstra republiky obdivuhodným spôsobom. V lige starších dorastencov zvíťazili bez straty čo i len jedného bodu.

Športovo-strelecký klub ŠKP Prešov

Strelci a strelkyne športovo-streleckého klubu ŠKP Prešov mali pod vedením trénera Jána Šimu opäť úspešný rok. Kamila Novotná sa stala najúspešnejšou strelkyňou Slovenského streleckého zväzu za rok 2023 v puškových disciplínach, majsterkou Slovenska v kategórii žien v disciplíne vzduchová puška, strieborná medailistka na Európskych hrách v Poľsku. Zuzana Ňakatová sa stala majsterkou Slovenska v disciplíne Mix Team spolu s Rafaelom Knapíkom, strieborná na slovenskom šampionáte žien v disciplíne vzduchová puška. Rafael Knapík bol dvojnásobný majster Slovenska – Mix Team a vzduchová puška 60 muži. Dorota Chovancová bola ako staršia žiačka druhá na majstrovstvách Slovenska v kategórii dorasteniek v disciplíne VzPu 40.   

Diamond Swimming Club Prešov

(plávanie)

Plavecká omladina Diamond Swimming Club Prešov mala pod vedením trénera Ivana Matúša úspešný aj rok 2023. Plavci a plavkyne klubu si na rôznych pretekoch vyplávali 99 zlatých, 78 strieborných a 63 bronzových medailí. Mladší junior Ján Sciranka sa stal majstrom Slovenska v disciplíne 50 m voľný sp. časom 23,06 s a splnil limit na zaradenie do prípravy na majstrovstvá Európy 2024. V európskom rebríčku pätnásťročných plavcov mu v disciplíne 50 m voľný sp. patrí siedme miesto a piate medzi mužmi na Slovensku, na 100 m voľný sp. je v Európe desiaty a siedmy medzi slovenskými mužmi, na 50 m motýlik je piaty medzi pätnásťročnými Európanmi a siedmy medzi mužmi na Slovensku. Sciranka si na slovenských šampionátoch v roku 2023 vyplával tri tituly majstra Slovenska a štyri strieborné medaily. Slovensko reprezentoval na podujatí Central European Countries Junior Multinations. Staršia juniorka Kristína Krajňáková získala na majstrovstvách Slovenska tri strieborné a tri bronzové medaily. Junior Samuel Daniel dosiahol na slovenských šampionátoch tri strieborné a dve bronzové medaily. Mladšia žiačka Noemi Daňová si vyplávala štyri tituly majsterky Slovenska, v disciplínach 100 m prsia (1:16,91 min) a 200 m prsia (2:48,35 min) dosiahla momentálne najlepšie časy na Slovensku.

FC Tatran Prešov

(futbalistky)

V roku 2023 boli úspešné aj futbalistky FC Tatran Prešov – Tatranky. Žiačky si na majstrovstvách Slovenska vybojovali bronzovú medailu a stali sa halovými majsterkami Slovenska. Prvé miesta získali na turnajoch Banky Cup Ostrava, Gode Cup Ostrava, Čaňa Cup, boli druhé na podujatiach Womans Football Cup a Savaria Cup, tretia priečka im patrila na turnaji Pelimatkat Cup. Dievčatám sa darilo i v jesennej časti prvoligových súťaží. Žiačkam aj juniorkám patrí prvé miesto v skupine Východ a majú nakročené do bojov o medaily na slovenskách šampionátoch. V reprezentačných výberoch Slovenska sú juniorka Adela Vašaková, dorastenky Lucia Rumančíková, Eva Havírová, Lea Bekečová, staršie žiačky Laura Bučková, Nina Ševčovičová, Diana Petková, Ella Matiová, Iveta Štefančínová. 

Mládežnícke talenty roka

Šimon Krompaščík

(Atletika Šport hrou Prešov) - atletika

Atlét Šimon Krompaščík (nar. v roku 2008) reprezentoval Slovensko v roku 2023 v kategórii do 16 rokov v medzištátnom stretnutí Slovensko – Česko – Maďarsko – Chorvátsko a v chôdzi si vybojoval druhé miesto. Na majstrovstvách Slovenska starších žiakov v chôdzi na 3 km bol druhý, stal sa majstrom východného Slovenska v tejto disciplíne. Na slovenskom šampionáte dorastencov v chôdzi na 5 km získal bronzovú medailu, v behu na 2 000 m prekážok bol piaty. Na halových majstrovstvách Slovenska v chôdzi starších žiakov na 2 km mu patrila strieborná medaila, medzi dorastencami na 3 km bol štvrtý. Bol oporou žiackeho družstva Atletika Šport hrou Prešov v súťažiach družstiev. Na medzinárodnej súťaži v chôdzi v Borskom Mikuláši zvíťazil v kategórii starších žiakov na 3 km, v Dudinciach bol tretí. Darilo sa mu aj v oblastnej bežeckej lige 2023 Prešov/Sabinov v kategórii dorastencov.

Petra Štefaníková

volejbal (VK Prešov)

Mladá, stále ani nie 18-ročná volejbalistka, je už tretiu sezónu členkou extraligového tímu VK Prešov. Svojimi výkonmi v prešovskom drese si zároveň vybojovala nomináciu aj do reprezentačných výberov Slovenska v kategórii dievčat do 20 aj do 22 rokov. V minulosti pritom úspešne reprezentovala našu krajinu aj v kategóriách U17 a U18. Na klubovej úrovni je platnou hráčkou a oporou základnej zostavy prešovského klubu. V individuálnom štatistickom hodnotení v extraligovej súťaži sa dlhodobo umiestňuje na popredných miestach. Odborníci predpokladajú, že mladá talentovaná volejbalistka sa môže v blízkej budúcnosti stať úspešnou reprezentantkou aj v ženskej reprezentácii Slovenska. 

Najlepší športovec Akademik ZA ROK 2023

Ema Doboszová

(krasokorčuľovanie - Skating Sports Prešov, Prešovská univerzita Prešov)

Ema Doboszová, rodáčka zo Žiliny, študuje na Prešovskej univerzite odbor fyzioterapia. Krasokorčuľovaniu sa venuje od piatich rokov. Trénuje v klube Skating Sports Prešov, v roku 2023 reprezentovala Slovensko na majstrovstvách sveta v Japonsku a Svetovej zimnej univerziáde v Lake Placide. Je štvornásobnou majsterkou Slovenska, reprezentovala aj na Európskom olympijskom festivale mládeže (zimná časť) a majstrovstvách Európy. Usiluje sa stále sa zlepšovať, jej túžbou je štartovať na olympijských hrách. Za svoj najväčší úspech zatiaľ považuje štart na svetovom šampionáte. 

Zvláštna cena mesta Prešov

Docentka PaedDr. Viera Bebčáková, PhD.

(nar. v roku 1945)

Viera Bebčáková (nar. v roku 1945) bola vynikajúcou prešovskou basketbalistkou, dlhoročnou vysokoškolskou pedagogičkou, súčasťou jej života sa stalo pôsobenie v olympijskom hnutí.
Bola výraznou oporou a kapitánkou tímu, ktorý pred päťdesiatimi rokmi, v ročníku 1973/74, dosiahol výnimočný úspech – v prvej československej lige získal štvrté miesto a stal sa majstrom Slovenska. Viac rokov pracovala v predsedníctve Slovenskej olympijskej akadémie a bola predsedníčkou jej komisie pre výchovu a vzdelávanie.
Ako vysokoškolská pedagogička pôsobila na Pedagogickej fakulte a Fakulte humanitných a prírodných vied UPJŠ v Prešove a Fakulte športu Prešovskej univerzity. Významná bola jej vedecko-výskumná a publikačná činnosť.
Viera Bebčáková sa tridsať rokov podieľa na činnosti Olympijského klubu Prešov, od roku 2013 je jeho podpredsedníčkou.
Slovenský olympijský výbor ju za športové výsledky, aktivity v športe a olympijskom hnutí ocenil Cenou Matyldy Pálfyovej, Cenou prof. Vladimíra Černušáka, Klub fair play SOV jej za celoživotné pôsobenie v duchu fair play udelil Čestné uznanie KFP SOV.  Prevzala si aj Cenu Medzinárodného olympijského výboru – Šport, škola života pri príležitosti 150. výročia narodenia Pierra de Coubertina. 

Tréner roka

Tréner Ing. Ján Šima

Ing. Ján Šima – vysokoškolský pedagóg, športový strelec, tréner mládeže, rozhodca. Od roku 1988 sa venuje výchove mladých strelcov v športovo-streleckom klube ŠKP Prešov. Výsledky, ktoré jeho zverenky a zverenci dosahujú, zaraďujú športovo-strelecký klub ŠKP Prešov medzi najlepšie na Slovensku. Viacerí reprezentovali Slovensko na majstrovstvách sveta a Európy a ďalších prestížnych podujatiach. Pod jeho vedením získali dorastenky viacero titulov majsteriek Slovenska a medailových umiestnení na slovenských šampionátoch a medzinárodných pretekoch, boli úspešné aj v súťažiach družstiev a lige talentovanej mládeže v streľbe zo vzduchových zbraní. Významná je aj jeho práca v Slovenskom streleckom zväze.
Autor publikácií O výchovnom procese streleckej omladiny puškových disciplín a Športová streľba, technika a psychika.
Dostal viacero ocenení, v rokoch 2021, 2022, 2023 si prevzal ocenenie najúspešnejší tréner Slovenského streleckého zväzu.