Miroslav Sopko

(futbal)

Miroslav Sopko (nar. 19. 12. 1950) bol skvelým futbalistom Tatrana Prešov. S futbalom začal v rodných Petrovanoch. Ako dorastenec hral za ČH Prešov, potom jeho kroky viedli do zeleno-bieleho dresu dorastencov Tatrana Prešov, ktorých viedol legendárny prešovský kanonier Ladislav Pavlovič. Za Tatran Prešov hral od sezóny 1968/69 až do roku 1980.
Miroslav Sopko bol šikovným pravým obrancom, vynikal húževnatosťou a vytrvalosťou. V drese Tatrana Prešov odohral v najvyššej československej súťaži 134 zápasov a dal v nich 5 gólov. Rád spomína na trénerov Doda Reimanna, Jozefa Karela, Gejzu Sabanoša, Milana Moravca, Karola Petroša. V prešovskom Tatrane bol v jedinečnej partii, ktorá v ročníku 1972/73 vybojovala v prvej československej lige druhé miesto. Zeleno-bieli potom hrali v Pohári UEFA a M. Sopko podal v súboji druhého kola s popredným bundesligovým tímom VfB Stuttgart azda svoj životný výkon.
Hral aj v Trenčíne, Petržalke, Košiciach, v rakúskom tíme FC Wattens. Petržalke pomohol postúpiť medzi československú elitu. Pre vážne zranenie kolena v 34 rokoch ukončil hráčsku kariéru. Venoval sa pedagogickej, trénerskej i funkcionárskej práci. Trénoval aj starších dorastencov FC Tatran Prešov. V roku 2003 na mimoriadnom zasadnutí členskej schôdze FC Tatran Prešov, bol zvolený za prezidenta, ktorého úlohou bolo stabilizovať ekonomické aj hráčske pomery vo vtedajšom kádri. Rád hral v tíme internacionálov Tatrana Prešov. Radosť a pohodu rozdáva ľuďom ako harmonikár vo folklórnom súbore.

In memoriam Vladimír Daňo

(23. 1. 1940 - 4. 1. 2021)

Vladimír Daňo bol dlhoročným pedagógom a trénerom basketbalistiek v žiackych kategóriách v ZŠ na Ulici Matice slovenskej v Prešove. Táto škola bola desiatky rokov známa ako basketbalová škola, ktorá bola úzko spojená s Vladimírom Daňom.
Vladimír Daňo bol učiteľom v tejto škole v rokoch 1975 až 2000, trénerom do roku 2005. Zaslúžil sa o mnohé úspechy svojich žiačok. Mal výrazný podiel na tom, že v Prešove vyrástli viaceré generácie vynikajúcich basketbalistiek, prvoligové hráčky, reprezentantky. Pričinil sa o vznik športových tried so zameraním na basketbal, bol vedúcim tréningového strediska mládeže. Družstvá žiačok pod jeho vedením dosahovali na celoslovenských súťažiach špičkové umiestnenia. Podieľal sa na výchove skvelých basketbalistiek – Eva Antalecová Mačeková hrala na olympijských hrách v roku 1992, Erika Dobrovičová hrala na olympijských hrách v rokoch 1988 a 1992, štyroch majstrovstvách sveta, na majstrovstvách Európy v roku 1989 sa podieľala na zisku striebornej medaily, Anna Jurčenková reprezentovala na piatich majstrovstvách Európy.
Mal ohromnú energiu, práca pedagóga a trénera ho úplne pohltila, basketbalu dával všetko, venoval mu veľa voľného času a víkendov. Jeho trénerský rukopis bol nezameniteľný. Vzorne sa staral aj o športový areál školy. Tiež bol zakladateľom školského športového klubu ZŠ na Ul. Matice slovenskej.
V roku 2020 mu Slovenský olympijský a športový výbor udelil Cenu Jána Zacharu. Táto cena sa udeľuje trénerovi mládeže, ktorý dlhodobo dosahoval prenikavé úspechy v práci s mládežou.

Laureáti predchádzajúcich ročníkov